"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Su Uyur Rakip Uyumaz: Rakiplerinizin Yapmamanızı Umduğu 7 Şey

Gayrimenkulde uzun ömürlülük temeller üzerine inşa edilmiştir. Emlak kariyeriniz yapmanız gerektiğini bildiğiniz şeyleri tutarlı bir şekilde yapmakla ilgilidir.

Rakipleriniz, dikkatinizin dağılması ve işinizin belirli yönlerini uygulamamanız durumunda bundan faydalanacaklarını biliyor. Ve işinizi kapmaya fazlasıyla istekliler. Rakiplerinizin gevşemenizi umduğu yedi şeyi sizin için derledik.

1. Geçmişteki müşterilerinizle iletişim halinde olmadığınızı umuyorlar

Danışmanların yaptığı en büyük hatalardan biri geçmiş müşterilerle iletişim halinde kalmamaktır. Yapılan anket çalışmaları, alıcıların yüzde 89'unun danışmanlarını tekrar kullanacaklarını söylediğini gösteriyor. Ancak aynı anket, yalnızca yüzde 12'sinin geçmişte birlikte çalıştıkları bir danışmanı kullandığını gösteriyor.

Bağlantısızlık, kapanış zamanı ile ev sahiplerinin evlerini listelemeye veya satmaya veya başka bir mülk satın almaya karar vermesi arasında gerçekleşir. Bu boşluk çoğu emlakçının kapandıktan sonra müşterileriyle iletişim halinde kalmamasından kaynaklanmaktadır.

Geçmişteki müşteriler için sistemli bir takip planı oluşturmak, tutarlı iş büyümesi için çok önemlidir. Bu, mülklerin piyasaya sürülmesi veya kendilerine benzer mülklerin satılması durumunda otomatik e-postaları da içermelidir.

Plan, piyasa raporları, uzmanlık bölgeniz ve geçmiş müşterileriniz için düzenlediğiniz özel etkinliklere davetleri içermelidir. Bunlar olmadan sizinle tekrar iş yapma olasılıkları büyük ölçüde azalır.

unutmayın, rakipleriniz geçmiş müşterilerinizle iletişim halinde kalmamanızı umuyor.

2. Google İşletme Profilinizi optimize etmeyeceğinizi umuyorlar

Yukarıda belirtilen aynı araştırma, alıcıların yüzde 96'sının bir emlakçı ve ev ararken çevrimiçi kaynakları kullandığını belirtiyor. Google dünyanın en büyük arama motorudur. Yani çoğu insanın işlemlerine başladığı yer Google'dır.

Google İşletme Profili (eski adıyla Google Benim İşletmem) ücretsizdir ve yeni müşterilerin sizi bulma olasılığını artırmanın harika bir yoludur. Sizinle iş yapmadan önce sizinle internette tanışmasalar bile, hakkınızda bir Google araması yapacaklarını varsaymak da yanlış olmaz.

Google profil sayfanızı tüm ayrıntılar, fotoğraflar, incelemeler ve önerilerle optimize ederek, yeni müşterilerinize profesyonel bir emlakçı seçtikleri konusunda rahatlık verme olanağına sahip olacaksınız. Tamamen optimize edilmiş bir Google İşletme Profili sayfası olmadan, çevrimiçi varlığı daha güçlü olan bir emlakçı arayabilirler .

Unutmayın, rakipleriniz Google İşletme Profili sayfanızı optimize etmeyeceğinizi umuyor.

3. Daha fazla video içeriği üretmeyeceğinizi umuyorlar

Video içeriği, emlakçıların ideal müşterileriyle bağlantı kurmasının en ilgi çekici yollarından biridir . İster video ev turları, ister yerel emlakçı içeriği olsun, isterse e-postalarınızda yalnızca video kullanımı olsun, video, metin veya fotoğrafların eşleştiremeyeceği bir bağlantı oluşturur.

İşte dikkate alınması gereken birkaç istatistik:

  • Yüzde 403 daha fazla sorgu videolu listelemelerden geliyor
  • Ev sahiplerinin yüzde 73'ü, video kullanan bir emlakçıya başvurma olasılıklarının daha yüksek olduğunu söylüyor
  • İnsanların yüzde 90'ı yeni marka veya ürünleri YouTube (Google) aracılığıyla keşfediyor
  • Videonun gelecekte de alıcılar ve satıcılar açısından çekiciliği artmaya devam edecek. Video içeriği üretmemeyi tercih eden emlakçı, işini tehlikeye atıyor.

Unutmayın, rakipleriniz daha fazla video içeriği üretmeyeceğinizi umuyor .

4. Geçmişteki müşterilerinizin takdirini göstermeyeceğinizi umuyorlar

"Müşterilerinizi takdir etmezseniz, başkası takdir edecektir." Karşılıklılık yasası, birine iyi bir şey yaptığınızda, onun da karşılığında güzel bir şey yapma konusunda köklü, psikolojik bir arzuya sahip olacağını belirtir.

