"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Roofstock’tan Evlerin Kiracılı Olarak Satıldığı Online Pazar Yeri

Roofstock, halen kirada bulunan kiralık aile evlerinin satışı için ayrılmış ilk online pazar yerinin lansmanını yaptı. 2 trilyon dolarlık küçük aile evi kiralama sektörüne yeni bir soluk getirecek olan bu iş modeli, nakit akışı ve işlem hızını dramatik bir şekilde geliştiren şirket, maliyetleri de azaltarak emlak piyasasına yatırım yapmayı kolaylaştırıyor.

Yatırımcılar tarafından, yatırımcılar için oluşturulan bu yeni iş modeli yatırım amacı ile gayrimenkul alım ve satım işlemlerini etkili bir şekilde yapmayı olanaklı kılıyor. Mal sahipleri için evlerinin içerisindeki kiracılar taşınmadan satılabilir hale getiriyor. Evin pazarlanması sırasında kaybedilecek olan gelir kaybı ve geleneksel ortamlarda harcanacak olan pazarlama masrafları böylece önlenmiş oluyor. Alıcılar için ise Roofstock, anında nakit akışı sağlayacak kiracılı bir eve sahip olma şansı sunuyor.

Roofstock, yatırımcılara evi almaya karar vermeden önce diğer evler ile karşılaştırabilecekleri ve değerleyebilecekleri analitik araçlar da sunuyor. Ayrıca sitede yer alan sertifikalı bir emlak yöneticisinden satın alma işlemleri ile ilgili danışmanlık hizmeti alınabiliyor. Satışın kapanışı da yine online ortamda elektronik dokümanlar ve e-imzalar aracılığı ile yapılıyor ve daha hızlı ve güvenli bir satışa olanak sağlanıyor.

Roofstock’un CEO’su Gary Beasley, her yıl 1 milyondan fazla ev alındığını belirtiyor ve ancak geleneksel yöntemlerin alıcı ve satıcıların istekleri için artık yetersiz kaldığı üzerinde duruyor. Artık dünyanın her yerindeki yatırımcılar sadece yatırım amaçlı ev alabiliyor, Roofstock yerel emlak piyasalarını dünyanın her yerindeki yatırımcılara açarak emlak piyasalarına farklı bir soluk getirmeyi hedefliyor.

Nasıl bir apartmanı satarken boşaltmayacağınız gibi, bir daireyi de satmak için boşaltmaya gerek olmadığı mantığından hareket eden şirket, satış için maliyetleri artırmaya gerek kalmadan ve satış riskine girmeden kiradaki evlerin satılabileceği üzerinde duruyor.

Roofstock Nasıl Çalışıyor?

Kiralık ev piyasasına yeni bir soluk getiren şirket, yeni ve daha iyi bir satış yaklaşımı getiriyor. Evlerin kiracılı olarak satılması mantığı üzerine kurulu sistemde alıcılar kontrol edilmiş evleri belirlenmiş fiyatları üzerinden alıyorlar. Geleneksel yöntemlerden farklı olarak pazarlık ya da teklif verme yöntemi olmayan sistemde evin belirli bir fiyatı olduğu için satışı da daha hızlı oluyor.

Mal sahipleri evlerini herhangi bir bakım masrafı yapmak zorunda kalmadan içindeki kiracının evi boşaltmasını beklemeden kiracısı ile birlikte satıyorlar. Ayrıca, kiracı çıktıktan sonra satmak için ödenmesi gereken komisyon masraflarından da kurtulmuş oluyorlar.

Roofstock başlangıcında sadece Florida’da çeşitli muhitlerdeki evleri envanterinde bulundururken yıl içerisinde alıcı ve satıcıları buluşturabileceği pek çok farklı bölgeyi envanterine eklemiş.

2015 yılında kurulan Roofstock, bir grup profesyonel yatırımcı tarafından fonlanıyor. Şirketin 6,25 milyon dolarlık hissesine Khosla Ventures ve finansal teknoloji girişimi firmaları olan QED Investors ve Nyca Partners ve diğer firmalar olan SV Angel, Salesforce.com, Loopnet, Opendoor and StubHub sahip. Şirket 2015’i  Bain Capital Ventures ve CSC Venture Capital’in yatırımları da eklenerek 7 milyon dolar fonlama ile kapadı.

DİĞER HABER
17 Mart 2016