"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Satıcılar Ne Olduğunu Görmek İçin Evlerini Saçma Fiyatlara Listeliyor

Ev sahipleri, yan komşularının satıştan büyük kârlar getirmesini izlerken, bazıları izlemekle kalmıyor bu pazarda kendisini FOMO hissediyor ve sadece bu şişirilmiş fiyatı kimin ısırdığını görmek için mülklerini satışa çıkarıyor. Çoğu mülk sahibi şişirilmiş fiyatların farkında olmasına rağmen alıcılardan iyi bir teklif almak için 'beni harekete geçir' fiyatlandırması oluşturuyor. Bu taktiksel anlayış, özellikle pandemiden bu yana bir alıcı talebi akışı gören büyük şehirlerin çevresindeki bölgeler ve pazarlar için geçerli.

Ev sahiplerinin, bir zamanlar uykulu olan pazarlarına akan fazladan para göz önüne alındığında, büyük bir liste fiyatı almak için zamanlamanın mantıklı olduğunun farkındalar.

Emlak pazarı, bazı lokasyonlarda ev fiyatlarının geçen yıla göre %50'den fazla arttığını gördü. Yine de, bu yaklaşım sadece belirli bölgelerde gerçekleşmiyor. Artan alıcı talebi ve satılık evlerin eksikliği sayesinde, her şehirdeki ev sahipleri bu avantajlardan yararlanmak istiyor.

Talebin yüksek ve arzın düşük olduğu bir ortamda, konut piyasası söz konusu olduğunda satıcılar büyük ölçüde sürücü koltuğunda oturuyor. Bu bazı evleri, evin değerinden daha fazlasına satışa çıkardıkları anlamına geliyor.

Pek çok alıcı emlak pazarında kesinlikle bu şişirilmiş fiyatlarla karşılaşıyor. Emlakçı bu süreçte hemen hemen her satıcıyı aşırı fiyattan düşürmek zorunda kalıyor. Bir evi rekor bir fiyata satacak olsanız bile satıcı daha fazlasını almak istiyor.

Aşırı fiyatlandırmanın tehlikeleri

Emlakçılar, bazen müşterilerinin yüksek hedeflerinin işe yaradığını kabul eder. Yine de çoğu zaman bu strateji başarılı olmaz. Örneğin, bir emlakçı deniz kıyısındaki bir evi piyasa değerlemesine göre 250.000 dolara listelemek ister. Peki ya mülk sahibi? 300.000 dolar isteyebilir. Emlakçı, "Evi satıcının istediği fiyat üzerinden 30 gün boyunca listelemeyi kabul eder. Alıcı teklifleri satışa söz konusu fiyatın çok aşağısında kalır. Satıcı, 30. günde fiyatı önerilen fiyata düşürür ve kısa bir süre içinde kabul edilen bir teklif alır.

Bu örnekte olduğu gibi, bir ev piyasada çok uzun süre kaldığında, alıcılar genellikle bir şeylerin ters gittiğinden endişe ederler. Bu senaryoda, bu endişeleri gidermek için birden fazla fiyat indirimi gerekir.

Satıcılar, alıcılarla zaten pazarlık yapmak zorunda kalacaklarını varsayıyorlar, öyleyse neden fiyatlarına inmek için yüksekten başlamıyorsunuz? Ne yazık ki, bu taktik piyasada daha uzun günlere ve piyasadaki fiyatlandırmaya kıyasla daha yüksek indirimlere yol açıyor.

Evinizi en yüksek fiyata nasıl satarsınız - aşırı fiyatlandırmadan

Çoğu zaman en iyi yöntem, makul bir fiyat belirlemek ve diğer mülklerle rekabete izin vermektir. Pandemi sürecinde alıcılar kendilerini bir teklif savaşında buldu. Ve evlerin çoğu liste fiyatının üzerinde satıldı.

Bu kadar güçlü bir pazarda - ve mülke ve fiyat noktasına bağlı olarak, değeri olduğu yerde fiyatlandırmak ve pazarın oradan gitmesine izin vermek çok daha iyidir.

Peki, evinizin değeri nedir? Bu, yerel pazarınız ve ev tarzınıza olan talep de dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı. Bunu, bölgenizdeki son satış verilerine, özellikle benzer özelliklere, yerleşimlere ve diğer ayrıntılara sahip evlere bakarak ölçebilirsiniz. Bir emlak danışmanı size bu süreçte yardımcı olabilir.

Satıcılara en büyük tavsiyemiz, gerçekçi olmayan bir fiyat satmayacak, bunun yerine önerdikleri fiyatı haklı çıkaran gerçek piyasa verileri ve rakamlar sağlayan bir emlak danışmanı ile çalışmalısınız. Emlakçılar olarak biz her gün sahadayız. İnternete kendi başınıza yüklediğiniz fotoğraflar bir şeydir, aslında bir daireye adım atmak ve belirli bir fiyattan satıp satmamak için tüm küçük ayrıntıları görmek başka bir şeydir.

Daha yüksek bir fiyat akıllıca nasıl test edilir

Hala ikna olmadınız mı?

Yine de yüksek bir fiyatı denemek isteyen mülk sahipleri için bir seçenek, ilan sitelerinde mülkünüzü istediğiniz fiyattan listelemektir. Eğer ki, yüksek bir fiyat etiketi ile evinizi satışa sunarsanız, fiyatınızı daha sonra düşürmek için bir son tarih belirlemelisiniz.

Satış konusunda ciddiyseniz, hedeflenen bir fiyatı deneyebilirsiniz, ancak ilk iki hafta içinde bir teklif almazsanız, fiyatı düşürmeniz gerekir. Şişirilmiş fiyattan evinizi listelemenin kısa bir süre için denemenizde sorun yok, ancak şu anda piyasada uzun süre kalan evlerin üzerinde bir şeylerin yanlış olduğuna dair kırmızı bir bayrak var.

DİĞER HABER
18 Nisan 2022