"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Sizin İş Stiliniz Yaratıcılığınızı Cesaretlendiriyor mu Yoksa Kısıtlıyor mu?

İçinde bulunduğunuz sürekli değişen ve teknoloji odaklı iş ortamında, sizin için en değerli ham madde yaratıcılıktır. Ancak gayrimenkul sektöründe yaratıcı teknoloji uygulamalarını kullanmak veya bu tür uygulamaların öncüsü olmak anlamında kimsenin zorunluluktan öteye geçen bir çabası bulunmuyor.

Elbette teknoloji ile bütünleşik şekilde çalışan ve yaratıcılığını konuşturan danışmanlar mevcut. Ama çoğunluk, sadece sistemin bir dayatması olarak gördüğü için, işlerinde teknolojik girişimleri kullanıyor. Bu da özgür düşünce biçimini kısıtlayarak yaratıcılığın sıfır noktasına inmesine neden oluyor.

Yaratıcılık ile Teknolojinin Bağlantısı

Peki, yaratıcılık için teknoloji şart mı? Elbette hayır. Bundan yirmi sene öncesinde teknoloji gayrimenkul sektörüne bu kadar hakim olmadan önce de aslında yaratıcı olmanın önemi çok büyüktü. Çünkü yaratıcılık farklılık yaratır. Gayrimenkul sektöründeki kalabalığın içerisinde farklılaşmak ise inanılmaz bir artıdır. Ancak günümüzün sektöründe farklı olmak demek, teknoloji ile öne çıkmak demek haline geldiği için bu durumu göz ardı edemeyiz.  

Yaratıcı Teknoloji Fikirleri ile Daima İleri Gitmek

Gayrimenkul firmalarının ve danışmanların bu yaratıcılıktan uzak olmaları gerçekten çok üzücü. Çünkü yaratıcılık, firmalar için daha ileriye gitmeleri anlamında birer köprüdür. Bir fikir olarak kalan yaratıcılığın bile size faydası çok büyük olacaktır. Müşterilerle mesajlaşmanın ardından mobil uygulamalar üzerinden mesajlaşmaya geçiş ve video aracılığı ile müşterilere ulaşma fikrinin ardından yeni çıkan droneları kullanarak ev gösterimi yapma fikrinin ortaya çıkması bu duruma en güzel örnektir. Facebook reklamları ile pazarlama stratejileri yaratmak veya Periscope üzerinden müşterilere canlı yayın yapmak da bu tür yaratıcı fikirlerin arasında yer alıyor.

Her An Nasıl Daha Yaratıcı Olabileceğini Düşünen Firmalar

Yeni teknolojiler, yeni müşteri deneyimleri kazanmanızı sağlayabileceği gibi, iş yaşamınızı taze ve heyecanlı tutmanızı da sağlar. Peki, siz nasıl bir firma veya brokersınız? Her gün kendini yenileyen ve yaratıcı düşünmenin fark yaratacağının farkında olan mı? Yoksa her geçen gün sektör içerisinde adını duyurma konusunda yetersiz kaldığını görerek günlerini bekleyerek geçiren mi?

Yaratıcı düşünme alışkanlığını edinen firmalar, gece uyumaya hazırlanırken bile bu teknolojileri nasıl daha yaratıcı kullanabileceğinin hayalini kurarlar. Elbette ki sektöre yeni girenler, bu sektörün ana çalışma kriterlerini oluşturan adımları çok iyi bilmelidirler. Bir liste oluşturmak, veri tabanı hazırlamak, pazarlama yöntemlerini incelemek, müşteriler ile nasıl diyalog kurulması gerektiğini öğrenmek, kontrat imzalama aşamasında dikkat edilmesi gerekenlere göz atmak gibi temel bilgiler üzerine çalışmanız şarttır.

Ancak bunları sektördeki herkes zaten yapıyor. Siz bu kadar çok firmanın arasında nasıl tanınacaksınız? İş yaşamanızı zinde tutmak için ve yaratıcılığınızı hiçbir zaman öldürmemek için ne yapacaksınız? Her gün aynı süreci yaşadığınız bir hayattan ve iş yaşamından sıkılmayacak mısınız? Zaman içerisinde bu sektöre yıllarınızı verdiğiniz halde bir gram dahi ilerleyememiş olmak, canınızı sıkmayacak mı?

İşte tüm bu durumlardan sıyrılmak için kazanılması gereken en önemli şey yaratıcı düşünmektir. Yaratıcı düşünmeye çalışmak, hem kendi hayatınızı hem iş hayatınızı canlandıracaktır. Bunun için sadece teknolojiye odaklı düşünmeniz gerekmez. Örneğin bazı riskler alarak %100 komisyon usulüne geçebilir ve başkalarını dinlemek yerine tamamen kendi kendinize işinizi keşfetmeye başlayabilirsiniz. Veya uzun veri tabanları listeleyerek çalışmak yerine, tamamen internet teknolojisini kullanmaya yönelebilirsiniz. Günümüzde sayısı gittikçe artan gayrimenkul alım satım girişimlerinden birisini seçerek, iş yaşamınızı tamamen o yapı üzerinden sürdürebilir ve böylece çok daha hızlı satış kapama süreçleri yaşayabilirsiniz.

Nereye Ait Olduğunuzu Bilin

Eğer sektöre yeni başladıysanız bu fikirleri göz önünde bulundurarak başlamanızı tavsiye ederiz. Eğer yıllardır bu sektör içinde çalışan bir firmaysanız, o zaman geçmişe dönerek kendinizi gözden geçirmenizi öneririz. Gerçekten daha fazla temel eğitim almaya ihtiyacınız var mı? Hala nasıl liste oluşturacağınızı mı düşünüyorsunuz? Artık bu gibi şeylere ihtiyacınız yok. Farklı ve yaratıcı düşünün. Kendinizi yeniliklere adapte olma konusunda cesaretlendirin. Böylece yerinizde saymak yerine daha ileri adımlar atabilirsiniz.

Son birşey daha 

Sıradanlıktan sıradışı başarılara ulaşmak isteyen emlak danışmanları, emlakbroker.com ekibinin başka hiçbir yerde yazılmayan makalelerini okuyarak mesleğinizde farklılık yaratın. Dünyada emlak endüstrisi hakkında neler olup bittiğini, yeni ve yıkıcı teknolojik girişimlerin sektörde ne gibi değişikliklere yol açtığını öğrenin. Bu kaynak sizin en iyi olabilmeniz için "her gün daha ciddi ve verimli şekilde araştırmaya, çalışmaya ve üretmeye devam ediyor."

Takipte kalmanız size değer katacaktır.

DİĞER HABER
07 Ekim 2016