"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Redfin: Amerika'nın En büyük 97 Konut Piyasasında Satıcılar Ev Fiyatlarını Hızlı Düşürüyor

Pandemi döneminde yaşanan konut patlaması, ABD'de ev fiyatlarının iki yıl içerisinde benzeri görülmemiş bir oranda (%43) artmasına neden oldu. Ancak bu dönemin sonuna gelindiğinin işaretleri uzmanlar tarafından yorumlanıyor: Ani yükselen ipotek oranları, ABD konut piyasasını bu kazanımların bir kısmını tehdit edebilecek keskin bir yavaşlamaya ittiğini gösteriyor.

John Burns Real Estate Consulting, Zonda ve Zelman & Associates dahil olmak üzere bazı şirketler şimdiden 2023'te ABD ev fiyatlarının Büyük Mali Kriz sonrası dönemdeki ilk yıldan yıla düşüşünü kaydedeceğini tahmin ediyor. Keskin bir konut krizi senaryosunda Fitch Ratings, ulusal konut fiyatlarında %10 ila %15'lik bir düşüşün mümkün olduğunu düşünüyor. ABD emlak piyasasında yaşanan bu görüşlerin aksine herkes aynı fikirde değil. Goldman Sachs ve Zillow, ABD ev fiyatlarının önümüzdeki yıl sırasıyla %1,8 ve %2,4 oranında artacağını tahmin ediyor.

ABD'de emlak sektörünün içindekiler hala ulusal konut fiyatlarının yıldan yıla düşüş gösterip göstermeyeceğini tartışırken, bazı bölgesel pazarlarda fiyat düşüşlerinin görüleceği konusunda bir fikir birliği var.

Amerika'nın en büyük konut pazarlarında satılık evler hızlı fiyat indirimleri alıyor.

Hangi bölgesel konut piyasalarının yıldan yıla konut fiyatlarındaki düşüşleri görebileceği konusunda daha iyi bir fikir edinmek için liste fiyatlarının incelenmesi gerekiyor. Bölünmüş liste fiyatlarındaki bir artış, bir pazarın yıldan yıla konut fiyatlarında düşüş olacağını garanti etmese de, bir yörünge değişikliğine işaret ediyor. Bir piyasa aslında yıldan yıla fiyat düşüşü yayınlamadan çok önce, liste fiyatı indirimlerinde bir artış görünmesine neden oluyordu.

Redfin tarafından ölçülen 97 bölgesel konut piyasası arasında, ortalama pazar, Temmuz ayında ev listelerinin %34'ünün fiyat indirimi aldığını açıklıyor. Bu fiyat indirimleri Redfin'de şimdiye kadarki en yüksek düşüş olarak kayda geçiyor. 

Redfin araştırmacılarının yayınladığı raporda şu sonuçlar ortaya çıkıyor; “Ülke genelinde fiyat düşüşleriyle birlikte satılık konutların payı Temmuz ayında rekor seviyeye ulaştı. Satıcılar, soğumaya başlayan bir pazarda daha düşük fiyatlar bekleyen alıcılara yetişmek için fiyatlarını düşürmek zorunda kaldılar. Yükselen ipotek oranları ve düşen ev değerleri olasılığı da alıcıları çok yüksek fiyatlar ödeme konusunda tereddüt etti ve arzdaki artış onlara daha fazla seçim yapma imkanı verdi. Satıcılar değişen pazarla uzlaştıkça fiyat düşüşlerinin düzleşmesi muhtemel” 

DİĞER HABER
05 Eylül 2022