"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Sakin Kal ve Kazan: İşler Yolunda Gitmediğinde Sakin Kalmak Sana Ne Kazandırır?

Bir emlak işleminin planlandığı gibi gitmediği bir durumu düşünün.

Stresle nasıl başa çıktınız? Kendinizi tedirgin mi hissettiniz? Sinirli? Ezilmiş? Sakinliğinizi koruyabildiniz mi? Belki de havluyu tamamen atmayı düşündünüz.

Her iki durumda da, duruma verdiğiniz tepki, sonuçlarınıza, müşteri deneyiminize ve işiniz ve içinde bulunduğunuz sektör hakkındaki genel hislerinize yansır.

Bir emlakçı bu senaryoda kaçınılmaz olarak zorlu durumlardan payına düşeni alacaktır; bu, oyunun doğal bir parçası. Gayrimenkul hızlı tempolu ve dinamiktir ve sorunları bir solukta çözmenin yanı sıra görevleri dengelemenizi gerektirir. Bazen bu, bir anlaşma müşterinin istediği (veya sizin istediğiniz) yönde gitmediğinde, talepkar müşterilerle, denetim sorunlarıyla, yasal sorunlarla, kötü haber vermekle veya yukarıdakilerin hepsiyle uğraşmak ve bunların hepsini aynı anda yapmak anlamına geldiğinde sakin kalmak anlamına gelir. Gayrimenkule hoş geldiniz!

Zihninizi ve bedeninizi sakinleştirmek için tasarlanmış farkındalık ve bedenselleştirme teknikleri konusunda geçmişe sahip uzman koçlar, profesyonel itibarınızı korurken ve uzun vadeli başarınızı artırırken (saçınızı yolmadan) zorlukların üstesinden gelmeniz için temel stratejiler sunuyor.

Aslında, bu basit ve etkili araçlar yalnızca soğukkanlılığınızı korumanıza ve tepki vermek yerine yanıt vermeyi öğrenmenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda gayrimenkulün dinamik doğasının tadını hayal ettiğinizden daha fazla çıkarabilirsiniz.

Emlakçılar için Farkındalık 101

Bu stresli durumlarla başa çıkmak için emlakçıların uygulayabileceği uzman koçların önerdiği bazı temel ancak önemli stratejiler şunlardır:

  • Nefes alın, bir adım geri atın, şimdiye odaklanın
  • Net bir çözümle ilerlemeye odaklanın
  • Nefes alın, bir adım geri çekilin ve şimdiye odaklanın

Mevcut stres etkeninize tepki yerine serin kanlı yaklaşmak için, sakin olmanız gerekir. Kısacası nefes almayı unutmamalısınız. Bir stres etkeniyle karşılaştığımızda çoğu zaman nefesimizi tutarız.

Aslında çoğumuz günün büyük bölümünde sığ nefes alıp veriyoruz, bu da akciğer kapasitemizin yalnızca bir kısmına eriştiğimiz anlamına geliyor. Araştırmalar sığ nefes almanın gerginliği artırdığını, bilişsel işlevi etkilediğini ve panik ataklara yol açabileceğini gösteriyor.

Bir an geri çekilip nefesinize odaklanmak için zaman ayırın. Şu anda nasıl nefes alıyorsunuz? Nefesinizi farklı durumlarda denetlemeye başlamak, gözden kaçırdığınız veya hafife aldığınız kalıpları ortaya çıkarabilir.

Nefesinizin daha farkında ve farkında olmak, nefesinizi değiştirmenize olanak tanır, bu da stresin etkilerini azaltmanıza ve zihninizi sakinleştirmenize yardımcı olabilir. Stres sizi yavaşlatır ve zihniyetinizi değiştirmenize yardımcı olur, bu da iletişim kurma biçimlerinizde, aldığınız kararlarda ve başkalarına nasıl tepki verdiğinizde değişiklikler yapmanıza olanak tanır.

Araştırmalar, nefes egzersizlerinin stresi azaltmada etkili olduğunu gösteriyor çünkü rahatlamayı sağlıyor ve savaş ya da kaç tepki sistemimizi düzenleyebiliyor.

İşte nasıl başlayacağınız

Sunum arasında arabanızda veya ofisinizde sessiz bir yer bulun; gözlerinizi kapatıp zihninizi ve duygularınızı sıfırlayabileceğiniz bir yer.

Uzun, derin, yavaş nefesler almaya başlayın ve önünüzde olana odaklanın. Geçmişe takılıp kalmak ya da günün ilerleyen saatlerinde (ya da yarın ya da bu ay) ortaya çıkacak olanlardan bunalmak yerine, bu şekilde şimdiki zamana odaklanırsınız.

Sinir sisteminizi bu bilinçli nefes alma yoluyla düzenlerken, aynı anda daha da mevcut hale gelerek, mevcut stres etkeninizi veya zorluğunuzu ve bu durumun kontrol edebileceğiniz kısımlarını kabul edebileceksiniz. Bu, elinizdeki duruma dikkatli tepki merceğinden bakmanızı sağlar.

Net bir çözümle proaktif bir şekilde ilerleyin

Artık şimdiki zamana daha fazla odaklandığınıza göre, sorunu küçük parçalara ayırabilir ve potansiyel çözümlere odaklanabilirsiniz. Sorunu çözmek için net bir plan tanımlayabileceğiniz ve hangi yöne ilerleyeceğinizi bilebileceğiniz yer burasıdır. Artık soruna takılıp kalmak yerine, tepkisel bir duruş sergilemeden çözüm odaklı bir zihniyetle ilerlemeye odaklanabilirsiniz.

Zihniniz bu durumun farkına vardıkça, tepki sisteminizde daha uyumlu ve esnek hale geldiğiniz için yeni çözümler ortaya çıkar. Sizi alt etmiş olabilecek aynı nitelikler bu şekilde sizi etkilemeye ve heyecanlandırmaya başlar, durumu çözülmesi gereken bir bilmece veya tamamlanması gereken bir bulmaca olarak görmenizi ister ve başlangıçta neden daha geleneksel bir kurumsal beyaz yakalı kariyeri yerine gayrimenkulü seçtiğinizi hatırlatır.

Sonuç olarak, bu iki teknik sizin ve müşterileriniz için en iyi kararı vermenizi sağlar (ve bize güvenin, insanlar bu değişimi fark edecek).

Sonuç olarak, zorluklar gayrimenkul işinizin doğal bir parçasıdır ancak açıkça seçtiğiniz bir kariyerden kaçmak için bir sebep değildir. Kariyer değiştirmek yerine, bu teknikler iç dişlilerinizi değiştirmenize yardımcı olacaktır.

Bu basit ve son derece etkili teknikler, günlük işinizin iniş çıkışları arasında daha iyi yol almanızı ve uzun vadeli başarınızın temellerini güçlendirmenizi sağlar. 

DİĞER HABER
01 Temmuz 2024