"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Re/Max Heritage Pazarlama Dehasından Emlak Pazarlama Sırları

Carrie Klein, Re/Max Heritage’te pazarlama müdürü olarak hizmet veriyor. Emlak pazarlaması üzerine farklı bir bakış açısı yakalayarak kendi alanında ilerlemiş olan Klein, özellikle modern ve etkili teknolojileri işine entegre etme konusunda büyük bir başarı gösteriyor.

Peki, Klein bu teknolojilerden en iyi şekilde faydalanmanın yöntemleri hakkında emlak profesyonellerine neler tavsiye ediyor? Kendi firmasında emlak pazarlama teknolojisini nasıl kullanıyor? Firmanın günlük görevlerindeki rolü nedir ve emlak kullanılabilecek en yeni teknolojik araçlardan en iyi şekilde faydalanmak için ne yapıyor?

Yaşam Tarzlarını Öne Çıkarmak

Klein ve ekibi, özellikle lüks gayrimenkuller üzerine pazarlama tekniklerini uyguluyor. Ancak onların uyguladığı yöntemler tüm emlak türleri için de uygulanabilir. Klein’in pazarlama müdürü olarak yoğunlaştığı alanlar, fotoğraflama, video çekme ve web geliştirme olarak öne çıkıyor.

Bildiğiniz gibi emlak sektöründe satılık mülkleri pazarlama aşamasında bu üç alan çok önemlidir. Eğer bu alanlarda etkili pazarlama yöntemleri uygulayabilirseniz, satılık mülkün satışını hızlandırabilir, evi kendi değerine satın alacak bir alıcı bulabilir veya eksiklikleri olan bir mülkü çok daha iyi gösterebilirsiniz.

Ancak Klein işini yaparken bu saydığımız amaçların dışında daha farklı bir amacı da benimsediğini ifade ediyor ve bu amacın yaşam tarzlarını öne çıkarmak olduğunu söylüyor. Ona göre çekeceğiniz fotoğraflarda ve videolarda yaşam tarzlarını öne çıkarmak çok önemli.

Evleri daha sıcak ve rahat göstermek, insanlara bu konutlarda yaşamanın nasıl bir şey olduğunu göstermek için çekimlerimizi hazırlıyoruz. Dolayısıyla bizim çekimlerimiz sıradan firma çekimlerinde yapıldığı gibi odaların geniş açılı çekimlerinden ibaret değil. Odaların geniş açılı gösterilmesi de önemli tabii ki ama biz bundan çok daha fazlasını yapıyoruz.

Teknolojik imkânları sonuna kadar kullanan ve ev satışını yalnızca maddi bir işlem olarak görmeyen Klein, satılık mülklerin pazarlamasında kendisine her defasında şu soruları yöneltiyor:

  • Bu satılık listeyi en üst düzeye çıkarmak için ve en iyi yönlerini belirlemek için neler yapabilirim?
  • Onu nasıl çekici bir hale getirebiliriz?
  • İnsanlara farklı olanı göstermek için ne yapmalıyız?

Klein’in bir diğer önemsediği konu ise web siteleri. Çünkü web siteleri pazarlama içerisinde büyük rol oynuyor. Resimlerin ve videoların pazarlanmasını sağlayan ortam olarak web sitesi, onları alıcılar ile buluşturduğunuz platform olarak öne çıkıyor. Dolayısıyla gerek tanıtım web sitenizde gerekse satılık listeleri sunduğunuz web sayfalarında da aynı ayrıntılara dikkat etmeniz gerekiyor.

Klein ve ekibi bir mülkün video çekimindeler.

Online Varlığı Pekiştirmek

Emlak pazarlaması deyince aslında kullanılan çok sayıda yöntem vardır. Bunlardan biri de e-posta pazarlamasıdır. Klein, kendi firmasında geliştirdikleri pazarlama çalışmaları içerisinde e-posta pazarlamasına da yer ayırıyor. Çoğunlukla meslektaşları arasında kullandıkları e-posta pazarlamasını, mevcut müşteriler ve potansiyel müşteriler için kullanırken daha çok ileti tarzında hazırlıyorlar. Örneğin satış öncesinde kendilerini seçtikleri için bir teşekkür mesajı veya satış kapama sonrasında bir tebrik mesajı gibi. Ancak onlar bu alanı daha çok ekip içi iletişim kurmada kullanıyorlar. Satış elemanlarının birbirleri ile etkileşim içinde olmaları için e-postalara etkin biçimde başvuruyorlar.

Klein ve ekibinin dijital varlıklarını arttırmak için en çok önem verdikleri asıl konu, müşteri görüşleri ve referansları üzerine oluyor. Güvence altına aldıkları listelerin çoğunu Zillow üzerinden yayınlayan Klein, bu platform üzerinde çok sayıda olumlu referans topladıklarının altını çiziyor.

Her tamamladığımız işlem sonunda müşterilerimizden özellikle yorum ve görüş bildirmelerini istiyoruz. Bu bizim için çok önemli. Çünkü referanslar, sonraki müşterilerimiz için büyük bir bilgi kaynağı oluyor. Örneğin Zillow üzerinden gelen referansları, zaman zaman pazarlama yöntemlerimiz içinde kullanıyoruz.

Klein’in ekip üyeleri, Zillow’daki görüşlerin yanı sıra genellikle müşterilerden referans almak için e-posta yöntemini kullanıyorlar. Sundukları müşteri hizmetleri hakkında alacakları yorumları, meşru bir kaynak olarak görüyorlar.

Yeni Teknolojik Araçlara Ayak Uydurmak

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi pazarlama alanında kullanılan araçların da sayısının artmasına neden oluyor. Haliyle emlak pazarlamasında hangi aracı nasıl kullanacağınızı, dijital ekibinizi nasıl güncel tutup geliştirebileceğinizi iyi bilmeniz gerekiyor. Klein bu konuda dijital ekibinin güncel kalması için yılda birkaç kez ofis eğitimi verdiklerini ifade ediyor.

Yıl içinde düzenlediğim ofis eğitimlerinde, her emlak üyemize bir web sitesini nasıl en iyi hale getirebileceklerini ve son çıkan teknolojik araçları işlerine nasıl entegre edebileceklerini gösteriyorum. Hatta bununla kalmayıp her birinin tek tek bunları uygulamasını istiyorum.

Klein’in bu eğitimlerde sunduğu şeyler, yalnızca bunlardan ibaret değil. Web sitelerinin içeriğinin nasıl hazırlanacağından Google kaynaklarında hiç bulunmayan yepyeni bir fotoğrafın çekiminin nasıl yapılacağına ve satılık listelerin Google aramalarında öne çıkmalarını sağlamak için SEO çalışmalarının nasıl uygulanacağına kadar pek çok alanda dersler veriyor.

DİĞER HABER
28 Mayıs 2017