"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Sosyal Medya Hesaplarınızda Yapmamanız Gerekenleri Biliyor musunuz?

Sosyal medya pazarlaması, son birkaç yılda emlak sektörüne entegre oldu diyebiliriz. Emlak profesyonelleri önce dijital varlıklarını oluşturmak için sosyal medya hesaplarını açtılar. Ardından daha da ileriye giderek sosyal medya reklamcılığına giriş yaptılar. En önemlisi de sosyal medyayı etkin şekilde kullanan emlak profesyonellerinin hepsinde ortak özelliklerin olmasıdır. Hepsi dijital varlıklarını geliştirmek için sosyal medya pazarlama stratejisi geliştirdiler. Hedefler belirlediler, izleme sonuçlarını analiz ettiler ve nihayetinde sosyal medyayı işlerini pazarlamak için etkili şekilde kullanmayı öğrendiler.

Emlak profesyonelleri sosyal medya pazarlamasında neleri yapmaları gerektiğini öğrendiler, ancak neleri yapmamaları gerektiği konusunda bir fikre sahipler mi? Aşağıda emlak profesyonellerinin sosyal medya pazarlamasında yaptıkları en yaygın yanlışları bulabilirsiniz. Böylece sosyal medyada yapmamanız gereken şeyleri de keşfetmiş olacaksınız.

Genel, Kibirli ve İlgisiz Olmak

Yaptığınız işle övünmenin size bir getirisi olmaz. O yüzden kendinizi yücelten görkemli kelimeleri kullanmaktan vazgeçin. Tabii ki bu, başardığınız satış kapamalardan gurur duymayacağınız anlamına gelmiyor. Satış sürecini tamamladığınız müşterinize teşekkür ederek zorlu bir çalışmanın altından nasıl kalktığınızı nazikçe paylaşabilirsiniz. Böylesi çok daha etkili olacaktır. Benzer şekilde zaman zaman kişisel özelliklerinizi yansıtacak içerikler paylaşmaktan çekinmeyin. Böylece kibirli görünmez ve samimi karşılanırsınız.

Yersiz Güncellemeleri ve Yorumları Paylaşmak

Sosyal medyada, özellikle de iş hesaplarınızda asla geçmemeniz gereken çizgiler vardır. İnsanları rahatsız eden, onların kaşlarını çatmasına sebep olan içerikleri ve yorumları paylaşmanız, yalnızca size kötü itibar verir. Böyle bir hatayı yaptığınızda, uzun vakitler harcayarak kurduğunuz sosyal medya başarısını tek bir anda yok etmiş olursunuz. Bu nedenle “paylaş” butonuna tıklamadan evvel iki kez düşünün.

Sürekli Ürün veya Hizmet Pazarlamak

Emlak alanında sosyal medya pazarlamasında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri aşırı derecede promosyon türüne kaçmaktır. Tabii ki de satılık listeleri paylaşabilir, yeni satışını yaptığınız evleri duyurabilirsiniz. Ancak bunların oranını en düşük seviyede tutmanız gerekir. Aşırı tanıtım içerikli yayınların haber akışında görünme oranını düşüren Facebook’ta bu durum çok daha vahim sonuçlar doğurur. Eğer kitlenizle paylaşacak orijinal, faydalı içeriklere sahip değilseniz sosyal medyadan uzak durmanız daha yararlı olabilir.

Yanlış Kişilere Sosyal Medya Erişimi Vermek

Sosyal medyanızda bulunan yanlış bilgiler, kötü hazırlanmış durum güncellemeleri veya saldırgan tweet’ler… Bilginiz olmadan hesaplarınız bu halde olabilir. Çünkü kötü bir sosyal medya pazarlama yöneticisi kiralamışsınızdır. Ya da kiraladığınız kişi elindeki işleri hafifletmek için sizin işinizi yapması için bir başkasına devretmiş olabilir. Dolayısıyla sosyal medya hesaplarınızı teslim edeceğiniz kişiye son derece güveniyor olmanız çok önemlidir.

Sadece Kişisel İçerikleri Paylaşmak

Sosyal medya hesaplarınızda özel hayatınızdaki en önemli anları paylaşmanız güzel bir şeydir. Ancak iş hesabınızda bunu sürekli yapmanız hiç hoş karşılanmaz. Bunun yerine işinizle alakalı en özel anları paylaşmanız daha doğru karşılanır. Örneğin konut piyasasında elde ettiğiniz özel bir başarı veya o gün içinde ulaştığınız rekor satış gibi…

Çok Sık veya Çok Nadiren Paylaşım Yapmak

Sosyal medya hesaplarınızda sürekli paylaşım yapmanız bazı paylaşımlarınızın gözden kaçma ihtimalini çoğaltabileceği gibi çok seyrek yapmanız da haber akışında görünme olasılığınızı düşürür. Bu nedenle günde en az beş defa olacak şekilde hedef kitlenizin etkin olduğu saatlerde paylaşım yapmanız en doğru olandır.

Yalnızca Metinler Paylaşmak

Sosyal medya hesaplarınızda sadece metin içerikli paylaşımlar, yeterli dikkati çekmenizi engeller. Bunun yerine resimler ve videolardan oluşan içerikleri de paylaşmanız gerekir. Emlak video turları, satılık listelerin çekildiği etkileyici fotoğraflar ile daha fazla kişiyi hesabınıza çekebilirsiniz.

DİĞER HABER
19 Ağustos 2022