"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Rapor: Metaverse Gayrimenkul Satışları 2026'ya Kadar 5 Milyar Dolar Artacak

Metaverse'deki emlak piyasasının 2026 yılına kadar 5 milyar doları geçmesi bekleniyor - Bu veriler, küresel bir pazar araştırma firması olan Technavio'nun en son metaverse raporunun tahmini. Rapor, yükselişin, insanların bu alanlardan yararlanabilecekleri bir karma gerçeklik ortamına dönüşmesiyle artacağını belirtiyor.

Metaverse Emlak Pazarı Katlanarak Büyüyecek

Meta evren daha canlı, somut nefes alan bir dünya haline geldikçe, giderek daha fazla insan onun sosyal ekosisteminin bir parçası olmakla ilgileneceği öngörülüyor. Metaverse'deki emlak piyasasın da bu popülerlikten etkilenmesi bekleniyor. Küresel bir pazar araştırma şirketi olan Technavio tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, bu pazarın değerinde üstel bir büyüme öngörüyor.

Bu yeni pazarla ilgili diğer faktörleri de inceleyen rapor, sanal gayrimenkulün değerinin 2026 yılına kadar 5,36 milyar dolar artacağını tahmin ediyor. Bu genişleme iki faktör tarafından destekleniyor. İlk olarak, meta veri deposu kademeli olarak daha karma gerçeklik deneyimine doğru ilerleyecek ve ziyaretçilerin yaşayabileceği bu platformlara daha fazla değer vererek, özel uygulamalar oluşturarak ve uygulamaya özel farklı amaçlar ekleyerek kullanıcıların bu evrende yaşaması sağlanacak.

İkinci neden, bu tür mülkleri satmak veya kiralamak için satın almayı daha kolay hale getirecek ve sahiplerinin pasif bir gelir elde etmesine izin verecek olan kripto para birimlerinin popülaritesi ile ilgili.

Pazar Zorlukları

Ancak, sanal emlak piyasası için her şey güllük gülistanlık değil. Sanal dünya emlak piyasasından çok farklı olduğu için hala yerini bulması gereken isyancı bir sektör. Her sanal arazi, duruma göre değişen çeşitli faktörlere bağlı olarak kendi fiyatına sahip olacaktır.

Raporda öne çıkan başlıklar:

Sanal arazi fiyatı,  fiziksel dünyanın fiyatlandırma modelini takip etmez. Bu nedenle, metaverse gayrimenkul de dahil olmak üzere dijital varlıkların değeri, temel olarak alıcıların fiyatlarını nasıl algıladıklarına bağlı olacak ve dalgalanmalara yol açacaktır.

Bu dalgalanmalar, bu yeni ortaya çıkan enstrümanlara girmekle ilgilenen şirketlerin ve kullanıcıların yatırımlarını olumsuz etkileyebilir. 

Geçen Şubat ayında yayınlanan bir başka rapor, metaverse gayrimenkul satışlarının bu yıl 1 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyordu.

DİĞER HABER
25 Temmuz 2022