"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Proptech Girişimi IMMO, İngiltere'de Evleri Yenileyerek 1 Milyar Sterlin Harcayacak

Avrupa'nın teknoloji liderliğindeki ilk konut gayrimenkul yatırım platformu olan IMMO, minimum enerji performansı gereksinimlerini karşılamak için Birleşik Krallık'ta, 3.000 ev satın almak ve güçlendirmek için 1 milyar sterlin (1.18 milyar €) fon ayırdığını duyurdu.

Şirket, satın aldığı evleri “mümkünse” EPC C derecesine getirip kiraya vereceğini söyledi.

Birleşik Krallık hükümeti tarafından yürütülen araştırma, Birleşik Krallık'ta özel olarak kiralanmış bir mülkü EPC C derecesine yükseltmenin ortalama maliyetinin yaklaşık 7.650 £ olduğunu tahmin ediyor. IMMO'nun satın alma planlarının, ev sahiplerini ve vergi mükelleflerini toplu olarak 25 milyon £ tasarruf edebileceğini öngörüyor. IMMO, mevcut evleri tanımlamak, satın almak, güçlendirmek ve yönetmek için yapay zekayı ve kendi teknolojisini kullanıyor.

Nisan ayında şirket, Avrupa'nın şimdiye kadarki en büyük B serisi proptech finansman turunda 75 milyon $ (74 milyon €) yatırım aldı.

IMMO, emeklilik fonları ve sigorta şirketleri de dahil olmak üzere kurumsal yatırımcılardan Avrupa'da tek ailelik kiralık konutlara yatırım yapmak için toplamda 2,5 milyar dolardan (2,45 milyar avro) fazla fon sağladığı açıklandı.

Avrupa'nın en eskilerinden biri olan İngiltere'nin konut stokunun güçlendirilmesi, hükümetin iddialı net hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacağı ifade ediliyor. Araştırma şirketi Trustmark'ın analizi, Birleşik Krallık'taki 24 milyon evin bir tür güçlendirmeye ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

IMMO'da sürdürülebilirlik başkanı Anna Clare Harper şunları söyledi: “İngiltere, Avrupa'nın en eski ve en az verimli konut stoklarından bazılarına sahip. Güçlendirme zorluğunun ölçeği çok büyük ve potansiyel fiyat etiketi milyarları buluyor.

IMMO tarafından toplanan ek fonlar aynı zamanda özel kiralık mülklerin modernleştirilmesi ve enerji verimli evlere dönüştürülmesinde kullanılması planlanıyor.

DİĞER HABER
01 Ağustos 2022