"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Satış Yaparken "Müziğin Gücünden" Faydalanın!

Gayrimenkul satışlarında evin tanıtımı, gezilmesi ve satıcıya ulaştırılması önemli bir konu olarak görülüyor. Bu esnada satış performansına etki eden pek çok nokta bulunuyor. Emlak danışmanları açısından bir gayrimenkulün tanıtımı sırasında diksiyon, ihtiyaçların karşılanması, hoşgörülü ve kibar davranma gibi birçok unsur önem teşkil ediyor. Ancak şimdilerde yapılan yeni bir araştırma, satış performansına etki eden yeni bir durumun daha ortaya çıktığını gösteriyor. Buna göre satmak istediğiniz herhangi bir evi müşterinizle gezerken müzik çalmak, satışta daha etkili sonuçlar elde edilmesini sağlıyor.

Emlak danışmanı olarak satış grafiğinizi yükseltin

Araştırma sonuçları, ev tanıtımı, gezisi ya da çeşitli ev turları gibi etkinliklerde arka planda çalan klasik bir müziğin satışa etki edebileceği belirtiliyor. Araştırmaya göre bir ev tanıtımı sırasında çalacağınız yumuşak ve dinlendirici bir müzik, kişiyi satın almaya yönlendirebilir. Bu yönde alıcıda istek uyandırabileceğini ortaya çıkaran yeni araştırma, özellikle satışlarda istediği performansı gösteremeyen emlak danışmanları açısından büyük önem taşıyor.

Gayrimenkul danışmanları tarafından emlak tanıtımı sırasında çeşitli sunum ya da benzeri araçlar kullanılarak satış performansı arttırılmak istenir. Elbette bu yöntemler arasında birçok kişi müziği kullanmaz. Yapılan araştırma ise bu durumun aslında yanlış olduğunu vurgular nitelikte. Zira alıcıya herhangi bir evi gezdirirken yumuşak tonda bir müzik dinletmeniz, satış performansınızda yükselme elde etmenizi sağlayabilir. Ancak bu konuda oldukça dikkatli seçimler yapmak gerekiyor. Dikkat dağıtıcı ve yorucu müzikler yerine yumuşak fakat asansörlerde duyduklarınızdan uzak tonda bir müzik seçmeniz tavsiye ediliyor. 

Müziğin bir pazarlama elementi olarak, tüketici üzerinde duygusal, algısal ve davranışsal etkileri konulu tezi Evren Bilge Kutlay 2007 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü  Müzikoloji Ana Bilim Dalı doktora öğrencisi iken yazmıştır. Aşağıda bu tezinden konuyla ilgili önemli alıntılara ulaşabilirsiniz.

“Pazarlamada müzik biliminin doğru ve bilinçli kullanımının satış üzerinde olumlu etkileri özellikle batılı bilim adamlarınca araştırılmış ve ispatlanmıştır. Tüketici psikolojisi, insanların tüketimle ilgili ne hissettiğini, neye değer verdiğini ve nasıl davrandıklarını inceler. Müzik psikolojisi ise müziğin bileşenlerinin insan psikolojisi üzerinde yarattığı bilişsel, duygusal, ve davranışsal etkileriyle ilgilidir.”

Kutlay’ın da belirttiği üzere tüketicinin malı veya hizmeti neden seçtiğini 3 boyutlu inceleyebiliriz.

  • Müziğin Bilişsel (Algısal ve Düşüncelsel) Etkileri: Ürünü görme algılama ve ürünü düşündürmeye sevk etme kısmı.
  • Duygusal Etkileri: Algılanıp düşünülen bu ürüne karşı olan duyguları harekete geçirir.
  • Davranışsal Etkileri: Son kararı verdiği ürünü almak veya vezgeçmek safhasındaki seçim kısmının olduğu bölümdür.

Gerek ticari internet mağazasında, gerekse sokaktaki mağazada doğru müzik stratejik olarak kullanıldığında tüketicinin bilincinde özel bir alışveriş deneyimi yaratırken, aynı zamanda marka imajı yaratmakta ve dolayısıyla hedef kitleyle duygusal bir bağ oluşturabilmektedir.

Müziğin Duygusal Etkileri: Algılanıp düşünülen bu ürüne karşı olan duyguları harekete geçirir.

Aslında bu araştırma bir ilk değil

Gayrimenkul sektörü adına önem taşıyan bu araştırmanın bir benzeri 2015 yılında yapıldı. Avustralyalı araştırmacılara göre müzik, insanları ne yiyecekleri konusunda karar verirken etkileyebiliyor. Aynı şekilde yine kulağa gelen bir müzik, alışveriş konusunda da satış grafiğinin yükselmesini destekliyor. Yani bu tarz araştırmaların farklı sektörlerde var olması ve satış konusuna olumlu yönde eğilimler göstermesi, gayrimenkul satış sürecinde benzeri durumun yaşanması için yeterli derecede kaynak oluşturabilir.

Müşterinize ev tanıtımı yaparken ve özellikle satmak istediğiniz evi müşteriniz ile gezerken arka fonda yumuşak tınılara sahip bir müzik çalmayı deneyebilirsiniz. En azından bir süre denenebilecek olan bu yöntem, satış performansınız içerisinde yapacağınız karşılaştırma sonucunda sınanabilir.

Alıntı, kaynak site: http://www.connectedvivaki.com/muzigin-tuketici-uzerindeki-etkileri-nelerdir/ 

DİĞER HABER
18 Ekim 2017