"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Super Bowl'a Reklam Veren 5 Büyük Emlak Firmasının Sloganları

Pazar günü, Carolina Panthers ve Denver Broncos arasında oynanan Super Bowl karşılaşmasını seyreden dünya genelindeki 800 milyon izleyici (20 milyar dolarlık işlem hacmi), aynı zamanda bu yılın en çok beklenilen ticari reklamlarını da görmüş oldu.

Genellikle araba, bira ve cep telefonu markaları gibi tanıdık markaların reklamlarının bulunduğu bu mecrada, emlak şirketleri ve mortgage bağlantılı şirketler de bu tanındık firmaların reklamları arasına sıkıştırılan oldukça pahalı reklam spotları ile sıçrama yapmak istiyorlar. Reklam verecek firmaların oldukça yüklü bir yatırım yapmaları gerekiyor. CBS tarafından  belirlenen ücret 30 saniyelik reklam için 5 milyon dolar. Bu şimdiye kadar Super Bowl için belirlenmiş en yüksek ücret. Diğer reklam veren markalar ise Doritos, Pepsi, Kia, Coca-Cola, Snickers, Budweiser, Taco Bell, T-Mobile, Honda, Paypal ve  Amazon.

Ünlü aktör Jeff Goldblum’un oynadığı Apartments.com reklamı için 100 milyon dolar harcayan, CoStar Grup’un Pazarlama Direktörü Becky Carr, bu tarz reklamları vermenin herkesin yapabileceği bir şey olmadığını belirtiyor. Ancak daha önce yapılan kampanyanın web sitesine gelen ziyaretçi sayısını 3 katına çıkardığını da ekliyor. Bu nedenle pazarlama yatırımlarını gelirleri ile bağlantılı olarak yeniden düzenledikleri üzerinde duruyor.

Büyük oyunda reklam veren 5 emlak sektör liderinin bu konuda ki düşüncelerine bir göz atalım;

Quicken Loans

Reklam Spotu Başlığı:  “Ne Düşünüyoruz”
Yayın Zamanı: Oyunun ilk yarısında, ulusal yayında

Detroit Merkezli Emlak Kredisi Firması, Quicken Loans 60 saniyelik reklam spotunda,  “İnternetin müzik, uçak bileti ya da ayakkabı alırken yaptığını biz mortgage kredileri için yapıyor olsaydık ne olurdu? Eğer mortgage kredisi almayı daha kolay hale getirirsek, daha fazla insan ev almaz mı? Eğer daha fazla ev alırlarsa bu ekonomimiz için ne anlama gelir” diye müşterilerine soruyor

Quicken Y kuşağının hedef alındığı bu kurnazca hazırlanmış reklamla yeni mortage kullandırım tekniği olan Rocket Mortgage’ı tanıtmaya ve öne çıkarmaya çalışıyor. Bu online program sayesinde alıcıların mortage onayları 8 dakikadan kısa bir sürede alınıyor.

Reklam, mortgage kullanımının kolaylaşması sonucu ev alımlarının artacağına, ev alımlarının artması ile birlikte ev eşyası alımlarının da artarak Amerikan ekonomisini olumlu yönde etkileyeceğine dair bir önerge de bulunuyor.

Quicken Loans’un Başkanı ve Pazarlama Direktörü Jay Farner, “Hedefimiz Amerika’daki herkese mortgage alımı konusunda nasıl devrim yarattığımızı anlatmaktır. “ diye belirtiyor. Farner, teknoloji sayesinde hayatımızda herşeyin çok daha kolay bir hale geldiğini, onların da mortgage için aynı şeyi yapabileceklerini ifade ediyor.

Realtor.com

Reklam Spotu Başlığı: İki reklam, “Her Şey Emlak” ile “Günışığı ve Yavru Köpekler”
Yayın Zamanı: Oyun öncesi, ulusal yayında

Realtor.com , “Gerçek Zaman Gerçek Emlak” reklam spotuyla ödül almış aktrist ve yönetmen Elizabeth Banks’in hazırlamış olduğu iki reklam spotu ile oyun öncesi yayınlandı.

Realtor.com’un Pazarlama Diröktörü Nate Johnson, “İzleyicilerin emlak satın alma sürecini anlamaları ve neyin gerçekten ciddi bir konu olduğu ile ilgili biraz olsun eğlenmelerini sağlamak için insancıl ve yalın bir dil kullanıyoruz.”Bir ev satın almak gerçekten komplike ve zorlu bir süreçtir. Hayatınızın kararlarından biridir. Fakat doğru araçlar ve doğru uzmanlar ile heyecan verici ve eğlenceli olabilir.” diye ekliyor.

