"Emlak dünyasını sıkıcı buluyorsanız, okuduğunuz yazıda altını çizdiğiniz cümleler yoksa yanlış bir yerde okuyorsunuz demektir." Emlak Broker
Sihirli Kapanış Konuşmaları ve Güçlü Bir Son!

Hiç şüphe yok ki satış, iş dünyasındaki en önemli becerilerden biridir. Satış olmadan, hiç bir şeye sahip olamazsınız. 

Bu makalemizde, müşterilerinize söyleyebileceğiniz güçlü bir son veya kapanış sözüne sahip olmanın öneminden bahsetmek istiyoruz.

Kapanış konuşmaları, özellikle bu son derece rekabetçi pazarda son derece önemlidir. Bir mülk sahibi randevusundayken, genellikle diğer danışmanlara karşı rekabet ettiğinizi ve öne çıkmanız gerektiğini hatırlamanız önemlidir. Güçlü bir kapanış ifadesine sahip olmak, tam da bunu yapmanızı sağlar.

Yeni portföyünüz için bölgenizde bu rekabet ortamı varken, satıcılar evlerini hızlı satabilmek için her türlü pazarlama materyaline sahip olmanızı ister. Çoğu zaman, satıcı için eksik olan şey, bir danışmandan gelen kişisel bir kapanış beyanıdır.

Kapanış ifadesi, bir müşteriye, onlar için harika bir işe bağlılığınızı sağlamanın veya onlarla çalışma arzunuzu göstermenin bir yolu olarak söylenen şeydir. Ayrıca, müşteriye başarılarına olan bağlılığınızı bildirir. Satıcınıza, onlar için ne yapacağınıza ve işlerini takdir ettiğinize dair güvence verir.

Bir müşterinin gözünün içine bakmak ve aşağıdakilerden herhangi birini söylemek kadar basit bir şey son derece güçlü etkileşim sağlar:

  • “Bunu senin için gerçekten yapmak istiyorum”
  • “Senin için gerçekten çok çalışacağım”
  • “Evinizi pazarlamaya başlamak için sabırsızlanıyorum”
  • “Seni gerçekten temsil etmek istiyorum ve senin için çok çalışacağım”
  • "Bu evi satabileceğimi biliyorum. Seninle çalışma fırsatına sahip olduğum için çok heyecanlıyım.”

Bir emlakçı, bir liste sunumu yapmak için bir satıcının evine geldiğinde, genellikle sadece eldeki işe odaklanması ve sunumunun sona ermesiyle satıcıyla geçireceği zaman sıkıcı olabilir. Bir emlakçı, listelemeyi başarılı kılmak için şu anda neden bu kadar harika bir zaman olduğunu ve hızlı satışı gerçekleştirecek sistemleri satmanın tüm nedenlerini sunabilir. Ancak emlakçı sunumun sonunda müşteriyle bağlantı kurmazsa sunum başarısız olabilir. Bu engeli aşmak için bir emlakçının güçlü bir kapanış konuşmasına ihtiyacı var.

Birinin gözünün içine bakıp, “Leyla Hanım, bilmenizi isterim ki sizin için gerçekten çok çalışacağım” veya “Güveninizi kazanacağım” veya “Sizin için harika bir iş yapacağım.”

Güçlü ve etkili bir kapanış ifadesi, satıcının işinizle ilgili bir düzeyde tutkulu olduğunuzu bilmesini sağlar. Sizi öne çıkaracak sihirli kapanış cümleleri müşterinize karşı saygılı ve nazik olurken, güveni iletmenin de harika bir yoludur.

Bu nedenle, listeleme sunumunuzda kapanış açıklamanızı dikkatlice değerlendirmenizi ŞİDDETLE tavsiye ediyoruz. Kapanış konuşmanızı güçlü yapın ve satıcılara sizi işe almaları için bir neden daha verin.

DİĞER HABER
20 Kasım 2021