"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Sanal Gerçeklik: Oyunun Kurallarını Değiştirecek Değişime Hazır mısın?

Hayatımıza giren son yeniliklerden biri olan Sanal Gerçeklik Uygulaması, emlak piyasasında oyunun kurallarını tamamen değiştirmeye hazırlanıyor. 

Virtual View (Sanal Görünüm),  Londra’da başlatılan ve emlak piyasası için özel olarak geliştirilen bir sanal gerçeklik uygulaması. Bu yeni teknoloji sayesinde emlak profesyonellerinin listelerinde yer alan gayrimenkulleri müşterilere oturdukları yerden sanki içinde geziyorlarmış hissi vererek göstermeleri artık mümkün.

Uygulamanın fonlaması finans ve profesyonel hizmet sunumu alanlarından gelen ve isimlerinin açıklamasını istemeyen özel yatırımcılardan oluşuyor.

Sadece emlak piyasası düşünülerek oluşturulan bu yeni teknolojinin pek çok farklı sektör tarafından da kullanılabileceği düşünülüyor. Uygulamayı geliştirmek için çalışmalara şimdiden başlanmış durumda.

Sanal Gerçeklik Nasıl Çalışıyor?

Sanal gerçeklik uygulaması listenizdeki gayrimenkulleri iOs yada Android cihazınız ile gerçek zamanlı üç boyutlu modeller halinde görmenize olanak tanıyor. Uygulama sayesinde evin tüm bölümlerini sayfadan sayfaya atlayarak üç boyutlu olarak detaylıca gezmek artık mümkün. Bu platformun, kullanıcısı olan emlak profesyonellerine pazarlama çalışmalarında katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Tabletinizi gayrimenkule doğru sabit tutarak Virtual View ile onu 3 boyutlu bir hale getirebilirsiniz. Gayrimenkulün tüm bölümlerini sanki içerisinde geziyormuşsunuz gibi rahatlıkla gezebilirsiniz. Virtual View uygulaması ile çektiğiniz görüntüleri sosyal medya kanallarınıza ya da internet sitenize koyabilir ve müşterilerinize farklı bir gayrimenkul gezme deneyimi yaşatabilirsiniz.  

Uygulamanın daha da geliştirilmesine karar verilmiş olup belki bir süre sonra Google ‘ın Street View uygulamasına benzer bir uygulama, gayrimenkulün içinden çekilen görüntüler kullanılarak geliştirilebilir.

Tabi ki bu yeni teknolojiyi kullanan emlak profesyonellerinin hem alıcılar hem de satıcılar tarafından daha çok tercih edileceği, listelerindeki gayrimenkul sayısının artacağı ve daha çok satış yapacağı da beklentiler arasında. Uygulamanın web sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.

Sanal Gerçekliğin Emlak Profesyonellerine Getireceği Avantajlar

Sanal gerçeklik en az maliyetle müşteriye ürününüzü sunmanın bir yolu gibi görünüyor. Emlak piyasasına getireceği yenilikleri kısaca değinecek olursak;

  • Sanal gerçeklik alıcıyı kontrol koltuğuna oturtuyor. Normalde ev gezerken emlak firmasının temsilcisi evi tanıtır, müşteri ise onu takip eder. Bu deneyimde ise alıcı kendi istediği gibi evi gezebilir. Müşteriye kendini evindeymiş gibi hissettiren uygulama, kullanıcılarına bambaşka bir deneyim vaat ediyor.
  • Ev gezme deneyimi uygulama ile son derece dramatik bir şekilde değişiyor. Sadece bir kulaklık ile müşteri evin içinde her yeri 360 derece açı ile görebileceği bir tur yapabiliyor. Evin içini ve dışını pek çok açıdan inceleyebiliyor. Böylece kendisi için satın alınacak evler listesini daraltmak son derece kolay oluyor.
  • Bu uygulama binlerce kilometre uzakta olan müşterinize zaman kaybı yaşatmadan sunum yapma imkanı sağlıyor. Henüz yapım aşamasında olan binaları da detaylıca görmek de mümkün. Henüz yapım aşamasında olan binalar için bu uygulama zengin içerik ile gerçekçi bir resim çizerek henüz proje aşamasında olsa da, bittiğinde neye benzeyeceğine dair müşterilere fikir veriyor.
  • Sanal gerçeklik yeni evlerini dört duvarın arkasından görmek isteyen kişiler için de büyük bir resim sunmayı vaat ediyor. Ev kadar evin çevresinin de önemli olduğu tabii ki bir gerçek. Henüz olmasa da yakında uygulamanın evlerin çevrelerini de görme imkânı sunacağı düşünülüyor. Uygulama sayesinde çevrede yürüyüş yapar gibi 360 derecelik bir açıdan yaşamak istediğiniz çevreyi görme imkânı da çok yakında gerçekleşecek. Sanal gerçekliğin derinliği müşterilerinize yüzlerce hatta kilometrelerce uzaktan yaşayacağı çevreyi deneyimleme imkânı sunuyor.

Mobile World Congress‘in bu yılki en önemli konuşmacılarından birisi olan Mark Zuckerberg, sahnedeki sunumunu bizi yakından ilgilendiren bir konuya ayırdı; VR (sanal gerçeklik). Burada ki konu, 360 derece video teknolojisi ve sanal gerçekliğin sosyalleşmesiydi. 

Facebook, Google ve Samsung gibi teknoloji dünyasına yön veren şirketlerin sanal gerçeklik teknolojisine ciddi boyutta yatırımları ve VR girişimlerini satın almaları söz konusu.

Tüm sektörlerde olduğu gibi, emlak sektöründe de önemli ve köklü değişiklerin yaşanacağının habercisi bu gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz. Yakında yeni teknoloji haberlerimizde bu önemli gelişmeleri sizlerle paylaşacağız.

DİĞER HABER
23 Şubat 2016