"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Star Wars ve Emlak Piyasası

Star Wars filmini izlemeyen çok fazla insan olduğunu sanmıyoruz. Star Wars dünya üzerinde en çok izlenilen ve beğenilen film serilerinden bir tanesi. Üstelik her yaşa hitap ediyor çünkü ilk Star Wars filmi 1977 yılında çekildi ve 2017 yılı bitmeden ise “Star Wars 8” ismiyle yeni film geliyor. Seriyi izlemediyseniz bile bir Star Wars maratonu yapmak için şu an çok doğru bir zaman.

Merak etmeyin, sadece filmlerin güzelliğinden bahsetmeyeceğiz ama bu güzel filmler hakkında bilgi vermeden konuya girmeyi de kendimize yediremedik.

Tahmin ettiniz mi bilmiyoruz, ama bugün size Star Wars prensiplerini gayrimenkul işinize nasıl adapte edebileceğinizden bahsedeceğiz:

Tema Müziğinin Gücü

Filmin tema müziğinin ilk birkaç saniyesini dinleyip heyecanlanmayan insanla biz tanışmadık. Tahminimizce müziğin bestecisi John Williams bile kendi bestesini dinleyince heyecanlanıyor.

 

Siz bu müziği müşterilerinizle yapacağınız görüşmelere giderken dinleyeceksiniz. Bu müziğin insanların modunu yükseltme özelliği var. Bu yüzden bu müzik sizi motive ederek başaracağınıza inanmanızı sağlayacak.

5
+Luke: Buna inanmıyorum. - Yoda: Bu yüzden başaramıyorsun.

Başarı Yaş ile İlgili Değildir

Harrison Ford ve Carrie Fisher’ın mükemmelliği kesinlikle yaştan bağımsız. Bilmiyorsanız bu iki oyuncu ilk serilerde Prenses Leia ve Han Solo karakterlerini canlandırmıştı.

Gayrimenkul sektöründe de başarılı olmak için genç ve dinamik olmak zorunda değilsiniz. Hatta dünya üzerindeki gayrimenkul danışmanlarının ortalama yaşı 57.

Müşterileriniz kaç yaşında olduğunuzla ilgilenmiyor. Onlar için önemli olan ne kadar bilgili olduğunuz ve ne kadar yardımcı olabileceğiniz. Bu yüzden her yaşta çok başarılı bir danışman olabileceğinizin farkına varın.

carrie fisher harry ford ile ilgili görsel sonucu
Hala çok güzeller.

Deneyimlerden Yararlanmak Önemlidir

Star Wars yaşlı ve genç insanların sürekli iletişimde olduğu ve bu iletişimden harika şeylerin çıktığı bir seri. Mesela Yoda tam 800 yaşında ve deneyimleri ile seride çok önemli bir rol oynuyor.

Aynı durum gayrimenkul piyasası için de geçerli. Deneyimli gayrimenkul danışmanları bu meslekte yeni olan danışmanlara inanılmaz değerli bilgiler katabilir

Siz de gençseniz deneyimli insanlardan yardım isteyebilir, değilseniz deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

ben obi wan kenobi ile ilgili görsel sonucu
Deneyimlerime göre şans diye bir şey yok. (Obi-Wan Kenobi)

Genç İnsanlar da Çok Şey Katabilir

Han Solo Milenyum Falkon’a geri döndüğünde çok heyecanlanmış ama Rey’in orda olmasına da sinirlenmişti. Ray’in kendisine yardımcı olabileceğini anlaması oldukça zamanını aldı.

Siz bu hataya düşmeyin. Yeni danışmanların piyasa bilgileri çok oturmamış olabilir. Ama kesinlikle farklı bir bakış açıları ve algı sistemleri var. Teknoloji konusunda da çok bilgililer. Bu yüzden genç insanların da size katabileceği çok fazla şey olduğunu ya da danışmanlık yapmaya yeni başladıysanız başkalarının da sizden öğrenebileceğini unutmayın.

rey skywalker ile ilgili görsel sonucu
Beklemek hakkında her şeyi biliyorum (Rey Skywalker)

Herkesin Desteğe İhtiyacı Vardır

Hansolo ve Chewbacca, Leia ve Han Solo, Finn ve Poe, Rey ve Finn…

Aynı filmdeki gibi gerçek hayatta da herkes bir desteğinin olmasını ister. Yalnızken başarmak çok zordur.

Gayrimenkul piyasası bireysel çalışma gerektiriyor. Rekabet fazla ve işiniz çok zor. Müşterilerle de birebir ilişki kurmak zorundasınız.

Ama yalnız olmayın. Burada sadece iş partnerliğinden bahsetmiyoruz. İster iş arkadaşınız, ister normal arkadaşınız olsun ama bu işte arkanızda duracak birisi mutlaka olsun yoksa başa çıkmakta zorlanabilirsiniz.

anakin ile ilgili görsel sonucu
Anakin sana ihtiyacım var (Obi-Wan Kenobi)

Büyük Engeller Dünyanın Sonu Değildir

Star Wars’ta işte şimdi her şey bitti dediğiniz anda gerçekleşen mucizeleri hatırlıyorsunuzdur. Aynı Leia’nın kendisini kurtarmaya gelen Luke ve Han’ı kurtarması gibi.

Bu tıpkı müşterilerinizle yaptığınız tartışmalara benziyor. Bazen tartışmanın kontrolünüzden çıktığını ve kaybettiğinizi düşünebilirsiniz. Ama sadece küçük bir kıvılcım müşterinizin sizin dediklerinizi kabul etmesini sağlayabilir. Asla pes etmeyin.

http://starwarsblog.starwars.com/wp-content/uploads/sites/6/2017/05/29-anh-trash-compactor-1024x576.jpg
Çok nostaljik bir an değil mi?

İşlerin Kötüye Gitmesi Düzelmeyeceği Anlamına Gelmez

Star Wars filmindeki her karakter seri boyunca en az 1 kez hata yapıyor. İlk film üzerinden 38 yıl geçti, ama karakterler hala .ok seviliyor. Ren bile yaptığı korkunç seçimlere rağmen sevilen bir karakter.

Gayrimenkul piyasasında da bazen işler planladığınız gibi gitmeyebilir. Satışı gerçekleştiremeyebilirsiniz, istediğiniz kazancı sağlayamayabilirsiniz ya da bir müddet işsiz bile kalabilirsiniz. Ama hep işleri düzeltmek için bir fırsatınız olacak.

yoda ile ilgili görsel sonucu
Yok denemek. Yap… ya da yapma. Yok denemek diye bir şey.

İyiler Hep Kazanır

Tabi ki 2017 ve 2019 yılında çıkacak filmlerde ne olacağını bilmiyoruz. Ama şu ana kadar hep sonunda iyiler kazandı.

İş hayatınızda da yalan söyleyen, manipüle eden, iş çeviren insanlarla karşılaşacaksınız. Ama hiç merak etmeyin, bir noktada kötü insanların foyası ortaya çıkacak. Müşteriniz size karşı agresif davrandığında bile iyi birisi olmaktan vazgeçmeyin, eninde sonunda kazanan siz olacaksınız.

nefrete boyun eğme o seni ile ilgili görsel sonucu
Nefrete boyun eğme, o seni karanlığa götürür. (Obi-Wen)

 

DİĞER HABER
01 Aralık 2017