"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Süper Emlakçı: İşinizde İyi Olmanın Yolları

Emlak sektörü bildiğiniz gibi yıpranma payı yüksek bir sektör. Her ne kadar emlak sektöründe iş bulmanız ya da kendi işinizi kurmanız kolay gibi görünse de bu sektörde iyi olabilmek için dikkat etmeniz gereken önemli konular var.

Emlak uzmanlarının çoğu gerçekten iyi bir emlak uzmanı olma potansiyeline sahip olsalar da bu konulara dikkat etmedikleri için ne yazık ki başarılı olamazlar.

Şimdi dilerseniz bu konuların neler olduğuna göz atalım;

Online ve Offline Pazarlamayı Birleştirmek

Yeni emlak uzmanlarının büyük bir kısmı online teknolojilere ve online pazarlama yöntemlerine odaklanırlar. Bu tabii ki çok önemli bir konu ancak geleneksel pazarlama yöntemleri de hala varlığını sürdürüyor ve son derece önemliler. Evet, online pazarlama mecralarından internet sitesi, sosyal medya, blog ve hatta Periscope oldukça popüler. Ancak posta kartı gönderme, kapı çalma, telefonla müşteri araması ve diğer geleneksel pazarlama yöntemleri ile de dengenin kurulması gerekir.

Bazı emlak uzmanları online ortamda herşeyi yapabileceklerine inanırlar. Müşteriyle yüz yüze etkileşime girmeden her şeyi online ortamdan yürütebileceğine inanmak kendilerini kandırmak olur. İnternet ortamının arkasına saklanmak sadece kendinize güven duymamanızı gösterir ve bu müşterinin sizin hakkınızdaki izlenimini etkiler.

Bir emlak uzmanının öncelikli olarak kendine hızlıca bir çevre ve iş ağı oluşturması gerekir. Emlak piyasası kendi çevrenizi oluşturmadan yapabileceğiniz bir iş değildir. Kendi çevreniz ve ailenizin çevresi başlangıç için iyi bir ağ olabilir. Ama kesinlikle daha fazlasını yapmanız gerekir, bunu da ancak insanlarla tanışarak ve görüşerek yapabilirsiniz. Çevrenizdeki insanlarla tanışarak, arada bir kapılarını çalarak, onlarla telefonda konuşarak ve onların ilişkilerinden faydalanarak zaman içinde isminizi öne çıkarabilirsiniz. İnsanlarla etkileşime geçmeden bir çevre oluşturmanız mümkün değildir.

Kişisel Hayatınıza ve Bakımınıza Özen Gösterin

Size her daim dikkatleri üzerinize çekin demiyoruz tabii ki. Ancak iyi bir emlak profesyoneli olmak istiyorsanız kişisel hayatınıza ve bakımınıza özen göstermeniz gerekir. Pek çok emlak uzmanının birinci ya da ikinci yılında işi bırakmalarının nedeni budur. Tabii ki emlak işinin özellikle hafta sonları yoğun bir iş olduğunu biliyoruz. Ama sürekli çalışmak sağlıklı bir yaşam tarzı değildir.

Peki o zaman akşamları ve hafta sonları çalışmak zorunda olan emlak uzmanları ne yapsın? Önerimiz ajandanızda her hafta bir kaç saati kendinize ayırmanız ve bu saatte kendinize ait işleri gerçekleştirmenizdir. İstediğiniz biri ile restoranda uzun bir yemek yiyebilir, alışverişe çıkabilir ya da sinemaya gidebilirsiniz. Bu sizin özel zamanınızdır ve nasıl isterseniz öyle kullanabilirsiniz. Bu zaman diliminde sizi ne mutlu ediyorsa onu yapabilirsiniz.

Bu zamanı kimsenin elinizden almasına izin vermeyin. Müşterilerinize de bu saatte başka bir randevunuz olduğunu söyleyebilir ve başka bir zaman dilimine randevu verebilirsiniz. Eğer kendinize bakmazsanız başkalarına da yardım edemezsiniz. Emlak piyasasında kalıcı olmak istiyorsanız kendinize de bir müşteri gibi davranmalısınız.

Hedefler Koyun ve Bu Hedefleri Yazın

Eğer hedefleriniz her gün önünüzde olur ise çok daha fazla motive olabilirsiniz. Yalnızca işle ilgili değil hayatınızın her alanı ile ilgili hedefler koyun. İşiniz, aileniz, ruhsal, akılsal  ve fiziksel sağlığınız, finansal durumunuz, eğitiminiz ile ilgili hedefler koyabilirsiniz. Hepsi ile ilgili hedef koymak zor gelebilir ama sizin için öncelikli olan iki tanesi ile ilgili mutlaka hedef koymanızın size yardımı dokunur.

