"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Snapchat: Emlak Pazarlamada Gelecek

Teknolojinin son hızla değiştiği günümüzde gün geçmiyor ki hayatımıza yeni uygulamalar girmesin. Bu haftaki teknoloji yazı dizimizin ilk konusu, Google ve Facebook gibi dünya devlerinin milyarlarca dolar teklifini red eden, şu an için 20 milyar dolar değerlemeye sahip, her gün kullanıcı sayısı artan popüler bir uygulama olan Snapchat. 

Snapchat, hepimizin hayatının bir parçası olan akıllı telefonlarımız ile kullanabileceğimiz fotoğraf ve video paylaşımına imkân sağlayan, paylaşılmak istenen bu fotoğraf ve videoların üzerine not eklemenize de fırsat yaratan bir uygulama. 

Snapchat’i diğer fotoğraf ve video paylaşım uygulamalarından ayıran iki temel özellik; fotoğraf ve videoların üzerine istediğiniz notları ekleyebilmeniz ve fotoğraf ya da videonuzun sadece 1-10 saniyearasında gönderdiğiniz kişiler tarafından görüntülenebilmesidir. Görüntülenme sonrası 1-10 saniye içerisinde fotoğraf ve video silinmektedir.

Uygulama, kendi storyboardunuzu oluşturarak paylaştığınız video ve fotoğrafı 24 saat boyunca burada tutmanıza imkân tanımaktadır. 24 saat içerisinde kontak listenizde olan kişiler sizin storyboardunuz üzerinden bu içeriklere erişebilirler. Ancak 24 saat sonra içerik buradan da otomatik olarak silinmektedir.

Snapchat aynı zamanda kullanıcılarına text ile mesajlaşma imkânı da sunmaktadır ancak bu mesaj metinleri de yine 1-10 saniye arasında görülmeleri sonrası silinmektedir.

Gönderilen paylaşımların sadece bir kere izlenip daha sonra silinmesi uygulamayı özellikle gençler arasında popüler yapmaktadır. Başlangıçta kendi ürettiğiniz fotoğraf ve videoları paylaşabildiğiniz eğlenceli bir uygulama olarak ortaya çıkan Snapchat, bugün MTV, Food Network, CNN, National Geographic gibi önemli markaların kendilerine ait stoyboardları olan ve burayı güncel içeriklerle besledikleri popüler bir uygulama haline geldi.

Çekmiş olduğunuz fotoğraf ya da videoyu kendi istediğiniz sürede (1-10 saniye olmak kaydıyla) karşı tarafla paylaşabileceğiniz bu uygulama bugün en çok Y kuşağı kullanıcıları tarafından kullanılıyor. Snapchat kullanıcılarının %71’ini 34 yaşın altındaki kullanıcılar oluşturuyor. Teknolojik yenilikleri sıkı bir şekilde takip eden 1980 sonrası doğumlu bu kuşak şu an kendi ailelerini kurmaya başlayan vegelirlerini değerlendirmek isteyen potansiyel bir müşteri grubunu oluşturmaktadır.

Şu an uygulamanın %70’inibayan kullanıcılar oluşturmakta olup Amerika ve İngiltere’de aktif olarak kullanılmaktadır.

Snapchat Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Uygulamanın kullanımı çok kolaydır. İlk önce uygulamayı akıllı telefonunuza Google Play ve Itunes mağazalarından indirebilirsiniz. İndirme sonrası rehberinizde Snapchat kullanan kişileri görebileceksiniz. Türkiye’de kullanıcı sayısı henüz az olsa da bu sayı her geçen gün artmaktadır. Bir kişiyi listenize eklemeden fotoğraf ve video paylaşımı yapamayacağınız için ilk olarak kontak listenizi oluşturmanız son derece önemli.

Sisteme fotoğraf eklerken ekranın ortasında bulunan yuvarlak butona basmanız yeterlidir. Bu butona uzun basarsanız video çekimine geçmektedir.

Fotoğraf yada videoyu çektikten sonra saniyeleri gösteren butona tıklayarak paylaşacağınız kişinin paylaşımınızı kaç saniye görüntüleyebileceğini seçebilirsiniz.

Ayrıca uygulama size fotoğraflarınız üzerine yazı ekleme ya da onları filtreleme imkânı da sunuyor.

