“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Shane: “Gayrimenkul Sektörü Yarış Tutkusuna Benziyor”

Shane Smollen, gayrimenkul sektöründeki yetenekleri, başarıları ve firma geliştirme yöntemleriyle tanınan Avusturalya'lı ünlü bir iş adamı. 10 tanesi franchising olmak üzere kariyeri boyunca kurduğu 12 firma, McGrath’in 2014-2015 finans dönemindeki en çok kazanan 25 firma sıralamasına girmeyi başardı.

Shane’in son kazanımı, Avustralya’nın en büyük gayrimenkul grubu olan McGrath şirketi ile yaptığı anlaşmayla marka değerini büyütme stratejisi oldu.

Peki, Shane Smollen bu başarıyı nasıl elde ediyor ve sektöre bakış açısını nasıl? Tüm bunları Smollen’ın söyleşisinden size aktarıyoruz.

Shane Smollen, “Gayrimenkul sektöründe bir yeteneğin olup olmadığının anlaşılması için bakılan ilk şey sicildir, yani geçmiş performanslardır” diyor.

Günün sonunda sonuçları karşımıza getirdiğimizde, vaatler üzerinden değil gerçekler üzerinden değerlendirmeler yapmalıyız. Bu durumda yakalanan her fırsat ve her bireyin performansı çok ciddi önem kazanıyor. Gösterilen performansın dışında başka bir şey üzerinden değerlendirme yapılabileceğini sanmıyorum.

Firmaları alırken ne gibi özelliklere dikkat ediyor?

Her firmanın meziyetlerini belirlediklerini belirten Smollen, günün sonunda baktıkları şeyin, yüksek performans gösterebilecek bir firma kişiliği olduğunu ifade ediyor.

Doğru bir yaklaşımla gelerek doğru değerleri taşıyan firmalar üzerinde en iyi kararları vermeye çalışıyoruz. Ancak tabi ki her şey para kazanmak ile ilgili değil. Önemli olan bir şey daha var ki o da firmaların kendilerini ne kadar geliştirebildikleridir. Firma sahiplerinin zaman içerisinde kendilerini geliştirerek birer aile kurduklarını ve zenginliğin yanı sıra sağlıklı bir yaşam standardı belirlemelerini görmek, aslında en büyük kazancımız oluyor.

Smollen, gayrimenkul sektöründe hızlı yol alabilmek için bazen yavaşlamak gerektiğini de söylüyor. Diğer manasıyla doğru çözümü bulmak için sabırlı olmak ve güvenilir insanlarla çalışmak için bazen fırsatları geri çevirebilmek gerekiyor.

Büyük bir marka değeri, kaliteli bir eğitim ve özel bir koç tabi ki önemlidir. Ancak iyi fikirli, birbirini motive ederek çalışan ve bu yolda aynı çizgi üzerinden gitmeyi kendine düstur edinmiş insanları bulmak çok daha önemlidir.

Shane’e göre süreç içerisinde yapılan hatalar, büyüyen bir şirketin parçasını oluşturuyor. Bu alanda herkesin mutlaka hatalar yaptığını belirten Shane, bazen geri adım atmayan ve hatalar yapmayanların asla büyüme çizgisi gösteremediğinin altını çiziyor.

Emlak sektöründe takım olmak başarı için çok önemli

İş ile yaşam dengesini nasıl sağlıyor?

Shane Smollen, “iş ile yaşamınız arasında bir denge sağlamak için çaba harcıyor musunuz?” sorusuna direkt olarak “Hayır” cevabını veriyor. Shane, yaşamak istediği gibi hayatı dizayn etme konusunda daha fazla bilgiye sahip. Ve Shane ekliyor, “İşimi çok ciddiye alıyorum ve ofis sınırları içinde olmadan belirli işlevler sayesinde işimi yönetebilmeyi öğrendim.

Shane: “Gayrimenkul Sektörü Yarış Tutkusuna Benziyor”

Shane Smollen, ayrıca araba yarışlarını hayatında bir tutku olarak yaşıyor. Öyle ki 2015 yılında Porsche Carrera Cup Australia yarışlarında şampiyon bile oldu.

Bu yıl Avustralya’da düzenlenen yarış sezonunda da bulunan Smollen, gayrimenkul sektörüne olan bağlılığını Porsche yarış tutkusuna benzetiyor.

İkisinin de tek bir yol üzerinde iş geliştirmek, mükemmel bir ekip kurmak ve bir takım ilkeler edinerek bu ilkeler üzerinden çalışmak gibi benzerlikleri var. Küçük artışlarla kademeli olarak büyük bir hıza ulaşmak da bunlar arasında sayılabilir.

DİĞER HABER
09 Haziran 2016