"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Proptech Girişimi Place, 100 Milyon Dolarlık Yatırımla  Unicorn Oldu

Birçok emlak teknolojisi şirketi, emlakçılarla rekabet halinde olan veya potansiyel olarak emlakçıların yerini alabilecek teknolojiler geliştiriyor. 

Emlak teknolojisi girişimi Place, şirket değerini 1 milyar doların üzerine çıkaran 100 milyon dolarlık bir A Serisi topladı. 2020 yılında kurulan emlak girişimi Place oldukça hızlı bir şekilde "tek boynuzlu at" statüsüne ve 1 milyar dolarlık bir değere ulaştı. 

Bu yatırımda Goldman Sachs Asset Management başı çekerken, 3L Capital, Place'in değerini 1 milyar dolara çıkaran finansman turuna katıldı.

Place girişimi, pazarlama, muhasebe, hukuk ve insan kaynakları alanlarında çözümler sunmak için emlakçılar ile birlikte çalışıyor. Özetle, Place, hangi aracı kuruma bağlı olduklarına bakılmaksızın emlak danışmanlarının şirket sahibi olmalarına yardımcı olmak istiyor. 10.000'den fazla emlakçı Place'in teknolojisini kullanıyor. 

Şirket, ABD ve Kanada genelinde 100'den fazla pazarda yer alıyor. Kullanıcılar, Redfin ve Zillow şirketlerinin emlak araçları gibi belirli posta kodlarında ev aramak için Place'i de kullanabiliyor.

Place'in kurucu ortağı Ben Kinney bir röportajında, "Herhangi bir pazardaki emlakçıların en üst gurubunda yer alan %20'si, gayrimenkul satın alması, satması veya yatırım yapması gereken tüketicilerin büyük çoğunluğuna hizmet ediyor" dedi. “Bu üst düzey emlakçılar bizim müşterilerimiz. İşlerini odaklanmalarını engelleyen sorunları çözmelerine yardımcı oluyoruz."

Place, aldığı yatırımla yeni yetenekleri işe almayı ve teknolojisine yatırım yapmayı ve yeni pazarlara açılmayı düşündüklerini açıkladı. 

Goldman Sachs Asset Management birbirinden farklı girişimlere yaptığı yatırımlarla dikkat çekiyor. Eylül sonu itibariyle 2 trilyon dolardan fazla varlığı yöneten şirket, 2003 yılından bu yana portföy şirketlerine 13 milyar dolardan fazla yatırım yaptı. Bu arada 3L Capital, Gopuff, The RealReal ve Smile Direct Club dahil olmak üzere çok sayıda yüksek profilli şirkete yatırım gerçekleştirdi. Örneğin Gopuff, Temmuz ayında 15 milyar dolarlık bir değere ulaştığını açıklamıştı.

Goldman Sachs Asset Management başkan yardımcısı Paul Pate bir açıklamasında, “Kariyerlerini yüksek performanslı danışmanların ve ekiplerin başarılı olmasına yardımcı olmaya adayan, savaşta test edilmiş teknolojisi ve liderlik ekibi tarafından Place'e ilgi duyduk” açıklamasında bulundu. 

DİĞER HABER
18 Kasım 2021