Snapchat’in Emlak Piyasasında Kullanım Alanları

Snapchat, emlak piyasası profesyonellerine özellikle satış öncesi sunum sırasında büyük avantajlar sağlayabilecek bir uygulama. Emlak piyasasının dijital platformlara kaymaya başladığı ve dijital pazarlamanın öneminin her geçen gün arttığı günümüzde tüm sosyal medya platformları gibi Snapcat'de kullanıcılarına büyük avantajlar sağlıyor.

Snapchat’in emlak sektöründe kullanım alanlarına geçmeden önce bu sistemin özellikle gençler tarafından çok kullanıldığını ve bu genç nüfusun emlak piyasası için potansiyel müşteriler olduğunu bir kez daha vurgulamakta fayda görüyoruz.

Emlak piyasasında kullanım alanlarına gelecek olursak;  

Snapchati kullanarak aynı anda birden fazla kişiyle hazırlamış olduğunuz video ya da fotoğraf şeklindeki emlak ilanlarınızı paylaşmanız mümkün. Kontak listenizdeki herkese aynı anda gönderebileceğiniz bu ilanları göndermeden önce istediğiniz notları ekleyebilirsiniz. Bu özelliği ile Snapchat, emlak piyasası için büyük bir dijital pazarlama platformuna dönüşüyor.

Özellikle 34 yaş altı genç nüfusun kullanmakta olduğu bu uygulamanın emlak piyasasında yaratabileceği iş imkânlarını göstermesi açısından Amerika’da yapılmış bir araştırmaya değinmek yerinde olacaktır. Bu araştırmaya göre geçen yaz Amerika’da gerçekleşen emlak alımlarının %30’unu Y kuşağı mensubu genç kişiler oluşturmuş. Bu potansiyel müşterilere erişebilmek için de Snapchat emlak profesyonellerine yaratıcı imkânlar sağlamaktadır.

Şimdi emlak profesyonellerinin Snapchat’den nasıl yararlanabileceklerini detaylıca inceleyelim;

