"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Starbucks Evlerin Değerini Artırıyor!

Harvard Business School tarafından yapılan bir çalışma emlak danışmanları için büyük önem arz ediyor. Araştırma sonuçları bize gösteriyor ki, çevremizde bulunan Starbucks kafeleri gayrimenkul değerlerini onbinlerce lira artırabiliyor.

Araştırmacılar, Starbucks kafelerinin bulunduğu bölgelerde geriye dönük inceleme yaptıklarında, kafelerin açılmasına müteakiben bir yıl içinde, söz konusu bölgelerdeki konut fiyatlarında %0,5 oranında artış kaydedildiğini gördüler. Harvard Üniversitesi’nde Ekonomi profesörü olarak görev yapan Edward Glaeser, konut fiyatlarındaki artışın sadece Starbucks ile ilişkilendirilemeyeceğini ancak bu kafelerin bölgede bulunan varlıklı müşterilerin bir göstergesi olabileceğini belirtiyor.

Starbucks'ın tam karşısı dediğimiz adres tarifleri emlak değerlemenin bir ölçüsü durumunda.

Yelp Verileri Işığında Gayrimenkul Değerlerini Belirleyen Yeni Bir Faktör Bulundu: Starbucks Etkisi!

Glaser, açıklamasında, Starbucks’ı ziyaret eden popülasyonun, Starbucks’ın varlığından daha önemli olduğunu vurgulayarak, mahallelerde bulunan restoranların, popülasyon değişimine ve banliyo kültüründen kentleşmeye ayak uydurup uydurmadıklarını gözlemlemek gerektiğine dikkat çekiyor.

Teoride kentleşme, marketler, mağazalar, kafeler, restoranlar ve barların sayısındaki artışla orantılı. Dünya çapındaki tartışmaların konusu olan kentleşme, ev ile işyerlerinin yeniden inşa edilmesinde, orta sınıf ve üst sınıfın söz konusu bölgeye taşınmasına hizmet ediyor. Buradaki asıl sorun, bölgede yaratılan “soylu” trendin olumlu ya da olumsuz etkilerini belirlemekte yatıyor.

Harvard ekonomistleri, Yelp verilerinin kullanıldığı bu çalışmada, müşterilerin duygusal tepkilerini daha iyi analiz edebileceklerini ifade ediyorlar. Sonuç olarak insanların sosyalleşme kültürünün bir parçası olarak görülen yerlerin emlak değerlerini otomatik olarak artırdığını bilmemiz ve kabullenmemiz gerekiyor. 

DİĞER HABER
12 Eylül 2018