"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Satış Büyümesi Elde Etmenin Etkili Yolu: Konfor Bölgenizden Dışarı Çıkın

İster bir emlak şirketi sahibi olun isterseniz de bir emlak danışmanı; konfor bölgeniz içerisinde hareket ettiğiniz ve bölge çerçevesinde faaliyet gösterdiğiniz süre boyunca büyüme kaydetmeniz zor olacaktır. Eğer satış büyümesi elde etmek istiyorsanız en nihayetinde güvenli olarak gördüğünüz konfor bölgenizin dışarısına çıkmalısınız.

Nedir bu konfor bölgesi kısaca açıklayalım: Rahat hissettiğiniz her an konfor bölgesinin içerisindesinizdir. Konfor bölgesi kişinin kariyer gelişiminin ve ilerleyişinin önündeki en büyük engeldir. Yani eylemsizlik alanın içerisine prangayla hapsolmuş bir durum oluşur kişide.

Eylemsizlik durumu ulaşmak istediğiniz hedeflerden sizi uzaklaştıracak bir etkiye sahiptir. Daha az çabayla daha çok sonuç nasıl alabilirim düşüncesi zihinde yeşermeye başlar. Bu tehlike kariyerinizi bitirme noktasına geldiğinizi gösterir.

Satış ekibini teşvik etmek

Bir emlak danışmanı olarak arkanızda bulunduracağınız satış ekibinin başarıya olan etkisi epey fazladır. Nitekim bunu düşünmeniz ve ardından satış ekibinizi konfor bölgesinin dışına çıkma konusunda teşvik etmeniz gerekir. Böylelikle satış büyümesi açısından genişleme kaydetmek için biraz ekibinizi itici gücü sağlayacak koçluk görevi de üstlenebilirsiniz.

Rahat ve güvenli bir şekilde çalışmayı sağlayan konfor bölgesi, aslında kişiden kişiye göre değişir. Ancak buradaki önemli nokta, bu bölgenin zamanla küçülebileceği. Eğer kendi konfor bölgenizde kalır ve dışarı adım atmazsanız küçülme durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Nitekim devamlı satış elde etmek ve tehlikeyi devreden çıkarmak isterken başarısızlıkla karşılaşma ihtimali de doğabilr.

Aslında bu durumdan sporcular bir nebze olsa haberdardırlar. Sonuçta acı yoksa kazanç da yoktur, değil mi? Sporcular kendi eğitimlerinden vazgeçerlerse başarı seviyelerinin düşebileceğini bilirler. Bu nedenle çalışmaya ve gelişmeye önem verirler.

Küçük adımlarla başlayın

Aslında spor dünyası gibi emlak sektörü de rekabete dayalıdır. Eğer emlak kariyeri içerisindeki varlığınızı genişletmek istiyorsanız başlangıçta küçük adımlar ile işe başlayabilirsiniz. Bunun için bir atlet gibi düşünerek hareket etmeniz dahi mümkün. Bir sporcudan ilk günde kilometrelerce koşmasını istemek elbette yanlış olacaktır.

Bu nedenle konfor bölgenizden dışarı çıkarken küçük adımlarla hareket edin. Örneğin günde belirli bir telefon görüşmesi sayısı belirleyebilirsiniz. Ya da uzmanlık bölgenizi parçalara bölerek hangi gün nereleri ziyaret edeceğinizi planlayabilirsiniz. Kendinize hedefler koyun ve her adımda belli bir oranda konfor bölgesinin dışına çıkın.

Tünel 

Burası "konfor bölgesi" olarak bilinir ve buradan kaçmak Alcatraz'dan (dünyanın bilinen en ünlü hapishanesi) kaçmaktan daha zordur. Neyse ki "konfor bölgesi"nden sizi çıkartacak bir tünel kazdık ve sınırların ötesine uzanmanıza yardımcı olacak pek çok strateji ve ipucu derledik. 

