"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Rekabette Öne Çıkmak İçin İşbirliği Yapabileceğiniz Yeni Yöntemler

Emlak sektöründeki rekabet içerisinde öne çıkıp çıkmadığınızı birkaç dakika ayırarak düşünün. Sizi endüstride mevcut diğer emlak broker/danışmanlarından ayıran şeyler neler? Bunlar, belki pazarlamanız, verdiğiniz hizmetin seviyesi, online mevcudiyetiniz veya bunların birleşimi olabilir.

Ancak bu durumu daha fazla güçlendirecek bir yöntem daha var.

İşbirliği, yerel bölgenizdeki diğer emlak danışmanları arasında sıyrılmanız için etkili midir? İşbirliği, profilinizi güçlendirmek için gayrimenkulün yoğun gürültüsünün üstesinden gelmenin harika bir yoldur. Buna rağmen, endüstride her iki taraf için de kazan-kazan durumu oluşturan bu yolun seçilmemesi çok şaşırtıcıdır.

Çünkü işbirliği, erişiminizi genişletme ve kendinizi geleneksel pazarlama yöntemlerine farklı şekilde tanıtma becerisi kazanmanızın yanı sıra, topluluğunuz ile bağlantı kurmanız için de etkili bir seçenektir.

Facebook Yarışmaları İçin İşbirliği Yapın

Emlak sektöründe kazan-kazan işbirlikleri çok çeşitli şekillerde gerçekleştirilebilir. Bunun en başarılı örneğini, Facebook üzerinden duyurulan yarışmalar şeklinde görüyoruz. Bir firma ile veya birden fazla firma ile işbirliği yaparak dikkat çekici ve çok değerli bir ödül üretin. Ürettiğiniz ödül ne kadar değerli olursa, insanların katılımını da o kadar arttırmış olursunuz. Bu nedenle ödülün ne değer ifade ettiğini net şekilde belirtmenizde fayda vardır.

Ardından işbirliği içinde olduğunuz firmalar ile birlikte Facebook üzerinden yarışmanın ve ödülün detaylarını duyurun. Duyurunuzda işbirliği içinde olan firmaların adı görünsün. Bu yöntem, hem marka bilinirliğinizi arttırır hem Facebook sayfanızın farkındalığını oluşturur hem de veri tabanınıza yeni kişiler eklemeniz için kaynak sağlar.

Eğer bu tür yarışmaları düzenlerken yarışma uygulamalarını kullanırsanız çok daha etkili ve kaliteli sonuçlar alabilirsiniz. Çünkü bu tür uygulamalar, yarışmaya katılan kişilerin bilgilerini size sıralayabilir, yarışmayı çeşitli resimler ile daha dikkat çekici hale getirmenizi sağlayabilir ve haksızlık yapmamak adına rastgele bir kazanan kişi seçmenize yardımcı oluyor. İşte size örnek bir uygulama: ShortStack.

İşbirliği Fırsatları Oluşturmak İçin Farklı Fikirler

- Bir tane “Mahalleye Hoş Geldiniz” videosu hazırlayın. Bu videoda hizmet verdiğiniz mahalledeki vatandaşlar ile kısa röportajlar yapın ve onlara burada yaşamaktan neden memnun olduklarını sorun. Ardından bu videoyu Youtube kanalınıza ve diğer sosyal medya platformlarınıza ekleyerek yayınlayın.

- Bulunduğunuz bölgenin yöresel yemeğini mahallenizde organize edin veya böyle bir organizasyona sponsor olun.

- Kesinlikle güvendiğiniz ve tutku ile desteklediğiniz bir emlak girişimine katkıda bulunun.

- Yerel bir iş ağı etkinliği düzenleyin veya yeni bir iş ağı grubu oluşturun.

- Bir mahalle partisi organize edin veya düzenlenenlerden birine sponsor olun.

- Fikirleri, etkinlikleri, konuları ve haberleri tartışmak ve tanıtmak için, özellikle yerel hizmet verdiğiniz bölgeye özel kapalı bir Facebook grubu oluşturun.

Çevrimiçi Olmanın Önemi

Yerel gazetelerde girişimlerinizi ve işbirliklerinizi duyurmanız da çok etkili yollardan biridir. Erişiminizi genişletmenize ve profilinizi yükseltmenize yardımcı olur. Online topluluklarınız ise bu tarz işbirliklerinizi arttırmanızı sağlar.

Takipçilerinize bu tarz sunduğunuz etkinlikleri ve girişimleri online topluluklarda paylaşmalarını söyleyin. İşbirliklerinizi gerçek ortamlarda gerçekleştirirken her zaman mutlaka online bağlantı bilgilerinizi de paylaşın.

Unutmayın ki birisi çevrimiçi ortamda sizi beğenip takip ettiğinde, gelecekteki tüm güncellemelerinizden haberdar olacaktır.

Son bir ipucu: 2017 yılı için pazarlama planınızı ve iş planınızı hazırlarken, ek olarak bir işbirliği planı da hazırlamayı unutmayın! 

Tavşan ve Kaplumbağa Yarışı Gerçek Oldu...

 

 

 

 

DİĞER HABER
23 Aralık 2016