 • Elinizdeki satışa hazır olan evleri öne çıkarmak için bunları internet sitenize ya da sosyal medya kanallarına ekleyebilirsiniz. Haftanın bir günü bu evlerden görüntüler çekerek Snapchat listenizdeki kişiler ile paylaşabilir, aynı zamanda bu evlerin görüntülerini kendi storyboardunuza ekleyebilirsiniz. Görüntüleri çekerken evlerin en iyi yanlarını çekebileceğiniz gibi her odayı tek tek de çekebilirsiniz. Evi gezen ve beğenen kişilerin yorumlarını da yine snapchat olarak paylaşabilirsiniz. Bu aklında ev alma fikri olan, ama henüz harekete geçmemiş potansiyel müşterileri de harekete geçirebilecek harika bir tanıtım yöntemidir.
 • Emlak piyasası ile ilgili sektördeki trendleri paylaşan 10’ar saniyelik emlak piyası raporları hazırlayarak her gün listenizdeki kişilerle paylaşabilirsiniz. Bu sayede hem insanların aklında kişisel markanızı canlı tutar hem de bu konuda uzman olduğunuzu öne çıkarmış olursunuz.
 • Yakın çevrenize ve kontak listenizdeki kişilere güzel evlerin fotoğraflarını gönderebilir, bunları storyboardunuza da ekleyebilirsiniz. Snapchat Story’i sürekli güncel tutarak kontak listenizdeki kişilere güncel evlerin bilgilerini gösterebilirsiniz.
 • Snapchat aracılığı ile insanlardan elinizde bulunan evler hakkında yorumda bulunmalarını isteyebilirsiniz, özellikle talepleri görmek ve fiyat belirlemek açısından size yardımı dokunabilecek bu yöntem, size evi yaklaşık ne kadar sürede satabileceğinize ya da kiralayabileceğinize dair de bir izlenim verir. Kontak listeniz ile etkileşim halinde olmanız son derece önemli.
 • Kontakt listenizdeki kişilerde sizi tanımasalar bile sizi tanıyormuş izlenimi yaratacak ve güven duymalarını sağlayacak kendinize ve hayatınıza dair fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz. Bu paylaşımların profesyonel ve seviyeli olmalarına özen gösterin. Potansiyel müşteriler sizinle bir bağ kurup kendini yakın hissetmedikçe yatırım yapmak istemeyecek ve sizinle iletişime geçmeyeceklerdir.
 • Eğer büyük bir emlak ofisinde çalışıyorsanız emlak brokerlarınızı tanıtan kısa Snapchat'ler hazırlayabilirsiniz. Bu videoları günde birer tane olmak üzere kontak kişilerinizle paylaşabilirsiniz. Eğitimlerini, başarılarını varsa ödüllerini öne çıkaran bu videolar ofisinizi öne çıkaracak ve potansiyel müşteriler gözünde saygınlığınızı artıracaktır.
 • Her zaman söylüyoruz hızlı satış yapmak veya portföyünüzdeki bir gayrimenkule ivedi müşteri bulabilmek için nitelikli iş ağına sahip olmanız gerekiyor. İş ağınızdaki profesyonellerle yapacağınız bu keyifli paylaşımlar yine hızlı sonuçlar almanızı sağlayacak. Burada size düşen görev iş ağınızdaki herkesi Snapchat uygulamasından haberdar etmek. 
 • Markanızın saygınlığını artıran bir diğer yöntemde ekibinizle beraber çekilmiş kısa videolarınızı kontak listenizle paylaşmaktır. Komik anıların olduğu, yılbaşında, bayramlarda ya da pikniklerde beraberce eğlenirken çekilmiş olan videolar potansiyel müşteriler tarafından son derece sempatik bulunacak ve ekibinizin birbiriyle uyumlu olduğu izlenimini yaratarak markanızı öne çıkaracaktır.
 • Yeni ev satın alan müşterilerin ofisinizde dökümanlarını imzalar ve yeni hayatlarına adım atarken çektiğiniz fotoğraflarını, üzerlerine güzel yorumlar ekleyerek Snapchat üzerinden paylaşarak insanların hayatlarına nasıl güzel dokunuşlar bıraktığınızı göstermiş olursunuz. Bu da yine potansiyel müşterilerinizde sizinle çalışma isteği yaratacaktır.
 • İnsanlara bir ev satın alırken neden emlak profesyonellerine danışmaları gerektiğini açıklayan ve ipuçları içeren kısa videolar çekebilir ve iletişim listenizle paylaşabilirsiniz. Bu da sizin işiniz de ne kadar uzman olduğunuzu öne çıkaracak ve tercih edilmenizi sağlayacaktır.
 • Elinize ulaşan yeni gayrimenkullerin fotoğraflarını Snapchat üzerinden paylaşabilir ve Snapchat Story’e ekleyebilirsiniz. Buranın güncel olması son derece önemli.
 • Snapchat listenizi büyütmeye çalışmalısınız, bu sizin pazarlama faaliyetlerinizin sonuçlarını alabilmeniz için son derece önemli. Önce arkadaşlarınızı ve sosyal medya kontaklarınızı ekleyebilirsiniz. Ardından Snapchat ikonlarını internet sitenize ve sosyal medya mecralarınıza koyabilirsiniz, insanlara Snapchat kullandığınızı ve Snapchat üzerinden yaptığınız faaliyetleri açıklamaya çekinmeyin, mutlaka bunlardan faydalanmak isteyen daha fazla kişi çıkacaktır. 

Şahsi fikrimiz markanızı öne çıkarmak ve sektörde bir adım öne çıkmak için Snap’in size sunmuş olduğu avantajlardan faydalanın. Kim bilir belki ülkemizde Snapchat sayesinde satış yapan ilk emlak profesyoneli siz olursunuz.

 

Türkiye'de teknolojiyi etkin kullanabilen emlak profesyoneli sayısı gerçekten çok az. EmlakBroker.com ekibimiz teknoloji odaklı dijital pazarlama yazılarını yayınlayarak emlak broker ve emlak danışmanlarına bu konuda eğitici içerikler sunmayı hedefliyor. Böylece teknolojiyi etkin kullanabilen emlak profesyonellerinin sayısı artmış olacak, sektöre yenilikçi ve yaratıcı beyinlerin dahil olması mesleğimizi daha keyifli hale getirecektir.

Snapchat adresimiz; emlakbroker bizi kişi listenize ekleyerek renkli ve farklı paylaşımlarımızı görebilir ayrıca sizde gönderebilirsiniz. Keyifli Snap'ler :)

We Love Tech and Real Estate!

Yorumlarınız ve paylaşımlarınız bizim için değerlidir.

DİĞER HABER
11 Şubat 2016