"Emlak dünyasını sıkıcı buluyorsanız, okuduğunuz yazıda altını çizdiğiniz cümleler yoksa yanlış bir yerde okuyorsunuz demektir." Emlak Broker
Sadece Reklam Vermeyin, Pazarlayın

Diğer sektörlerde olduğu gibi emlak sektöründe de reklamların önemi büyüktür. Fakat bunun önemini iyi kavrayamayan kimi emlak danışmanı pazarlamanın sadece reklamdan ibaret olduğunu düşünüyor.

Peki, gerçekten pazarlama=reklam demek mi oluyor?

Pazarlama faaliyetleri kapsamında önemini hiç bir zaman yitirmeyecek olan reklamı tek bir pazarlama aracı olarak değerlendiremeyiz. Nitekim sorunun cevabı hayır; pazarlama sadece reklamdan ibaret değildir.

Bir reklam yazarının ofisindeki çöp sepetinden kurtarılan "belge" ve üzerinde yeni bir köpek şampuanı reklamı için karalanmış bir başlık: "Vay Canına Kıçın Müthiş Kokuyor!"

Çalışma hayatınızın tümünde olduğu gibi pazarlama hususunda da işi sıkı tutmanız gerekiyor. Birkaç tane küçük reklam çalışması yaparak müşterilerin size gelmelerini beklemek tabiri caizse, otobüs durağında vapur beklemeye benzer.  

Reklam, pazarlamanın bir parçasıdır

Aslına bakılırsa pazarlama, farklı parçalardan oluşan bir bütün olarak görülebilir. Reklam ise bu bütünü oluşturan parçalardan sadece bir tanesidir. Bu nedenle bir mülkü ya da benzeri bir ilanı pazarlarken büyük resmi görmeniz ve buna göre hareket etmeniz gerekir.

Gayrimenkul sektöründeki pazarlamanın temel yapı taşları 4 gruba ayrılıyor;

Ürün: Hem alıcıya hem de satıcıya uzmanlaşmış, değerli bir hizmet sunuyorsunuz. Bu sebeple pazarlamak istediğiniz gayrimenkulle rakipleriniz arasındaki farka dikkat etmeniz faydanıza. Pazarda en iyi fiyatı sunmanız başarılı olmanızı sağlayabileceği gibi ön plana çıkmanızı da destekleyebilir.

Fiyat: Genel anlamda emlak danışmanının %6’dan düşük payda çalışmaması gerektiğine inanılır. Nitekim hem alıcılara hem de satıcılara değerli bir hizmet sunuyorsunuz. Ancak yine de rakiplerinizi fiyat konusunda geçebilirsiniz. Bunun için satıcılarınızda mümkün olduğunca yüksek fiyat, alıcılarda ise düşük fiyat politikasını benimseniz gerekiyor. 

Yer: Gayrimenkulün bulunduğu bölge, hem yatırımcı hem de alıcı açısından önem taşır. Çoğu insan işine yakın bir evde yaşamak ister. Veya değer artışının yüksek olduğu bölgelere ilgi duyarlar. Pazarlama alanında adım atarken yer yani bölge konusuna dikkat etmenizde fayda var. 

Konum, konum, konum.

Promosyon: Bir mülkü tanıtırken ya da şirketinizi ön plana çıkarırken aynı zamanda daha fazla müşteri elde etmenizi sağlayacak olan belli başlı promosyon ürünleri bulunuyor. Adınızı daha bilinir hale getirecek olan promosyon faaliyetleri içerisinde kartvizit, yazılı ya da radyo reklamları, hediyeler, internet sitesi ve sosyal medya kanalları gibi farklı noktalar bulunur. Markanızı daha bilinir hale getirmek, ihtiyaç anında daha fazla kişinin sizi hatırlamasını sağlar. Bu nedenle marka bilinirliğine önem vermeniz gerekir.

Tüm bu pazarlama faktörleri içerisinde teknolojinin gücünden de faydalanmalısınız. Sosyal medya kanalları, sizi var olan müşterileriniz ile bağlantıda kalmanızı sağlayacağı gibi, yeni müşteriler elde etmenizi de destekleyecektir.

Ayrıca insanlara ne kadar samimi davranır ve ihtiyaçlarına yönelik kaliteli hizmet sunarsanız çevresindeki kişilere sizi güvenle tavsiye edeceklerdir. Müşterileriniz tarafından verilecek tavsiyeler adeta bir promosyon görevi görecektir.

DİĞER HABER
04 Mayıs 2021