"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Saat Gecenin 1'i Uyanık mısınız? Emlak İlanınız Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İstiyorum

Emlak sektöründe potansiyel müşteriler her an gelebilir ve günümüzün aşırı bağlantılı dünyasında bu, e-posta, çevrimiçi internet sorgulama, kısa mesaj , Facebook Messenger veya insanların bugün iletişim kurduğu diğer birçok yolla olabilir.

İletişim nasıl başlatılmış olursa olsun, gecenin bir vakti telefonunuza veya gelen kutunuza geldiğinde hemen yanıt veriyor musunuz yoksa bekliyor musunuz?

Kabul ediyorum, gecenin bir vakti bir potansiyel müşteriye cevap veren danışmanlardan biriyim.

Kendimi gece kuşu olarak tanımladığımdan, geç saatlere kadar çalışıyordum ve bu saatte cevap vermek "neden olmasın" diye düşündüm; sabahın ilerleyen saatlerinde uğraşmam gereken bir şey daha az olacaktı.

Potansiyel müşteriler yanıt aldıklarında oldukça şaşırdılar ve bana birden fazla kez şu soruyla karşılaştım: "Bu kadar hızlı geri dönüş yaptığınıza inanamıyorum. Gerçekten çalışıyor musunuz?"

"Erken kalkan yol alır" ve "Başarı, şans ve fırsatın buluştuğu yerdir" ilkelerine bağlı kalıyordum.

En kısa sürede yanıt vermek veya yanıt vermeyi geciktirmek - işte mesele bu

Her emlakçının ve potansiyel müşterinin müsaitlik durumu farklı olduğundan bu konu için tek bir doğru cevap yoktur ve herkesin kendisi için en iyi olanı yapması gerektiğine inanıyoruz.

Emlak sektöründeki fırsatlar her zaman istediğimiz gibi mükemmel paketler halinde gelmez. Öte yandan, emlakçılar bu kadar hızlı yanıt veriyorsa, umutsuz veya iş için fazla endişeli mi görünüyorlar? sorusu zihinlerde yankı bulabilir.

Belki de satılması zor olan, neredeyse hiç gösterim aktivitesi olmayan bir gayrimenkul için bu, birkaç haftadır durgun olan ajandamda ilk yaşam belirtisi olabilir mi? umudu yaşatabilir.

Potansiyel müşteriye normal iş saatleri içerisinde yapacağınız kadar hızlı yanıt vermeniz, kazançlı fırsatlara yol açabilir ve potansiyel müşteri, bir danışmanın bu kadar hızlı yanıt vermek için zaman ayırmasından oldukça etkilenebilir.

Telefon her çaldığında yataktan fırlamanızı önermiyoruz ama eğer çalışıyorsanız, bu kaçırılmış bir fırsat değil, değerlendirilmiş bir fırsattır.

Her zaman ulaşılabilir mi?

Ancak, hemen yanıt vermek veya geciktirmek arasında denge kurarken, bir emlakçı olarak bunu yaparsanız, potansiyel müşterinin her zaman ve her yerde erişim beklemesine yol açabilecek kötü bir emsal oluşturabileceğinizi göz önünde bulundurmalısınız.

Emlakçıların da hayatları var ve sürekli "müsait" olmalarına ve neredeyse her zaman bir şekilde çalışmalarına rağmen, erişilebilir olmayı, makul ölçüde bazı sınırlar koyarak dengelemek istiyorlar.

Bir potansiyel müşterinin gecenin bir yarısı izole bir olay olarak bir gayrimenkul soruşturması göndermesi bir şeydir, ancak mesai saatleri dışında sürekli iletişim kurmak ve yanıt beklemek başka bir şeydir — bu daha önce tartışılmadığı sürece. Örneğin, potansiyel müşteri gece çalışır ve gündüz uyur.

Diğer mesleklere kıyasla zamana göre ücretlendirme yapılmayan ve 7/24 açık olan bir sektörde iş-yaşam dengesi konusunda sürekli tartışmalar ve müzakereler yaşanıyor.

Acil bir durum haricinde, gece 2'de gönderilen bir soru veya endişeye bir avukat, muhasebeci, dişçi veya doktordan yanıt bekler misiniz? Ve en önemlisi, yanıt verirler mi?

Büyük ihtimalle hayır, ama bunu yapsalardı avukatın zamanının faturasını bir düşünün! Normal mesai saatleri dışında yanıt verdikleri için daha fazla ücret talep ederlerdi.

Gerçek bir müşteri mi? yoksa aldatmaca mı?

Gece yarısı internet veya e-posta yoluyla gelen sorularda, potansiyel müşterinin başka bir zaman diliminde bulunma olasılığı oldukça yüksektir, bu yüzden bu konuda onları biraz anlayışla karşılayacağız.

Bir telefon görüşmesi, onu tuhaf bir saatte geri aramayı iki kere düşünmenize neden olabilir; ancak potansiyel müşteri, cep telefonu yerine sesli mesaj veya ofis hattını aradığını düşünebilir ve büyük olasılıkla bir yanıt beklemez.

İnsanlar günümüzde o kadar meşgul ki, birçoğu sadece gece geç saatlerde mülk aramaya veya ev alıp satmak için birlikte çalışacak emlakçıları araştırmaya vakit ayırabiliyor.

İster internetten ister telefonla olsun, potansiyel müşterilere yanıt verme ihtiyacı ile güvenlik arasında doğru dengeyi kurmak önemlidir. Gece geç saatlerde gelen bir internet formuna cevap vermek önemsiz gibi görünebilir, ancak gerçek şu ki, sorguyu kimin sorduğunu asla bilemezsiniz.

E-posta ve internet, gerçek kimliğin gizlenmesini kolaylaştırır. Meşru bir alıcı veya satıcı gibi görünen kişi, aslında bambaşka biri olabilir. Cevaptan önce mümkün olduğunca potansiyel müşteriyi araştırmak, ad ve telefon numaranız varsa size bazı ipuçları verebilir. Google ve LinkedIn'e şükürler olsun!

Bazı durumlarda, asla geri dönüş yapmayan gece geç saatlerdeki potansiyel müşterileri merak etmek gerekir: Bu bir "şaka" mıydı (belki de sarhoşken emlak bakmak) yoksa "acaba bir emlakçıya ulaşabilir miyiz?" türünden bir içki oyunu mu?

Muhtemelen, mantıklı bir düşünce yapısına sahip çoğu insan, ertesi sabaha kadar bir cevap alabileceğini anlayacaktır.

Potansiyel müşteri, gece 2'de gönderilen bir e-postaya anında yanıt verilmemesinden dolayı hayal kırıklığına uğramışsa, bu durum "her iş iyi iş değildir" durumuna işaret olabilir veya belki de potansiyel müşteri zaten baştan beri gerçekçi değildi.

Yanıt verin veya vermeyin; seçim sizin. Fırsat, sizin yarattığınız ve değerlendirdiğiniz şeydir.

DİĞER HABER
05 Temmuz 2024