"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Rakip Danışmanlar En iyi Müşterilerinizdir

Emlak mesleği hakkında çok garip şeyler var. Aynı birleşik başlık altında doğrudan rakiplerinizle yan yana çalışmak gibi - Bir takımdasın ama aynı zamanda değilsin.

Elbette, dostluk var, hepimiz emlak 'kardeşliğinin' üyesiyiz, ama işte olay şu: Bazen kardeşler kavga eder. Güvensizlikler, yanlış iletişim ve tamamen kıskançlık ve korku, insanlar arasında birçok soruna neden olabilir. 

Bu gerçeklerden kaçamayız. Öyleyse, hileli rekabetten veya yanlış iletişimden kaçınmak değil, yetişkinler gibi nasıl anlaşamayacağınızı ve sportmenlikle nasıl rekabet edeceğinizi bulmaya çalışmalıyız.

Hem aynı ofisteki emlakçılar hem de farklı emlak ofislerindeki emlakçılar arasındaki anlaşmazlık davalarını görüyoruz. Bazen bunu izlemek sinir bozucudur, bazen de birinin cüzi bir para için itibarını ve profesyonel ilişkilerini çöpe attığını görmek yürek parçalayıcıdır.

Gerçek şu ki, asla “onların” müşterisi olmadığı halde, “şu falanca müşterimle nasıl konuşmaya cüret eder” diye sızlanan emlakçılar var. (Çünkü birincisi insanlar emlakçıların hak iddia edecekleri bir mal değiller, ikincisi de mağazada birine merhaba demek bir müşteri ya da mal kazandırmaz.)

Ayrıca diğer emlakçılarla toplantılarda bulunduysanız, orada, alaycı tavırlar, küçümseyici yorumlar ve düpedüz kavga ile karşılaşabilirsiniz. Tamamen yetişkin bir yetişkinin kanat uçlarında yürümeye başlayan çocuk gibi davranmasının şokunu atlattığınızda, bunu önemli bir gerçeğin kanıtı olarak hafızanıza kaydedin.

Emlakçılar, etik olun. Birbirimizle dostça rekabetçi olmak yerine, buzda yuvarlanmamıza ve birbirimizin saçını çekmemize gerek yok! Diğer emlakçıların düşmanımız olmadığını anlamamız gerekiyor - onlar bizim en iyi müşterilerimiz!

İşte nedeni:

1) Bir izin gününde seni korurlar

Bir dereceye kadar ekip çalışması olmadan (veya müşterilerimizden kaçmadan), bir gün izin alamayız. Birbirimize ihtiyacımız var. Başka bir emlakçının sizin adınıza bir şey yapmasını bekliyorsanız, bu ilişkileri sürdürmeniz en iyisi olacaktır.

Müşterisini avladığınız, anlaşmasını bozduğunuz ya da küçümseyici davrandığınız biri size yardım etmeye çalışmayacaktır.

2) Referans getirirler

Diğer emlakçılardan gelen yönlendirmeler, potansiyel müşteriler için büyük bir kaynaktır. Ayrı bölgelerde çalışan başka ofis danışmanları birbirlerine iş yönlendirir, böylece bir mülk gösterimi için yer değiştirmek zorunda kalmazlar. Bunları kesinlikle istiyorum! Ama bu yönlendirmeden dolayı bir ev sattığımızda mutlaka o danışmana bir yönlendirme ücreti verilir. Onlara iyi davranmalıyız ve bizimle birlikte çalıştıkları için onları ödüllendirmeliyiz. Böylece bu danışmanlar gelecekte size referans göndermekten çekinmezler.

Sinsi olmayı, ucuz olmayı ya da müstakbel müşterilerine kötü davranmayı seçerseniz, bu tavsiye kaynağının akmaya devam etmesini bekleyemezsiniz.

3) Sadakatten anlarlar

Bazı insanlar, müşterilerini başka bir emlakçı tarafından kandırılmaktan “korumak” için çok fazla enerji harcarlar. Bununla ilgili bir sorun listesi var. Sevdiğiniz ve sizden hoşlanan insanlarla çalışmak çok daha kolay, verimli ve ödüllendiriciyken, herhangi bir emlakçı, görünüşte sadakatsiz olan birini (müşteriler zaten rafta tutulacak nesneler değildir) tutmak için neden bu kadar çok çaba harcar?

Bu ilişkileri geliştirin ve sadakati (ve çok daha fazlasını) sağlayın.

Her ofisin bizimle çalışmaya, referans sağlamasına ve evlerimizi göstermeye istekli olmasına ihtiyacımız var.

Başka bir emlakçı, birlikte çalışmanın zor olduğunu düşünürse, evlerinizi göstermeye direnebilirler. Sizinle karşılaşan tatsız, alaycı, huysuz tavırlarla dolu bir deneyimden kaçınmak için müşterilerini başka seçeneklere yönlendirmeye çalışabilirler.

4) İşi tekrarlarlar

Diğer emlakçıların en iyi müşterilerimiz olmasının bir başka büyük nedeni de, portföyümüzdeki bir mülke tekrar tekrar teklif yazabilmeleridir. Bir alıcı veya satıcı bizimle en fazla birkaç yılda bir iş yapar, ancak bir emlak danışmanı bizimle birçok kez iş yapabilir.

Birbirimize ihtiyacımız var. öyle davranalım ;)

DİĞER HABER
20 Mart 2024