Geçmişteki bir müşterinin emlakçıya güzel bir şey yapmasının en iyi yolu, onlarla daha fazla iş yapmak veya onları yeni müşterilere yönlendirmektir.

İster bir film gecesi, ister bir yaza merhaba etkinliği, geçmiş bir müşteri yemeği veya basit bir teşekkür notu olsun, takdir edildiğini hisseden müşteriler gelecekte iş yapacak ve onlara takdirini gösteren emlakçıya tavsiye gönderecektir.

Herhangi bir takdir jesti yapmazsanız, geçmiş müşterileriniz sizi unutacak ve başka bir emlakçıyla iş yapmaya karşı savunmasız hale geleceklerdir.

5. Open House etkinliklerine ev sahipliği yapmamanızı umuyorlar

Open House etkinlikleri, açık tutulan evin aynısı için bir alıcı üretmese de, emlakçıların başka bir emlakçıyla ilişkisi olmayan birkaç potansiyel alıcıyla tanışması için harika bir yoldur. Open House aynı zamanda evlerini şimdi veya yakın gelecekte satmayı düşünebilecek komşularla tanışmanın da harika bir yoludur.

Open House emlakçılar için de çeşitli pazarlama fırsatları yaratır. Yaklaşan etkinliği duyuran sosyal medya gönderileri, komşuları davet etmek için kapı çalmak ya da açık ev sırasında üretilen video içeriği olsun, akıllı danışmanlar bu pazarlama fırsatlarından tam anlamıyla yararlanır.

Bunlardan biri veya tümü, emlakçıya müşteri adayları oluşturma ve veri tabanlarını büyütme fırsatı sağlar. Ancak Open House etkinliklerine ev sahipliği yapmazsanız tanışacağınız tüm potansiyel müşterilerin rakiplerinizle tanışma şansı daha yüksek olur.

Unutmayın, rakipleriniz açık toplantılara ev sahipliği yapmamanızı umuyor.

6. Bir bölgeyi veya mahalleyi uzmanlık bölgeniz yapmayacağınızı umuyorlar

Uzmanlık bölgeniz gayrimenkulde başarının temelidir. Çoğu ev sahibinin sizi mahalle uzmanı olarak gördüğü bir bölgeniz veya mahalleniz yoksa, işinizin tutarlı bir ilan fırsatı akışından yoksun olması muhtemeldir. Hiçbir şey size coğrafi tarım gibi bir alana hakim olma fırsatını sunamaz .

Bu, doğrudan posta, telefon görüşmeleri, mahalle etkinlikleri ve mülk sahiplerine ne zaman ve ne şekilde olursa olsun değer katmanın bir kombinasyonunu içerir. Uzmanlık bölgenizdeki çabalarınızın tutarlılığı, listeleme fırsatları doğuracaktır. Uzmanlık bölgenizde kendinize uzman olarak anılacağınız bir alan bulamazsanız, bu listeleme fırsatları başka bir emlakçıya gidecektir.

Unutmayın, rakipleriniz, bir bölgede veya mahallede uzmanlık yapmamanızı umuyor.

7. Bir koç tutmayacağınızı ya da bir dehaya katılmayacağınızı umuyorlar

İyi koçluk, bir emlakçının şu anda kim olduğunun ötesinde, kim olabileceğine kadar görmesine yardımcı olur. Koçlar, danışmanlara işlerini sistemleştirme konusunda yardımcı olur ve onlara müşterilerine daha iyi hizmet sunma fırsatı verir. Eğitim koçları, koçlukları altında emlakçıların  olabilecekleri en iyi danışman olmalarına yardımcı olacak pazarlama stratejilerini ve en iyi uygulamaları paylaşıyorlar.

Usta eğitmenler , emlakçılara, bu işin önlerine çıkarabileceği her türlü engeli aşmalarına yardımcı olacak diğer danışmanlardan oluşan bir destek grubu sağlar. Fikir paylaşımı ve işbirliğinin emlakçıların bu işin kendilerine sunduğu olanakları görmelerine yardımcı olduğu bir format sağlarlar. Emlakçıların kendileri ve işleri için neyin mümkün olduğuna dair bakış açısını genişletirler.

Koçluk yapmayan ya da bir mentorle ilgisi olmayan bir danışman, yalnızca gördüğü ya da bildiği şeylerle hareket edebilir. Bu, onların bilgi eksikliğinin, işleri için alıcı ve satıcı oluşturmak için mevcut tüm fırsatları kaçırmalarına yol açabileceği anlamına gelir.

Unutmayın, rakipleriniz bir koç tutmamanızı ya da bir dehaya katılmamanızı umuyor.

Rakiplerinize istediklerini vermeyin. Harekete geçin ve rakiplerinizin olmanızdan korktuğu emlakçıya dönüşün. Bunu yaparak, müşterileriniz sizin mümkün olan en iyi versiyonunuzu alacak ve işleriniz ve kariyeriniz gelişecektir.

DİĞER HABER
24 Haziran 2024