"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Şehirlerdeki Boş Alan Sorununa Çözüm Bulan Depolama Girişimi: Clutter

Emlak sektörünü etkileyecek ve uzun vadede olumlu değişimler oluşturacak bir girişim daha… Clutter, bir depolama girişimi olarak emlak sektöründe tüketicilerin çok önemli bir ihtiyacını giderirken aynı zamanda sektördeki sınırlı boş alan sorununa da çözüm buluyor.

Clutter, gerek normal yaşamınızda ihtiyacınız olmayan eşyaları farklı bir yerde depolarken gerek taşınma esnasında eşyalarınızı evden çıkarırken gerekse işyerlerinin ürünlerini depolarken kullanabileceği çok pratik bir uygulama geliştirdi.

Örneğin evinizden çıkartmak istediğiniz ama daha sonra yeniden ihtiyaç duyabileceğiniz eşyalar var diyelim. Normal şartlarda insanlar bunları yerleştirmek için ayrı bir yer kiralar veya apartman binasının karman çorman tüm eşyaların yığıldığı küçük odasına koyarlar. Clutter, bu süreci sizin için çok daha kolaylaştırıyor.

Clutter’ı arıyorsunuz ve depolanmasını istediğiniz eşyalarınızın olduğunu söylüyorsunuz. Clutter ekibi geliyor ve eşyalarınızı düzenli bir şekilde baştan sona paketliyor. Paketleme sırasında tüm eşyalarınızı tek tek dijital bir ortama kaydediyor. Ardından araca yerleştirilen paketler, depolanmak üzere depo merkezine götürülüyor. Artık eşyalarınız bu depoda güvende…

Daha sonra depodaki eşyalardan herhangi birine ihtiyacınız olduğunda Clutter’ın çevrimiçi depo birimine internet sitesinden giriş yaparak sisteme kayıtlı olan eşyalardan hangilerini getirmelerini istediğinizi seçiyorsunuz. Clutter ekibi bu işleminizden 48 saat sonra istediğiniz eşyaları kapınıza kadar getiriyor.

Bu hizmetin ücreti ise yere, miktara ve taahhüt süresine göre değişiklik gösteriyor. Örneğin Manhattan’da ayda 7 dolar ve 12 ay taahhüt karşılığında tek bir eşya saklanabiliyor. İsteyenler 640 dolar karşılığında tüm bir daireyi de depolayabiliyor.

Emlak Sektöründeki Çok Önemli Bir Soruna Çözüm Üretiyor

Clutter girişiminin emlak sektörüne etkisini düşündüğümüzde çok önemli bir konuya çözüm ürettiğini fark ediyoruz. Her konutun kendi evine yakın bir yerde depo kiraladığını düşündüğünüz zaman, bu aynı zamanda boş alan sorununu da ortaya çıkarıyor. Clutter ise yeni uygulaması ile depo olarak kullanılan alanların boşaltılarak farklı konut, ticari veya doğal projeler için kullanılabileceğini ifade ediyor. Büyük şehirlerin banliyö denilebilecek uzak mekânlarında büyük depo merkezleri açan Clutter, şehir merkezinde kullanılan çok sayıdaki küçük depo alanının gereksiz olduğunu ortaya koyuyor.

Los Angeles merkezli Clutter girişimi, şimdilik Amerika’nın en gözde şehirlerinde hizmet veriyor. Ancak sunduğu bu sıradışı servisi ülke ve dünya çapında genişletmek için finansman ağını geliştirmeye devam ediyor. 10, 20, 30 yıl içerisinde başarıya ulaşırlarsa şehir yapısı ve emlak sektöründe önemli değişikliklere neden olabilirler.

DİĞER HABER
15 Haziran 2017