"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Redfin CEO'su, Zillow'u Batıran iBuyer Tuzağından Nasıl Kaçındığını Açıklıyor

Zillow Group'un bu hafta iBuying'den vazgeçme yönündeki şaşırtıcı kararı, diğer İbuying şirketleri için teknoloji destekli ev satın alma teklifinin genel uygulanabilirliği hakkında soruları gündeme getirdi.

Yatırımcıların “beklenenden daha iyi” olarak nitelendirdiği bir üçüncü çeyrek performansının ardından gelirlerini artıran Redfin için göstergeler oldukça iyi. Redfin CEO'su Glenn Kelman, şirketin gelirini % 128 artışla 540 milyon $'a yükselttiğini yatırımcılarla yaptığı görüşmede açıkladı.

Kelman, Redfin'in RedfinNow üzerinden konut ödemesi yapmak için disiplinli bir yaklaşım benimsediğini, Mart ayından başlayarak alım eşiğini düşürdüğünü, çünkü yaz aylarında ev fiyatlarında bir yavaşlama beklediğini ve Eylül ayına kadar RedfinNow tekliflerini düşürmeye devam ettiğini söyledi:

"Diğer iBuyer'lar daha fazla ödüyorken biz daha az ödüyorduk ve bu, sahip olabileceğimiz kadar hızlı büyümediğimiz anlamına geliyorsa, öyle olsun" dedi. "Bu, evler için fazladan ödeme yapmaya hazırsanız, istediğiniz herhangi bir boyuta ölçeklenebilecek bir iş." 

Kelman, Redfin'in RedfinNow tekliflerini anlamaya yardımcı olmak için yazılım kullandığını, ancak aynı zamanda "iki katman insan yönetimi" kullandığını söyledi. Bu sistem teklif oluşturma sürecini yavaşlatabilir ancak Redfin'in daha dikkatli olmasına yardımcı olur. "Bir makine öğrenimi algoritmasının bizi zor durumda bırakabileceği fikri, tüm iBuyer'ların endişe duyduğu bir fikir. Ölçek ve ihtiyat arasındaki doğru dengeyi bulmaya çalıştık ve Redfin muhtemelen ihtiyatın en sonundadır” dedi.

“İbuying'in bizi kıçımızdan ısırdığı zamanlar olacak. Tedbirli olmanın her zaman doğru hareket olmadığını biliyorum. Ancak bu işte, yaklaşımımız bu olacak çünkü bu iş modelinde sermaye çok yoğun.”

Kelman, RedfinNow için en büyük zorluğun yenileme hızı veya Redfin'in bir evi piyasaya ne kadar çabuk geri alabileceği olduğunu söyledi. Kelman, “Bir evi yenileme kapasitemiz sınırlıdır” dedi. “Satın alacağımız ev sayısını sınırlayacağız. Birinci önceliğimiz her zaman olduğu gibi sürdürülebilir bir iş kurmak.”

Ayrıca Redfin, iBuying ile tüm yumurtalarını tek sepete koymuyor. Kelman, "Yaptığımız işin bir parçası, ama kim olduğumuz değil," diyen Kelman, ev sahibi tarafından daha düşük işlem ücreti ödenen aracılı bir satış da dahil olmak üzere İbuying iş modelinin müşterilere sunulan birçok tekliften biri olduğunu belirtti.

Kelman, "Haftanın her günü, her tür piyasa koşulunda ev satın almak zorunda kalırsanız, kendinizi potansiyel olarak zehirli varlıkları beslemeye zorlamış olursunuz" dedi.

Bir analist, bir emlak şirketi olarak iBuying'in tamamen ortadan kalktığı bir senaryoyu sordu. Kelman, iBuying'in ortadan kalkmayacağını, ancak endüstrinin hareket ettiği tek yön olmadığını söyledi.

DİĞER HABER
11 Kasım 2021