"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Şampiyonlar Ligi’ne Layık Bir Takımı Oluşturmak&Yönetmek

Kazanmanın en iyi yolu nedir?

- Takımca oynamak.

Peki, başarıyı devam ettirmenin en iyi yolu nedir?

- En iyilerden oluşan bir takım oluşturmak.

Takım kurmak özellikle gayrimenkul piyasası için oldukça zorlu bir iş olabilir. Özellikle de süper starlardan oluşan bir takım kurmak istiyorsanız. Ama iyi haber şu ki, rüya takımı kurmak imkânsız değil :) Broker veya yönetici konumunda bulunan birisi iseniz, aşağıdaki maddelere en azami özeni göstererek şampiyonlar liginde yarışacak bir takıma sahip olabilirsiniz:

Bahane Yok 

İyi sayısal verilere sahip olmak çok önemlidir. Fakat birkaç iyi danışmanı bir odaya koyarak satış miktarlarını 2 katına çıkarmalarını bekleyemezsiniz. Bain&Company’nin yaptığı bir çalışmaya göre, başarılı yöneticiler takım kurarken o pozisyona uygun yetenekleri olan birisini bulmaya çalışıyor. Tabi ki boşta olan birisini takıma dâhil etmek çok kolay. Ama 2. adım, adayların hepsinin başarılı insanlar olduğu durumda bile %25 daha az üretken. Takım oluşturma sürecinde üşengeçlik etmemeli, rehavete kapılmamalı, doğru insanı bulana kadar çaba göstermelisiniz.

Birden Çok Yumurta, Birden Çok Sepet 

Eğer bir brokersanız, en iyi danışmanınızın şirketin başarısının devamlılığından sorumlu olmasını bekleyemezsiniz. Sonuçta danışmanlar şirketten istedikleri vakit ayrılabilirler. Eğer danışmanınıza fazla güveniyorsanız, sizi bırakmaya karar verdiği anda geminiz batabilir.

Başarılı olmak için takımınızdaki her üyenin en iyi olması gerekiyor. Gayrimenkul takımınızı kurarken bu cümleyi sürekli aklınıza getirmelisiniz.

Çeşitli Yetenekler

Takımınızda bulunan bir kişinin olaganüstü potansiyelinin olması çok güzel. Fakat işleri bir adım öteye götürmek için aksiyonlara ihtiyacınız var. Bir takım kurarken, üyelerin sadece alanında uzman değil, aynı zamanda enerjik, motive ve takım çalışmasına yatkın olup olmadıklarına dikkat etmeniz gerekiyor.

Birçok organizasyonda her 7 takım üyesinden sadece biri star olarak değerlendirilir. Takımınızda 7 süper star olduğunda ise başarı yüzdeniz büyü bir ivmeyle artacak.

Biraz başarı, biraz dans :)

“Yeterince İyi” Olmak Yeterli Değil

Bir takım kurduğunuzda, asistanından yöneticisine kadar herkesin yaptığı iş hakkında tutkulu ve odağının yüksek olması gerekiyor. Genellikle firmalar “yeterince iyi” insanları takımlarına dâhil ediyor ve bu yüzden çok iyi birkaç danışmanın işi ilerletmesini umuyor.

Fakat dengeli bir takım şampiyonlar liginde yarışamaz. Evet, yeterince iyi insanlardan oluşan bir takım ile başarılı işler gerçekleştirebilirsiniz. Fakat emin olabilirsiniz ki, gelişim bir noktada duracak.

Özverili Çalışmaya Minnet Duymak

Eğer takımınızdaki üyeler iyi olduklarının farkındalarsa başkaları ile rekabet etmek zorundasınız demektir. Eğer ki takım üyeniz özellikle hangi konularda iyi olduğunu biliyorsa, bu durumda rekabet had safhaya çıkabilir.

Takım üyelerinize sahip çıkmak sizin göreviniz. Liderlik ederek takımda öne çıkan üyelere minnet duyduğunuzu göstermelisiniz. Her bir üye ile ara ara buluşmalı ve işlerin gidişatı hakkındaki fikirlerini öğrenmelisiniz. Bu davranış üyelerinize önem verdiğinizi gösterecek. Biraz empati lütfen :)

Takım Bilinci Oluşturmak

Cesaretlendirici ve motive edici bir kültür benimseyin. Takım üyeleriniz birbirleri ile değil kendileri ile yarışmalı.

Kişisel ödüllendirmeler yapmak yerine takım çalışmasına ödül verin. Bu şekilde tüm takım en iyiye ulaşmak için birlikte çalışması gerektiğini öğrenir. Bu yöntem ile ego problemlerini askıya alabilirsiniz, çünkü herkesin en iyi olduğu bir takımda ego sürekli önünüze engel olarak çıkacak.

Sonuç

Başarılı bir gayrimenkul takımını yönetmek için mükemmel bir formül yok. Fakat yeni üyeleri takımınıza dâhil ederken standartlarınızı ve odağınızı yüksek tutmaya özen gösterin. Böylelikle en iyileri siz bulmak zorunda kalmayacaksınız, aksine onlar size gelmenin yollarını bulacaktır.

DİĞER HABER
05 Temmuz 2018