"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Satışın En Büyük Silahı: Sosyal Medya

Sosyal medyayı gayrimenkul pazarlama stratejileriniz için ne kadar doğru kullanıyorsunuz? Paranızı ne için harcadığınızın farkında mısınız? Şayet bu işi arta kalan zamanlarda yapmıyor, profesyonel bir gayrimenkul danışmanı olma yolunda ilerliyorsanız, bu soruları kendinize sormak durumundasınız.

Facebook’ta bir reklam kampanyası için ayda 500 TL harcadığınız düşünün. Ayrıca asgari ücretli bir “sosyal medya uzmanı” da çalıştırdığınızı varsayın... Ve senaryoda bir gönderiniz hafta boyunca 100 beğeni alıyor. Yani her insan için haftada 1 TL harcıyorsunuz. Peki bunlardan kaçı müşteriniz olacak? Yani 1 TL karşılığında binlerce TL elde edebilecek misiniz? Elde ettiğiniz binlerce dolar, reklamlara harcadığınız toplam bütçenin kaçına denk olacak?

Bu konumuzda sizi biraz geriye, işin temeline götürmek istiyoruz.

Sosyal Medya Uzmanları Gayrimenkul Endüstrisini Anlamıyor!

Sosyal medyada oluşturulan sayfalar ve profiller genellikle çoğu yönden yetersizdir. Alıcılara, kiracılara, emlak sahiplerine yönelik içerik üretmezler, bu gibi şeylerle meşgul olmazlar. Bu sayfa ve profilleri yöneten sosyal medya ajansları da sektöre ve sektörün en büyük değeri insan psikolojisinden haberdar olmadıkları için sayfalarınızı sıkıcı içeriklerle doldururlar.

Sosyal Medya Ağı Renkli, Yaratıcı ve Çekici Olmalı!

Yeni bir şeyler yaratmak elbette her zaman için zordur ve ciddi efor gerektirir. Ancak bu çaba uzun vadede size getiri sağlayacaktır. Sosyal medya ajanslarına vereceğiniz ücretle Facebook yönetimini siz yapabilir ve yüzlerce dolar kâr elde edebilirsiniz.

Her şeyden önce içeriğinizin ilgi çekici olduğundan emin olmalısınız!

Platform Seçimini Doğru Yapın!

Bütün sosyal medya sitelerine hesap açmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine daha aktif olarak kullanabileceğiniz, daha çok insana ulaşabileceğiniz platformlara yönelin. Facebook ve Instagram’ın yanı sıra Twitter ve Linkedin de potansiyel müşterilere ulaşmak adına büyük bir kaynak olabilir!

Sosyal Medyada Bunları Yapmaktan Kaçının!

Gönderi özellikleri: Siz bir arama motoru değilsiniz. Gönderileriniz açıklayıcı olmalı ancak abartıya kaçmamalı.

Spam/link kirliliği: Hiç kimse bir dekorasyon sitesinin blog yazısını merak etmiyor! Üstelik kendi siteniz yerine başka bir siteye trafik gönderiyorsunuz!

Logonun arkasına saklanmak: İnsanlar bir logoyla iletişim kurmak istemiyorlar!

Sosyal medyada satış: Sosyal medya aracılığıyla satış doğru bir tanımlama olabilir ancak sosyal medyada satış yapmaya çalışmayın! Facebook’ta bir konuşma penceresi üzerinden bir şey satamazsınız!

Politik olun: Siz bir profesyonelsiniz. Tarafsız olmalısınız. Hedefinizde siyasi partiler değil emlak sahipleri ve emlak arayanlar bulunuyor!

Bir şeylerden sızlanmayın: İnsanlar sürekli bir şeylerden şikayetçi olanları sevmezler!

Sosyal Medyada Bunları Yapın!

İnsanların gerçekten okumak isteyebilecekleri, merak cezbeden içerikler yayınlayın.

Kendiniz olun: Yaptığınız işin temelinde insan yatıyor. Bu sadece bir emlak işinden ibaret değil! Fotoğraflarınızı, videolarınızı ve gönderilerinizi ilginç kılın!
Yardımcı olun: Gönderileriniz insanlara fayda sağlamalı ve okunabilir olmalı.
Pozitif olun: Şayet mutlu ve pozitifseniz insanların sizinle iletişim kurmak ihtimali daha yüksektir.

Dört Adımda Sosyal Medya!

Deneme ve yanılma yöntemiyle elde ettiğimiz dört maddeyi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu maddelerin sosyal medyadaki etkileşiminizi artıracağına inanıyoruz!

  • Ekibiniz ve siz iş üstünde olmadığınız zamanlarda neler yapıyorsunuz? Ofisten küçük anlar paylaşın!
  • İnsanlar bir gayrimenkul şirketinin işleyişini epey merak ederler. Onlara küçük kareler verin!
  • Tavsiyeler: A’den Z’ye gayrimenkul sektörüne ilişkin bilgilendirici içerikler paylaşabilirsiniz. Bu adım insanların gözündeki “uzman” imajına katkıda bulunacaktır.
  • Yerel işletmelerle bağlantıda kalın ve gerektiğinde onlara destek verin. Bu adım size fazlasıyla geri dönüş sağlayacaktır.
DİĞER HABER
30 Ocak 2020