"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Sanal Gerçekliği Müşterilerinizin Avantajına Kullanın

Yapay zekanın ne kadar geliştiği ile alakalı haberlerden ve onların nasıl danışmanları sektörden silebilecekleri ile alakalı yorumlardan dolayı, genel olarak danışmanlar teknolojiye çok da sıcak bakmıyor. Teknolojinin günümüzdeki en gelişmiş meyvelerinden biri de sanal gerçeklik ve aslında genel algının aksine sanal gerçeklik satışlarda kullanılabilecek ve çok verimli sonuçlar doğurabilecek teknoloji harikası bir araç.

İlk olarak emlak sektöründe VR’ın (sanal gerçeklik) yaptığı şey, özel gözlükleri ve kulaklıkları aracılığıyla müşterinin bir mülkü görmesini ve dolaşmasını sağlamak. Şimdi bu teknolojiyi iyiden, inanılmaz seviyesine çıkaran iki noktaya gelelim:

  • VR ile müşteriye fiziksel olarak orada olmanıza gerek kalmadan başka bir semtte hatta şehirde olan bir evi gezdirebiliyorsunuz.

  • Ayrıca VR, daha inşa edilmemiş evlerin bile bitmiş hallerini müşteriye göstermenize olanak tanıyor.

Şimdi ise bu büyüleyici teknolojiden bir danışman olarak nasıl faydalanılabileceğini inceleyelim.

Müşterilerinize VR’ın büyüsünü tattırın

Evini nasıl pazarlayacağınızı merak eden ve sorgulayan bir ev sahibine, bunu anlatmanın en iyi yolu ona da VR’la bir ev turu gösterimi yapmak olacak. Kendi mülkünü VR dünyasında görmenin heyecanı bile ona yetecektir ve bu direkt olarak onun aklına son teknolojiyle evini ne kadar verimli bir şekilde satabileceğiniz fikrini yerleştirir.

Muhtemel bir alıcı bırakın keyfini çıkarsın

VR teknolojisi, interaktiflik üzerine geliştirilmiş bir teknoloji olduğundan müşteri; boyadan, döşemelere, lavabolara, mutfak eşyalarına, mobilyalara kadar etrafındaki çoğu şeyi değiştirebilme seçeneğine sahip olur. Sanal tura çıktıkları bu süre içerisinde çevrelerini kontrol edebilme yeteneklerini bırakın sonuna kadar kullansınlar. Bu süreçten keyif alarak ev ile duygusal bağ kurmalarına izin verin. Önceden hazırladığınız sorularla müşterinin ihtiyaçlarını ve gerçekte ne düşündüğünü anlamanın fırsatını yakalayın.

Dışardan bakıldığında bir oyun konsolunun parçası gibi duruyor ama aslen oldukça etkili bir pazarlama aracı.

Kişiselleştirilmiş evler tasarlayın

İki durumu hayal edin: birincisinde eve bakmaya gelen kişi bomboş bir evin içerisinde sadece iki üç tane sıradan mobilya görüyor, ikincisinde ise tam olarak istediği modaya uygun mobilyayı en iyi gözükeceği yere yerleştirilmiş şekilde buluyor. Birinci durum ne kadar ilgi çekici değilse, ikinci durum müşteride bir o kadar ani bir sahip olma isteği uyandırır. İşte VR’ın en büyük avantajlarından biri de, isterseniz her müşteri için aynı evi farklı şekillerde onların zevklerine hitap edecek şekilde kişiselleştirebilme olanağı.

Müşteri listenizi genişletin

Az önce bahsettiğimiz üzere, VR ile bir mülkü gezdirmek için fiziksel olarak orada bulunmanıza gerek yok. Yani siz yurt dışındaki bir evi müşterinize gösterebilir ya da tam tersi yurt dışından bir müşteriye yardımcı olabilirsiniz. VR’ın sağladığı bu kolaylık sayesinde yorucu ve zaman alıcı seyahate artık gerek kalmama kolaylığı ile satışlar oldukça hızlandırılıp, zamandan önemli derecede tasarruf edilebilir. Özellikle engelli veya hasta bir bireye sahip aileler için bu teknoloji sunumu sizi bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

VR setinizi her zaman yanınızda taşıyın

Bir evi müşteriye göstermediğinizde bile pazarlayabilirsiniz. Etkinliklere gittiğinizde, önemli iş görüşmlerinde, mahalle toplantılarında, esnaf ziyaretlerinde VR kulaklığınızı yanınızda bulundurun. İnsanların bu teknoloji oyuncağınızdan etkilenmesini sağlayarak bu süreçte evinizle ilgilenecek potansiyel bir alıcı bulabilirsiniz.

DİĞER HABER
25 Temmuz 2018