"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Sosyal Medyada Etiket/Hashtag Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sizin de yakından takip ettiğiniz gibi sosyal medya, emlak pazarlama alanında son yıllarda gayrimenkul profesyonellerine oldukça başarılı kazanımlar sağlıyor. Sosyal medya üzerinden emlak listelerinizi daha fazla potansiyel müşteriye ulaştırabildiğiniz gibi, markanızı ve isminizi de daha etkili bir şekilde duyurabiliyorsunuz.

Sosyal medya, pazarlama alanında bu kadar etkili olunca, onu nasıl daha iyi kullanabileceğimize dair de daha fazla bilgi edinmek istiyoruz. Çünkü sosyal medya platformlarını ne kadar iyi kullanırsak, o kadar iyi sonuç elde ediyoruz.

Bu minvalde, sosyal medyada kullanımına dikkat etmemiz gereken bir konu da etiketlerdir. Yabancı adı ile söylemek gerekirse ‘hashtag’lerdir. Bildiğiniz gibi etiketler, sosyal medya üzerinde başına # işareti getirilerek kullanılır. Bu etiketler bir nevi konu başlıkları anlamına gelebilir. Etiketin üzerine tıkladığınızda, o etiketi kullanarak yapılan tüm paylaşımlara ulaşabilirsiniz. Bu sayede konuya dair daha fazla insan ile etkileşime geçme imkanı bulursunuz.

Bu özellik ilk olarak Twitter ile birlikte gelmiş olsa da, Facebook ve Instagram gibi diğer sosyal medya platformlarında da etkin şekilde kullanılıyor.

Ancak her konuda olduğu gibi etiketlerin kullanımında da bazı zorluklar mevcuttur. Etiketler sizi varmak istediğiniz neticeye götürebileceği gibi, ait olmadığınız bir yere de götürebilir. Etiketleri doğru şekilde kullanmayan pazarlamacılar, bu durumu deneyimlemişlerdir. Eğer etiketleri doğru şekilde nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, kendinizi kötü hissetmenize gerek yok. Aşağıda sizin için hazırladığımız birkaç ipucunu bulabilirsiniz.

Hangi Etiketleri Kullanacağımı Nasıl Bileceğim?

İşin en temelini düşünerek açıklayalım. İşin aslında, her paylaşım üç şeyden birine yöneliktir: Eğlendirmek, eğitmek ve tanıtmak. Eğer yapacağınız paylaşım bu üç şeyden birine yönelik değilse, o paylaşımı hiç yapmasanız da olur. İşte bu paylaşım sebeplerinin her biri için etiketlerin nasıl kullanılacağına dair birkaç ipucu:

Eğlendirmek:

Bu tür paylaşımlar, sizin kişiliğinizi yansıtır ve ulaşılabilir olmanıza yardımcı olur. Sosyal medya hesaplarınızda ev listelerinden daha fazlasını sunduğunuzu gördüğünde, sizi daha fazla insan ekleyecektir. Çünkü sizin bir espri anlayışınız ve görüşleriniz var. Bunları herkes görmek isteyecektir.

Bu noktada yapmanız gereken trend olan konuları takip etmektir. Doğru etiketi bulmak istiyorsanız anlık olarak sosyal platformlarda dönen mevzuları iyi yakalamanız gerekir. Özellikle emlak ile ilgili trendleri yakalamanız daha da önemlidir. Böyle emlak trend konuları bulduğunuzda hemen onu kullanmalısınız.

Emlak ile ilgili olsun ya da olmasın, trendler ile ilgili etiketleri kullanırken amacınız satış yapmak değildir. Sadece daha fazla ilgi çekmeyi hedefliyorsunuz. Örneğin geçtiğimiz aylarda Pokemon Go oyununun emlak sektöründe kullanıldığına ve inanılmaz bir çığır açtığına tanık olduk. Kimi gayrimenkul profesyonelleri bunu fırsat bilerek, sosyal medya hesaplarında #pokemongo etiketini kullanarak pek çok paylaşım yaptı ve daha fazla kişiye ulaşmayı başardı.

Eğitmek:

Bu tür paylaşımlar, sizin bu sektöre hakim bir emlak uzmanı olduğunuzu gösteren paylaşımlardır. Bir bloğunuz vardır ve bu blog üzerinden insanlara emlak sektörü ve markanız hakkında bilgilendirici içerikler sunuyor olabilirsiniz. Bu tür makalelerinizi de sosyal medya hesaplarınızda paylaşıyor olabilirsiniz. Bu paylaşımları yaparken kullanabileceğiniz çok sayıda etiket vardır. Gayrimenkul satışlarından pazarlamasına kadar alıcılara ve satıcılara yönelik pek çok konu içeren bu sektörde etiket sayısı da oldukça fazla olabilir.

İşte makalelerinizin konusu ile bağlantılı olarak kullanabileceğiniz birkaç örnek etiket:

#Emlak

#Gayrimenkul

#Broker

#YeniAlıcılar

#EvSatışı

#Yatırım

#SatılıkEv

#KiralıkEv

#OpenHouse

#EvGösterimi

#Taşınmakİsteyenler

Bu liste çok uzayabilir… Yaratıcı olun ve hedef konudan çıkmayın. 

Tanıtmak:

Umuyoruz ki sosyal medyada yaptığınız tek paylaşım türü bu değildir. Çünkü bencilce sadece kendinizi tanıtmak için hazırlıyorsanız, müşteriler tarafından bu itici karşılanacaktır. Tanıtım amaçlı paylaşımlar mutlaka yapmalısınız, ama diğer konularla oranlayarak.

Yeni listelenen bir evi veya open house etkinliğini tanıtmak ve duyurmak istediğinizde, öncelikle şehrinizi doğru yazdığınıza emin olmalısınız. Duyurusunu yaptığınız konunun nerede geçtiği çok önemlidir. Ankara’daysa #Ankara veya Güzelkent Mahallesi’ndeyse #GüzelkentMahallesi şeklinde etiketler kullanabilirsiniz.

Emlak sektörü ile paylaşım yaparken etiket kullanmak çok önemlidir. Çünkü hizmet verdiğiniz bölgede direkt olarak sizi duyuracak önemli bir yöntemdir. Bu sayede ilgili topluluklar ile etkileşime geçebilirsiniz.

Sosyal Medyada Etiketleri Nasıl Kullanabilirim?

Etiket kullanmak sizin için önemli bir unsurken, fazla kullanım durumunda sizi takip edenleri rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Bu durumdan kurtulmak için her bir sosyal medya platformuna göre etiket kullanımının sınırlarını sizinle paylaşacağız.

Aşağıda hangi platformda paylaşım başına kaç etiket kullanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz:

Twitter: en az 2 – en fazla 4 tane

Facebook: en fazla 1 tane

Instagram: en fazla 11 tane

DİĞER HABER
22 Kasım 2016