 • Rahatlık bölgesinden çıkmaya yönelik ilk adımlardan biri sizi rahat ettiren şeyleri anlamaktır. Neden yaptıklarını yapıyorsun? Seni ne kadar güvende hissettiriyor ve neden burada rahat ediyorsun?
 • Seni korkutan nedir?
 • Yeni bir şey dene. Normalde yaptığınız şeyin tam tersi olan bir kitabı alın, hatta rasgele bir kitap seçin. Hayatta yeni bir bakış açısı kazanmanın harika bir yoludur.
 • Bu gerilme mücadelesi, modern dünyamızda gerçekten acı çekici olabilir. Tüm teknolojinizi kapatmayı deneyin . Buna cep telefonunuz, TV'niz, masaüstü bilgisayarınız ve tabletiniz dahildir. Elektronik ekrana bakmadan 24 saat gidebilir misin bakalım. Teknolojinizi ayarlayarak, rutininizden çıkıyorsunuz ve yeni etkinlikler için zaman ayırıyorsunuz.
 • Neredeyse çok açık görünen bir strateji alışkanlıkları kırmaktır. Bu, büyük değişiklikler yapmak ya da küçük değişiklikler yapmak anlamına gelebilir. Duş alırken daima dişlerini fırçalıyor musun? Sırayı tersine çevirin. Her zaman çalışmak için belli bir yol mu izliyorsunuz? Yarın farklı bir yol deneyin. Yapacağınız minik bir değişikliğin sizi nasıl hissettirdiğine şaşırabilirsiniz.
 • Çoğu zaman hayatımızı robotlar olarak yaşıyoruz: çalışmaya başlamak, eve dönmek, ertesi güne kadar uyuyabilmek. Gününüzü daha küçük parçalara ayırmayı deneyin. Bu işleri neden yaptığınızı kendinize sorun.
 • Sık sık başarısızlık korkusu bizi geri atar. İster bir an için, ister bir etkinlik günü veya bir müşteri sunumu sırasında başarısızlık kavramını kabul etmenize izin verin. Her şeyin başarı olmak zorunda olmadığını anladığımızda, mümkün olmadığını düşündüğümüz yeni şeyler deneyeceğimizi anlıyoruz.
 • Hepimiz emlak piyasasında yoğun ve çalışkan bir hayat yaşıyoruz. Tempolu geçen iş hayatımızda eğlenceyi çok sık düşünmüyoruz. Bazen iş bırakmak, sorumluluklarımızı ve iş motivasyonumuzu artırıcı bir etkiye sahip olabilir. Bunun için belli aralıklarda eğlenin, gevşeyin, rahatlayın ve enerji depolayın.
 • Kendinizi mesleğinizde başarılı bir kişi olarak görseniz bile genellikle sizden daha iyi performans gösteren biri vardır hayatınızda. O kişiyi bulun ve onu akıl hocası yapın. Başarılı insanların tavsiyesi ve size olan desteği iş hayatınızdaki büyüme için ilham kaynağı olabilir.
 • Bir dahaki sefere zorlu ve stresli bir proje için çalışırken bir arkadaşınızı arayın. Normal bir olay olması ya da özel bir vesileyle olması gerekmez. Sadece arkadaşınızı basit bir faaliyete dahil etmek yeni bir perspektif sunabilir ve sizi rahatlık bölgesinden çıkartabilir.
 • İş hayatınızda kendinizi rekabetçi olarak görerek daha agresif içgüdülerinizi harekete geçirebilir ve rahatlık alanının dışına çıkabilirsiniz. Bağlam ne olursa olsun, kendiniz de dahil her işin üstesinden nasıl gelebileceğinizi görmeye çalışın!

Bir anda çok fazlasını istemek ve bu çerçevede hızlı hareket etmek bir anda tükenmenize neden olabilir. Fakat çok ağır hareket etmek de size yavaşlık katacağından ötürü durgunluk yaşamanıza kaynaklık edebilir.

Bunun yerine yeterli miktarda hareket etmeye ve planlarınızın doğrultusunda adım atmaya özen gösterin. Elbette dayanıklılık faktörünün de ne denli önemli olduğunu unutmayın. Elinizden geldiğince dayanıklı olmaya çalışın.

DİĞER HABER
22 Mayıs 2023