Apartments.com

Reklam Spotu Başlığı: “Yukarı Hareket Etmek”
Yayın Zamanı: Ulusal spot, oyunun ikinci reklam arasında

CoStar Group’un online apartman listeleme hizmeti veren sitesi Apartments.com’un bu ilk Super Bowl ticari reklamı olacak. Firma,bugün herkesin hatırlayacağı Jeff Goldblum’un canlandırdığı  “Eksantrik, başına buyruk hayalperest Silikon Vadi futuristi” Brad Bellflowertiplemesi ile 100 milyon bütçeli bir reklam kampanyasına imza atmıştı.

Super Bowl için hazırlanan bu kampanyada ise CoStar, 60 saniyelik spotlarla oyundan önce daha kısa 30 saniyelik versiyonları ile oyundan sonra yayınlandı.

Bu reklam spotlarını baharda başlaması planlanan yeni bir reklam kampanyası takip edecek.CoStar Grubu’nun Pazarlama Direktörü Becky Carr, Apartments.com’un yeni pazarlama stratejilerinin milyonlarca Amerikalı için bir yaşam şekli olabilecek internet üzerinden apartman dairesi kiralama üzerine odaklanacağını belirtiyor.

Bugün tahmini 42 milyon evin kiralandığı, insanların için en büyük finansal kararlardan birinin ev kiralamak olduğu ve maaşlarının yüzde 50’sini kiraya harcadıkları düşünüldüğünde bunun önemli bir konu olduğunu söyleyen Carr, “Biz de yeni bir apartman dairesine, yeni bir yere taşınmanın nasıl hisssettirdiği üzerinde yoğunlaşmak istiyoruz.” diye ekliyor.

Guaranteed Rate

Reklam Spotu Başlığı: “Oyun Şovu”
Yayın Zamanı: Oyunun üçüncü çeyreğinden önce 4 büyük reklamın arasında yayında

Guaranteed Rate, ulusun yedinci en büyük kredi veren kurumunun 30 saniyelik reklam spotu firmanın geçen sene lansmanını yaptığı Dijital Mortgage ve online mortgage aplikasyonunu tanıtmak için kullandı.

Dijital bir mortgage sürecinin yakında sektörde bir ihtiyaç haline geleceğini söyleyen, Firmanın Pazarlama Direktörü Darren Beck, müşterilerin dijital mortgage ile tanışıp onun avantajlarını deneyimlediğinde eski geleneksel yöntemlere dönmek istemeyecekleri üzerinde duruyor. Dijital ortama adapte olamayan kredi verenlerinde bu yeni dünyada varlığını sürdüremeyeceklerini iddia ediyor.

Reklamın 60 saniyelik versiyonu ise Super Bowl ‘dan bir gün sonra yayına girecek.

Guaranteed Rate CEO’su Victor Ciardelli, “Stratejik pazarlama kampanyalarına yatırım yapmanın olağanüstü geri dönüşlerini gördük, bu kampayanın da büyük etkisi ve sonuçları olacağına inanıyoruz” açıklamasını yapıyor.

Sofi

Reklam Spotu Başlığı: “İyi İnsanlar İçin İyi Krediler”
Yayın Zamanı: Oyunun ilk yarısında ulusal kanalda

İyi bilinen ve tanınan markaların arasına yeni katılan Sofi, banka olmayan bir kredi kuruluşu olarak genelenksel mortgage kullandırımlarını hezimete uğratarak 2013 yılında kariyerinin başında olan profesyonellere büyük kredileri emsalsiz finansal koşullarla vererek adından söz ettirmeyi başardı.

Forbes tarafından yılın “Fıntech 50” listesine konulan firmalardan biri olan Sofi, mortgage ürünlerinden oluşturma ücreti almıyor ayrıca kredileri için özel mortgage sigortası da talep etmiyor.

Firmanın büyük insanlar için büyük krediler başlıklı 30 saniyelik spotunu 50 bin dolarlık krediyi iyi oranlarla alan iyi bir kredi alıcısı olan Brandon üzerine yoğunlaştırıyor. Bankalar yerine Sofi yi tercih etmelerini, Sofi.com’dan kontrol ederek Sofi’ye göre iyi bir kredi alıcısı olmayabileceklerini söyleyerek insanlarda siteye girip kontrol etme isteği uyandırıyor.

Sofi’nin Super Bowl reklamları, 7 farklı kredi alıcısını ve onların hikayelerini anlatan seri sportlar halinde yılın ilk çeyreğinde yayında olacak.

DİĞER HABER
10 Şubat 2016