"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Şimdi Al Sonra Öde Devrimi (BNPL): Gayrimenkul İçin Ne Anlama Geliyor?

Son birkaç yılda, şimdi satın al, sonra öde hizmetleri - BNPL olarak da bilinir - dünyayı kasıp kavurdu. Ancak bu onların yeni bir fenomen oldukları anlamına gelmiyor. Bu ödeme yöntemi, eski bir konsepti dijital dünyaya getiren doğal bir süreç Bu eski konsepte “faktoring” deniyor.

En basit haliyle Şimdi Al, Sonra Öde, bir şirketin alacaklarını - veya zaten teslim edilmiş bir mal veya hizmet için alacaklı olduğu parayı - bir başkasına satacağı anlamına geliyor.

Bu ödeme yöntemi, ortadaki işin riskini ortadan kaldırır ve ilk harcama tahsil edildikten sonra borç verene küçük bir kar marjı sağlar - Bu süreci defalarca tekrarlayarak bir iş modeli oluşur.

Böyle bir konsepti dijital çağa getirmeyi başaran Afterpay gibi BNPL teklifleri herkesin bildiği bir isim haline geldi ve birçok sektörde popülaritesi artan bir konsept.

Emlakçıların ev satma işinde olmaları ve genellikle müşterilere yan hizmet sunmaları (genellikle çok paraya mal olan) ile, etkili ve basit finansman seçenekleri arayışında olacakları için bu sistem çözüm sağlayıcı olacaktır.

BNPL, emlak finansman sağlayıcıları ve konut geliştiricileri tarafından fark edilmeyen bir fikir.

Nasıl çalışır?

Sayısız girişim arasında Afterpay, Zip Pay ve Humm gibi ürünleri kapsayan geleneksel BNPL, bir tüketicinin bir mal veya hizmet satın aldığında ödemelerini "taksit planı" gibi ödemesinin bir yoludur. Bugünlerde mağazalardaki küçük satın alımlardan tıbbi ve veteriner faturaları gibi hizmetlere ve ev tadilatları veya güneş panelleri gibi çok daha pahalı şeylere kadar çok çeşitli şeylerde “şimdi satın al, sonra öde” seçeneği sunuluyor.

Bir satın alma işlemi BNPL kullanılarak yapıldığında, hesabınız olan sağlayıcı sizin adınıza ödeme yapar. Bu para daha sonra belirli bir süre boyunca ve geleneksel olarak taksitler halinde geri ödenir.

BNPL sağlayıcı hizmetlerinin daha geleneksel kredi biçimlerinden farklı olmasının bir yönü, hizmetlerinden gelir elde etmenin bir yöntemi olarak genellikle faiz oranlarını kullanmamalarıdır. Bunun yerine, genellikle perakendeciye (daha küçük alımlar için) veya şimdi satın alıp sonra ödemeyi tercih eden kişiye bir ücret uygularlar.

Ayrıca, BNPL kullanıcılarının kredi kartları yerine bu yöntemi seçmeleri için, faizden kaçınma, kredi kontrolü olmadan borç alma ve sorunlu bölgeye sapmadan mevcut bir bütçenin dışına çıkabilme gibi çeşitli nedenleri bulunuyor.

Gayrimenkuldeki uygulaması

BNPL'nin günlük tüketiciler arasındaki popülaritesini kabul ederek, pazar payını ele geçirmek ve gayrimenkul finansmanı için önceden var olmayan (hantal veya yalnızca emlakçılar ve satıcılar arasındaki güvene bağlı) daha yenilikçi bir seçenek sunmak amacıyla gayrimenkul alanında bir dizi girişim ortaya çıktı.

Bu ödeme yöntemlerinde gayrimenkul sektörü söz konusu olduğunda, maliyetleri bir kişi adına ödeyen bir hizmet sağlayıcının genel konsepti hemen hemen aynıdır, ancak uygulamaları, kullanımlarını etkileyen farklı hüküm ve koşullarla farklılık gösterir.

Sonuç olarak, finans sağlayıcıların gayrimenkul sektörüne yaklaşmaya karar vermelerinin çok sayıda yolu var ve bunların tümü, ister aracılar, ister satıcılar ve hatta şimdi emlak için olsun, farklı son kullanıcıları farklı şekillerde hedefleyen seçenekler sunuyor. 

Uygulamasını Afterpay veya Zip Pay gibi perakende/e-ticaret seçeneklerinden farklı kılan şey, geri ödemelerin genellikle bir satış veya uzlaşma veya bir emlakçıya komisyon ödenmesi gibi bir "tetikleme noktasında" yapılmasıdır.

Mevcut pek çok seçenek ve tümü kullanıcılar için biraz farklı hizmetler veya nihai sonuçlar sunan emlak BNPL sektörü, emlakçılar için kafa karıştırıcı olabilir. Fakat, şimdi al, sonra öde iş modeli emlak sektöründe özellikle yeni konutlar için satış potansiyeli anlamına geliyor, özellikle de bir durgunluk döneminde. 

Herkes şu anda nakit akışını iyileştirmenin yollarını arıyor ve bu nedenle her seçeneği değerlendirmek hayati önem taşıyor. Salgının ardından nakitsiz bir topluma doğru hızlandırılmış bir baskı bile görebiliriz. BNPL erken aşamada olan bir ödeme yöntemi, ancak sürekli olarak çevrimiçi satışlara doğru ilerlediğimiz emlak sektöründe kabul ve kullanım görme olasılığı yüksektir.

Son bir şey daha :) Piyasaya yeni çıkan ve emlak sektörüne fayda sağlayan yenilikçi girişimleri ve uygulamaları ilk elden emlakbroker.com aracığıyla sizlerle paylaşıyoruz. Giderek daha fazla müşteri finansmanına sağlanan kolaylıkla popülaritesi artacak olan Şimdi Al, Sonra Öde sistemini paylaşarak sektöre değişik bir bakış açısı getirmeyi umuyoruz.

DİĞER HABER
10 Ağustos 2022