"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Proptech Ekosistemindeki Yatırımlar 2021 Yılında Rekor Kırdı!

Türkiye krizden krize sürüklense de dünya genelindeki proptech girişimlerine rekor sayılacak hacimde yatırımlar hız kazandı.

The Wall Street Journal'ın CB Insights verilerine dayandırdığı habere göre, girişim yatırımcıları 2021 Kasım ayı ortasına kadar proptech girişimlerine rekor kıran yatırımla 9,5 milyar dolar finansman sağladı. Bu rakam, bir önceki rekor olan 2019'un tamamı için proptech'e yatırılan 9 milyar doları şimdiden aşıyor.

Gayrimenkul analitiği, bina verimliliği verileri, pazar analitiği araştırması ve daha fazlası dahil olmak üzere, gayrimenkul alanında teknoloji tabanlı iş modelleri geliştiren girişimcilerin sayısı 2021 yılında artış gösterdi.

JLL Technologies'in CEO'su Mihir Shah, The Wall Street Journal'a verdiği demeçte, "Fırsat büyük ve sermaye su gibi akıyor" açıklamasında bulundu.

These are the PropTech Firms Disrupting Real Estate - Lakeside Title Company

Örneğin, bir New York girişimi olan CompStak, yakın zamanda Morgan Stanley Expansion Capital liderliğindeki 50 milyon dolarlık yeni yatırım turunu kapattı. Veritabanında 1,7 milyon mülk bulunan CompStak, ofis, endüstriyel ve perakende kiralama ve satış koşullarına ilişkin ayrıntılı verileri derlemek için kitle kaynak kullanımını kullanıyor.

Konut alanında, gayrimenkul profesyonellerine teknoloji ve iş hizmetleri sağlayan proptech girişimi Place, geçtiğimiz günlerde Goldman Sachs Asset Management liderliğindeki 100 milyon dolarlık bir yatırım alan girişimin değeri 1 milyar dolara ulaştı.

Real Estate Startup Homeward Secures $25M In Debt & Equity To Help People  Buy Homes Faster – Crunchbase News

Proptech yatırımcıları, gayrimenkul endüstrisinde oyunun kurallarını değiştirebileceğine inandığı teknoloji girişimlerini desteklemeye devam ediyor. Proptech yatırımcıları, gayrimenkul sektöründe eğitim, rehberlik ve pazar payı verileri ve finansman, yaşlı yaşam hizmetleri, ev bakımı, pazarlama kanalları ve daha fazlası dahil olmak üzere gayrimenkul piyasasının birçok yönünü kapsayan ciddi bir yatırım arayışı içerisindeler.  

Girişim sermayesi bu alanda geleneksel yatırım modellerinin yerine yeni bir seçenek sunuyor ve gayrimenkulün dönüşümünde hayati bir öneme sahip olan teknolojilerin gelişimini hızlandırıyor.

DİĞER HABER
02 Aralık 2021