"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Satışı Durdurun! Şimdi Hikaye Anlatma Zamanı

Bir şarkı, bir istatistik, bir hayat dersi; tüm bunlar, bir hikaye dahilinde birbirine bağlanabilir. Öğeleri birleştirmek ve hikayeleştirme ile sağlanan güçlü bütünleşme hatırlamayı kolaylaştır. Bu büyü ise, hikaye anlatımının etkili yöntemleri sayesinde gerçekleşir.

Peter Gabriel’in ‘Gözlerin’ şarkısı daima, Lloyd Dobler’i kafasının üzerindeki dev kasetçalar ile gözümüzün önüne getirir. Neden peki, hiç düşündünüz mü? Çünkü bu şarkı aynı zamanda 80’lerin ikonik filmi ‘Bir Şey Söyle-Say Anything’in en unutulmaz sahnesinde çalar. Şarkıyı duyduğumuzda filmdeki o kare hafızamızda belirir.

C:\Users\user\Desktop\54d406db1af1b_-_anything-pp.jpg
Bir şey söyle►

İster bir blog yazısında, ister bir pazarlama kampanyasında, bir tavsiyede, isterse bir Instagram ya da Facebook paylaşımında olsun… Dikkate değer öyküler tekrar tekrar paylaşılır. Bunun nedeni, özellikle günümüzde, bir ürünün ya da hizmetin tanınmasına ve satışına giden yolun, ardındaki hikayelerden geçmesidir.

Gelin hikaye anlatmayı bir gayrimenkul satış aracı olarak kullanmanın faydalı etkilerini birlikte özetleyelim:

  1. Hikayeler Duyguları Uyandırır

En son ne zaman ağladınız? Boğazınızın düğümlenmesinden ya da birkaç damla gözyaşının kirpiklerinizden sessizce süzülmesinden bahsetmiyoruz. Duygularınızın baskısına dayanamayıp gözyaşlarınızı kontrol edemeden ağladığınız o unutulmaz (Hatırlatma: Büyük bir satışı kaçırdığınız zaman :( sinirden ağladığınız hiç olmadı mı?) andan söz ediyoruz.

Kişisel duygular asla nötr değildir. Bir gayrimenkul sektöründe bir satış yöntemi olarak hikaye anlatımını kullanmak, önerdiğiniz şey ne olursa olsun, duygulara dokunmaktır. İster bir ev, ister bir uygulama; sonuçta aslında bir hikaye paylaşıyorsunuz ve duygular da bunun içinde.

Dinleyicilerinizle-müşterilerinizle iletişim kurarken otantik, dürüst ve samimi olun, manipüle etmeye çalışmayın. Unutmayın, bir müşteriye uygun fiyatı veremedikleri için hayallerini süsleyen evi alamayan çiftin yaşadığı üzüntüyü anlatmanız; bu işin uzmanı siz olduğunuz için sizi dinlemelerini istemenizden çok daha etkili olacaktır.

Bir resim oluşturmak için deneyimlerinizden faydalanın.

  1. Hikayeler Hatırlamayı Kolaylaştırır

Ürün ya da hizmetlerinizin faydalı sonuçları beraberinde getirmesi, hatırlanması kolay bir hikaye ve tekrar dile getirilmesi istenen bir anlatım zenginliğine bağlıdır. Hikayenizi yeniden anlatılmaya değer şekilde kurgulamak, markanızın viral hale gelmesinin ilk adımıdır.

Mizah genellikle damakta son bir tat, son bir etki bırakır. En beğendiğiniz reklamı düşünün; kesin ya çok komik ve esprilidir, ya da beklenmedik bir dönüşüm içeriyordur. Hikaye anlatımında mizahi öğelere yer vermek, kitlenizi çok ciddiye almanıza rağmen kendinizi abartılı önemsemediğinizi gösterir. Eğer mizaha başvuruyorsanız, basit bir şaka ya da rencide edici olmamasına özen gösterin. Dikkat edin, en zekice fıkra bile zora sokabilir ya da basit kaçabilir. Gayrimenkul işi her ne kadar ciddiyet gerektiren bir iş kolu olsa da nabza göre şerbet vermenin bizce hiç bir sakıncası yoktur :)

  1. Öykülerin Paylaşılması Daha Olası

Internet, videoların, fotoğrafların ve sözcüklerin kolayca yayılmasına olanak verir. Bir virüsün hızla yayıldığı gibi... Önce birkaç kişi arasında paylaşılır; sonra kitlelere yayılır.

Viral büyüme her markanın ya da ürünün rüyasıdır. Bir şeyleri kaçırma korkusu sizi sarar ve bunu fark etmeden önce kendinizi bir Apple mağazasının önünde, mükemmel bir şekilde çalışan mevcut telefonunuzdan çok da farklı olmayan yeni model bir telefonu beklerken buluverirsiniz. Maalesef hepimiz Apple’ın pazarlama makinesinin kapasitesine sahip değiliz.

Neyi neden yaptığımız ve kim olduğumuza ilişkin hikayelerimiz vardır. Hikayelerinizle gurur duyun; anlatırken cömert ve dürüst olun. Unutmayın, müşterileriniz ya da yardım ettiğiniz kişiler başkalarına sizi bu hikayeler üzerinden anlatır.

İstanbul Sahaflar'dan aldığımız bu kitaptan fazlasıyla yararlandık makalemizde :)

"İtibar önemlidir." Beğendiğimizde, paylaştığımızda, yorum yaptığımızda aslında online itibarımızı tehlikeye atmış oluyoruz. Beğendiğimiz şeyleri paylaştığımızda etrafa, kim olduğumuza ilişkin ipuçları yayarız. İhlam verici bir özdeyiş paylaştığımızda aslında amacımız arkadaşlarımıza ilham vermek, onları mutlu etmek ve bize ısınmalarını sağlamaktır.

Sosyal medya mesajlarınızı hazırlarken lütfen bu işe zaman ayırın. Hatta başlığı yazarken özellikle dikkat edin. Çünkü ‘Kitleniz İçin Kahraman Olmanın 3 Adımı’ yazmak hiç kuşkusuz  ‘Başarılı Bir Pazarlama Kampanyası Oluşturmak İçin Elektronik Postalarda Dikkat Edilmesi Gereken 3 Şey’den çok daha fazla dikkat çeker.

Gayrimenkul pazarlamasında duyguları kullanma, bunları hatırlanabilir hale getirme, anılaştırma ve paylaşılmasını sağlama yöntemleri aynı zamanda, hikaye anlatımı yoluyla başarılı satışlarınızı güçlendirmenizi sağlayacak.

Siz bir gayrimenkul danışmanısınız içinizde size ait olan bu gücü hissedin. Belki şu anda istediğimiz müşterilerin hepsine sahip olamayabiliriz, ama unutmayın onları çekebilecek için hikayelerimiz var.

İlgili: Müşteriler Sizden Bir Hikaye Bekliyor! Peki, Senin Hikâyen Ne?

DİĞER HABER
31 Ekim 2022