"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Rakip Firmaların Stratejilerini Takip Ederek Daha İyisini Yapın

Her sektörde olduğu gibi emlak sektöründe de profesyoneller, yeni yetenekleri ve yaptıkları işe dair yeni şeyleri öğrenmeye olan bağlılıklarından dolayı daha uzmanlaşırlar. Ancak bu öğrenme sürecinin sıklıkla unutulan bir parçası vardır ki o da rakipleri araştırmaktır. Rakip araştırması yapmak, öncelikle sektöre yeni giren amatör emlakçılar için sektörde olup bitenleri öğrenmelerini sağlar. Fakat bu mesleğe yıllarınızı vermiş olsanız bile rakiplerinizden öğrenebileceğiniz çok şey olduğun aklınızdan çıkarmamalısınız.

Rakiplerin işlerini nasıl yaptıkları, piyasaya nasıl yaklaştıkları, nasıl bir pazarlama stratejisi uyguladıkları, size sektör hakkında ilham kaynağı olabilir. Daha iyi olmak için biraz araştırma yapmaya ne dersiniz? Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Web Sitelerinde Neler Var?

Büyük işler yürüten bir web siteniz olabilir. Ancak özellikle teknolojinin ne kadar hızlı geliştiğini ve değiştiğini düşündüğümüzde onu sürekli geliştirmeye açık olmanız gerekir. Güncel kalabildiğinizden emin olmanın en iyi yolu, rakiplerinizin sitelerini düzenli olarak takip etmek ve onların avantaj sağladığı yeni tasarımlar ile işlevsellik kazandığı yeni özellikleri ortaya çıkarmaktır. Bu yeni özellikler sizde var mı yoksa geride mi kalmışsınız?

Nerede Reklam Veriyorlar?

Her başarılı emlak profesyonelinin piyasaya sunduğu bir stratejisi vardır. Bu strateji reklamları da içeriyor mu? Eğer öyleyse rakiplerinizin başarılarını kendinize katmak için neler yapabileceğinizi öğrenmeniz gerekiyor. Bunun için rakiplerinizin reklam bütçesini nerelerde ve nasıl harcadığını araştırmalısınız. Taklit, en samimi yalakalık olabilir. Ancak kendi satış fırsatınızı elde etmek için oldukça iyi bir yoldur.

Sosyal Medya

Birçok emlakçı, sosyal medya üzerinden yaptığı pazarlama girişimlerinin meyvelerini alamadığında cesaretinin kırıldığını hisseder. Ancak Facebook, Pinterest, Twitter ve Youtube’un avantajlarından faydalanan çok sayıda emlak profesyoneli var. Bu konuda rakiplerinizi takip edebileceğiniz en önemli konu, onların sosyal medya hesapları üzerinden insanlarla nasıl etkileşime geçtiklerini incelemenizdir. Gelen yorumlara nasıl cevap veriyorlar ve nasıl bir yaklaşım sergiliyorlar?

Müşteri Değerlendirmeleri

Rakipleriniz için müşteri yorumları ne diyor? Tekrar tekrar bahsettikleri belirli davranışları var mı? Çoğu zaman yorum yazanlar çalıştığı emlak profesyonelinin gösterdiği gayretten bahseder, ancak bazen yaptıkları bir şey hakkında sitemlerini de görebilirsiniz.

Ağ Oluşturmak

Rakipleriniz hakkında bilgi sahibi olmanın en etkili yollarından biri de yerel emlak sahnesine bağlı kalmaktır. Emlak sektöründe yer alan diğer insanlarla iletişim halinde kalarak kimin ne yaptığı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Diğer insanlar, rakipleriniz hakkında değerli istihbarat kaynakları olabilirler. Hatta yaklaşan fırsatlar ile ilgili sizi haberdar bile edebilirler.

Merak Etmek ve Sormak

Rakip emlak profesyonelleri, sizin için şiddetli bir düşman veya en yakın arkadaş olabilir. Birçok profesyonel, sektör ile ilgili bazı hileleri başkalarıyla paylaşmakta sakınca görmez. Özellikle de aynı anlaşmalar üzerine rekabet etmiyorlarsa bunu yapmaktan çekinmez. Çoğu zaman başarılı emlak profesyonelleri, tecrübe ettikleri başarıları anlatmaktan keyif duyarlar. Emekli olanlar ise buna daha çok meyillidir. O zaman sormaktan çekinmeyin. Ne kaparsanız kârdır!

DİĞER HABER
05 Temmuz 2017