Birden çok alanda hedef koymak size çok yönlü bir insan olduğunuzu hatırlatır. Evet siz bir emlak uzmanısınız ve pek çok farklı yönünüz var. Ancak siz aynı zamanda bir insansınız ve hayatınızda sağlıklı ve dengeli biri olmanız önemlidir.

Hedeflerinizi yazdıktan sonra onlara ulaşmak için neler yapmanız gerektiği üzerine düşünün. Bunun için basamakları kullanabilirsiniz, günlük haftalık ve aylık olarak neler yapmanız gerektiğini planlayabilirsiniz. Örneğin, bu ay portföyünüzde 10 ev var ise bu evler ile ilgili ne kadar telefon görüşmesi yapmayı planladığınızı bir düşünün. Bunları günlere bölün ve her gün kaç konuşma yapacağınıza bir bakın. Hedeflerinizi parçalara bölmek başarı şansınızı artıracaktır.

Hedefiniz tutmadığında hemen hayal kırıklığına kapılmayın, kaldığınız yerden devam edin ve hedeflerinizi daha rasyonel şekilde planlamayı deneyin.

Sıkıcı Tekrarların Başarı Getirdiğini Anlayın

Evet sürekli aynı şeyleri yapmak sıkıcı olabilir. Her gün müşteri görüşmeleri yapmak, her hafta müşterilere mailler göndermek, yeni insanlarla tanışmaya çalışmak bir süre sonra sıkıcı ve yineleyici gelebilir. Ancak hatırlamanız gereken emlak piyasasında başarıyı getirecek olan şeyin tekrar olduğudur; listeler ve yine listeler, satış ardından yine satış. Başarı, tekrar ve tekrarla birlikte gelmektedir.

Eğer başarısız olursanız zaten kimse size iş vermek istemez. Bu olumsuzluk başarısızlık neticesinde müşterilerinizden ve işinizden olabilirsiniz. Bu nedenle işinizi iyi yaptığınız müddetçe tekrar kaçınılmazdır. Az iş yaptığınız için sakın pazarlamadan vazgeçmeyin, daha çok satış yapmak için daha çok pazarlama yapın. Pazarlamaya devam ettikçe satış da devam edecektir.

Fırsatları Kaçırmayın

Bu emlak profesyonelleri için son derece önemli bir konudur. Çoğu emlak uzmanı fırsatları başarısız oldukları için değil, fırsatları yakalayacakları bir sistemleri olmadıkları için kaçırırlar. İş fırsatları size bir çok şekilde gelebilir. Satış listelerinizi, potansiyel alıcılarınızı manüel mi takip ediyorsunuz. Peki, aradan kaçırdıklarınızı, atladıklarınızı nasıl engelliyorsunuz?

Önerimiz herhangi bir şeyi kaçırmamak için hatırlatıcı uygulaması kullanmanızdır. Hangi uygulamayı kullanırsanız kullanın işinizi kolaylaştıracağı kesindir. Tüm fırsatları değerlendirin; sosyal medya, email, telefon, kişisel etkileşim ve takip. Hiç bir şeyi kaçırmayın!

Bazen emlak uzmanlarının bir maili atmayı ya da bir telefonu açmayı atladıklarını üzülerek görüyoruz. Bunların her biri sizi yeni fırsatlara götürebilecek faaliyetlerdir. Siz aramayı hatırladığınızda çok geç olabilir. Bu nedenle sizi uyaracak ve size bir şeyleri yapmanızı hatırlatacak sistemlere ihtiyacınız var.

Bunun en uygun olan yöntemi akıllı mobil cihazlarınızla uyumlu bir takvim uygulamasıdır. Randevu ve hatırlatmalarınız için tüm cihazlarınızla senkronize olacak ücretsiz kullanabileceğiniz bir çok takvim uygulaması var. 

Tüm bu konuları göz önünde bulundurarak işlerinizde daha başarılı olmanız ve rakiplerinizin önüne geçmeniz için çok ama çok sistemli ve planlı çalışmalısınız.

Başarılı emlakçı konulu diğer yazılarımızı da okumanızı öneririz.

DİĞER HABER
04 Nisan 2016