"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Rupert Murdoch, Asya'nın Lider Online Emlak Şirketi iProperty'i Satın Aldı

Rupert Murdoch’un sahibi olduğu REA Grup, Asya’nın lider online emlak şirketi iProperty Grup’u 578 milyon Avustralya Dolarına (409.8 milyon Amerikan Doları) satın aldığını teyit etti.

Avustralya kaynaklı REA Grup, emlak piyasasında uzmanlaşmış bir dijital medya şirketi. Şirketin bu satın alımı Asya pazarlarında agresif genişleme stratejilerinin bir parçası durumunda.

REA Grup, Avustralya, Lüksemburg, İtalya, Fransa, Almanya, Çin, ve Kuzey Amerika’da hizmet vermekte iken bu satın alma ile iProperty’nin faaliyet gösterdiği 6 Asya ülkesini daha (Hong Kong, Endonezya, Tayland, Malezya, Singapur ve Filipinler) faaliyet alanına kattı.

2014 yılında REA Grup, iProperty Grup’un %17,22’lik hissesini satın almış, Haziran 2015’te hisse oranını %22,7’ye çıkarmıştır. Kasım 2015’te firmanın kalan hisselerini tek bir hisse değeri 4 Avustralya dolarından olmak üzere 578 milyon Avustralya Dolarına satın almıştır.

REA Grup Uluslararası Geliştirme Operasyon Koordinatörü, Arthur Charlaftis, bu satın almayı “oyun değiştirici” olarak nitelendirmiştir. IProperty’nin yerel pazar deneyiminin herkesten iyi olduğunu belirten Charlaftis, iki şirketin takımlarının beraber çalışarak bölgedeki müşterilerin ihtiyaçlarına en uygun hizmetin sunulacağı ve tüketicilere daha fazla katkı sağlanacağı üzerinde duruyor.

Asya’daki alıcıların yatırımlarını Avustralya’da değerlendirmek için istekli olduklarını bildiren Charlaftis, Güneydoğu Asya’daki alıcılar ile Avustralya’daki satıcılar arasında güçlü bağlantılar kurmak için heyecanlı olduklarına değiniyor.

iProperty Grup’tan yapılan açıklamaya göre Singapurlu alıcılar 1 milyon ile 1,5 milyon Avusturya dolarını, Malezyalı alıcılar ise 168 bin ile 269 bin Avusturya Dolarını Avusturya’da yer alan gayrimenkuller için harcamayı planlıyor.

DİĞER HABER
24 Şubat 2016