"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Sohbet Yazılımları Emlak Sektöründe Nasıl Bir Avantaj Sağlıyor?

Sohbet yazılımlarının, bir diğer ifade ile chatbot teknolojisinin 1960’lı yıllardan beri var olduğunu biliyor muydunuz? Yani bu teknoloji, bazılarınızın yaşından daha uzun süredir varlığını sürdürüyor. Bu yazılımlar, ilk olarak Joseph Weizenbaum tarafından şizofreni hastalarını taklit etmek amacıyla, ELIZA adında bir dil taklit programı olarak geliştirildi. Bununla birlikte yakın geçmişte yaşanan teknolojik ilerlemeler, yapay zekânın bu alanla birleştirilerek gelişmesine yol açtı ve ortaya daha farklı amaçlarla kullanılan araçlar çıktı.

Peki, sohbet teknolojisi gerçekte nedir? Sohbet yazılımları, belli bir görevi otomatikleştirmek için tasarlanmıştır. Bu yazılımların birincil görevi, yazılan veya konuşulan kelimelere cevap vermek için insan dilini taklit etmektir. Bu teknoloji, API’lar aracılığı ile çeşitli veri kaynaklarına takılı olan kullanıcı arabirimleri olarak istenilen alanlarda bilgi dağıtımı sağlar. Örneğin gelecekteki hava durumu ile ilgili bilgi verebilirler.

Bu teknoloji, Facebook, Kik, Telegram, Slack ve WeChat’in yanı sıra Microsoft gibi diğer teknoloji devlerinin çeşitli mesajlaşma programlarına entegre edilmiş bir sistemdir. Ayrıca spor ve emlak gibi diğer alanlara da entegre edilmiştir. Biz, makalemizde emlak ile ilişkili olarak sohbet yazılımlarını inceleyeceğiz.

Emlak Sektöründe Sohbet Yazılımlarına Neden İhtiyaç Var?

Araştırma sonuçları gösteriyor ki kiracılar, ideal dairelerini bulabilmek için zamanlarının yüzde 20’sini arama yapmak için harcıyor. Bu, yeni dairenizin anahtarlarını almadan önce geçirmeniz gereken süreçleri ve koşuşturmacayı düşündüğünüzde makul bir yüzdedir.

Ayrıca kiracıların birden fazla arama yapmaları, formları doldurmaları, çok sayıda telefon görüşmesi yapmaları ve e-posta trafiği takip etmeleri gerekir. Dolayısıyla arama aşaması, temel olarak tükeniyor ve tüketiyor. Dahası kiracılar, ideal dairesini ve ev sahibini bulabilmek için çırpınırken işe hakim olmayan bir emlak profesyoneline de rastlayabilir.

Özellikle müşterinin bu hızlı değişen piyasada hızlı hareket etmesi gerektiği düşünülünce, bu süreçler gerçekten can sıkıcı olabilir. Güven duymadığı mahallelerde arama yapmak, yeni taşınacak müşteriler için sorun olabileceği gibi, evlerin değerlerinin doğru belirlenmesi ve depozitoların yanlış değerlendirilmesi gibi daha pek çok sorunla karşı karşıya kalınabilir.

Tüm bu süreçte hız unsuru inanılmaz önemlidir ve sohbet yazılımları bu anlamda emlak sektörüne girerek bir fark yaratır.

Sohbet Yazılımları Nasıl Bir Çözüm Sunar?

Sohbet yazılımları yukarıda saydığımız sorunlara geniş kapsamlı çözüm yolları sunar. Bu teknoloji, şu anda geleneksel ev arama seçenekleri ile online ev arama seçeneklerini bir arada kullanan emlak brokerlar tarafından uygulanıyor.

Örneğin Apartment Ocean, emlak sektöründe yerleşmiş ve pek çok emlak broker tarafından kullanılan yapay zeka destekli bir sohbet yazılım programıdır. İncelemenizi öneririz.

Bu sohbet yazılımları, hem emlak brokerlarının hem de müşterilerin iş yükünü azaltır. Müşteriler, çok sayıdaki formu doldurmak, binlerce arama yapmak ve yüzlerce e-postayı takip etmek zorunda kalmaz. Aynı şekilde emlak brokerları da her müşterisi için bunları yaparak zaman harcamaktansa, bir sohbet yazılımının onların işini kısa sürede ve hızlı bir şekilde görmesini sağlar.

Tek yapmanız gereken şey, çok sayıda arama anahtarı yazıp söylemek ve sizin için arama yapmalarını istemektir. Onlar, çeşitli veri tabanlarından gelen arama sorgularıyla ilgili verileri size anında sunabilirler. Kriterlerinize uygun evleri, daireleri ve kiralık mekanları görselleri ile birlikte karşınıza koyabilirler.

Bu yazılımlar, müşterinin isteklerine uygun olan eşleştirmeleri yaptıktan sonra, mülkün nihai bir şekilde görülmesi ve gerekli formların doldurulması için emlak broker ile arasında bir randevu ayarlayabiliyor. Bunu yaparak hem müşterilerin hem emlak brokerlarının zamandan tasarruf etmesini sağlıyorlar. Böylece müşteriler daha hızlı hizmet alıyor, emlak brokerlar ise diğer işlerine daha fazla zaman ayırabiliyor.

Ek olarak sohbet yazılımları, emlak brokerlarının niteliksiz müşteriler ile ilgilenmelerine de engel olur. Niteliksiz müşterilere zaman ayırmaktansa emlak broker için daha değerli olan müşterilere yönelir. Kullanıcıların özel gereksinimlerine göre onları engelleyebilir veya güvensiz mahalleler ile ilgili gelen soruları önleyebilirler.

Daha da ötesi, sohbet yazılımları, müşterilerin daha önceki aramalarına bağlı olarak onların profillerini oluşturma ve kaydetme özelliğine de sahiptir. Tabi sizin için bir nevi müşteri veri tabanı oluşturur.

Tüm bu faydalardan hangi emlak broker mahrum kalmak ister ki?

DİĞER HABER
14 Eylül 2022