Mail listemize abone oldunuz mu?
Takım Olmanın ve Liderlik Etmenin Gücünü Keşfedin: Takım Oyunu

Pazarlama ve iş dünyasının dehası olarak bilinen Seth Godin’in kitapları artık ilgilenen herkes tarafından yakından takip ediliyor. Biz de emlak dünyası çerçevesinde bu kitapları sizlerle birlikte değerlendirmeye devam ediyoruz. Bu hafta Seth Godin’in Takım Oyunu adını verdiği kitabında yer alan fikirlerden bahsedeceğiz.

Takım kelimesinin anlamına Türk Dil Kurumu’nun hazırladığı güncel sözlükten baktığınızda şöyle bir tanımlama görürsünüz: “Birbirini tamamlayan şeylerin tümü.”. İşte Seth Godin, bu kitabında gerek sosyal hayatta gerek iş dünyasında bir takım olmanın ve bir takıma liderlik etmenin ne anlama geldiğinden bahsediyor. Fakat her zaman karşılaştığımız sıradan bakış açısıyla değil. Onun bakış açısı, herkesin küçüklü büyüklü kendi liderliğini ve kendi takımını kurabileceği fikri üzerine temelleniyor. Gelin daha detaylı inceleyelim.

Yönetici misiniz Yoksa Bir Lider mi?

Seth Godin, takım liderliğini yalnızca milyonlara hitap eden bir durum olarak sunmuyor. Herkesin kendi çapında bir lider olabileceğini ifade ediyor. Tıpkı emlak sektöründe 10 kişi ile kurduğunuz bir emlak ekibine liderlik etmek gibi… Bu nedenle Seth Godin’in bakış açısı, emlak profesyonellerini yakından ilgilendiriyor.

Seth, öncelikle yöneticilik ile liderliğin aynı şey olmadığını belirtiyor;

  • Çünkü her lider bir yöneticidir ama her yönetici bir lider değildir.
  • Çünkü yöneticilerin işçileri, liderlerin ise takipçileri vardır.
  • Çünkü yöneticiler var olan düzene uyum sağlayarak işlerini yürütürken liderler ise var olan iş dünyasını değiştirerek ilerlerler.

En önemlisi ise tüm sektörlerin yöneticilere değil liderlere ihtiyacı vardır. Hitap ettiğiniz kitleler, sizden onları yönetmenizi değil, onlara yol göstermenizi beklerler. Eğer on kişilik bir emlak ekibine liderlik etmek istiyorsanız, onların ne yapacaklarını birebir emirler şeklinde söylemek yerine, onların birlikte çalışabilmeleri için bir takım olmalarını sağlamalısınız.

Bir Takım İçin Teknoloji, İnternet ve Sosyal Medyanın Önemi

Seth Godin tam da burada bir lider olarak ekibinize nasıl takım olacaklarını göstermenin yolunu açıklamaya başlıyor. Bunu yaparken kullandığı örnek ise Wikipedia’nın kurucularından Jimmy Wales oluyor. Jimmy Wales, Wikipedia’yı ilk kurduğu zamanlar yalnızca 5 bin kişiye liderlik ediyordu. Hitap ettiği bu 5 bin kişilik grubun bir takım olabilmesini sağlamak için farklı bir yönteme başvurdu. İnternet, e-posta ve sosyal medya gibi teknolojinin en popüler unsurlarından faydalanarak ekibindeki herkesin birbiri ile etkileşim kurmasını sağladı. Böylece takımı gittikçe büyüyerek milyonlarca kişilik bir kitleye dönüştü. Şimdi dünyanın en çok tıklanan 10 sitesi arasında bulunuyor.

Seth Godin’in bu örnekle anlatmak istediği şeye baktığımızda, kuracağımız emlak ekibimize liderlik ederken onlara neyi nasıl yapacaklarını söylemektense onların birbirleri ile etkileşimini arttıracak araçları ve ortamı sağlamaya daha fazla önem vermemiz gerektiğini anlıyoruz. Bir emlak ekibi lideri olarak takımınızdaki kişileri bulmanız ve onları birbirleri ile bağlamak için sosyal medyadan faydalanmanız gerekiyor.

Çünkü sosyal medya dediğimiz platformlar, farkında olmadan insanların birbiriyle iletişim kurmasına ve bir lider konumuna gelmesine vesile oluyor. Bu nimetten faydalanmak tüm emlak liderlerinin baş gayesi olmalıdır.

Seth Godin’den Takım Üzerine Diğer Tavsiyeler

- Etkili takımlar, eski olandan sıkılan ve yeni olana meyli olan ekiplerdir. Değişime açıktırlar ve bu değişimi kendileri yapmak isterler.

- Büyük kalabalıklardan oluşan bir yığına hitap etmektense az sayıda hayrana hitap etmek daha etkili sonuçlar verir.

- Teknoloji ve teknolojinin getirdiği araçlar sürekli olarak değişim geçirir. Önemli olan şey, sizin bu değişimi takip edebilme hızınızdır.

- Bir takım lideri olarak hataları ortaya çıkaran ve sızlanan kişilik yerine, ortamı değiştirerek takım üyelerinin ortama uyum sağlamasını kolaylaştıran kişilik gerekir.

- Takım lideri olarak bir kültür oluşturun. Bu kültüre takipçilerinizi de katın. Onların sizinle bağlantı kurmasını kolaylaştıracak içerikler paylaşın.

- Bir takımın lideri olabilmek için o takımdaki her bireyi dinlemeniz gerekir. Kimse, kendini dinlemeyen birine bağlılık göstermez.

- Eğer bir lider olmayı hedefliyorsanız, yaptığınız işler nedeniyle takdir beklememelisiniz. Sürekli takdir bekliyorsanız asla ilerleyemezsiniz.

- Bilgi olmadan yönetemez, hayal gücü olmadan liderlik edemezsiniz.

Takım Oyunu Kitabından Birkaç Alıntı

- Takım, birbirine, bir lidere ve bir fikre bağlı bir insan grubudur.

- Bir grubun takım olması için iki şeye sahip olması gerekir: ortak bir ilgi ve iletişim kurmak için bir yol.

- Artık internet coğrafyayı saf dışı bırakmaktadır.

- Yeni liderler sisteme karşı çıkanlardır.

- Liderlik her zaman en üstte başlamaz, ancak her zaman en üsttekileri etkilemeyi başarır.

- Üç adım: motive et, birbirine bağla ve güçlendir.

- Yayılan fikirler kazanır.

- Ortak ilgi alanlarını buluyor ve sonra yollarından çekiliyor.

- Büyük liderler herkesi memnun etmeye çalışmazlar. Büyük liderler, takımı biraz daha genişletmek için mesajlarını sulandırmazlar. Aksine şevkli, birbirine bağlı bir takımın daha büyük bir takımdan çok daha güzel olacağının farkındadırlar.

- Asilerin bir planı vardır. Onlar statükoyu değiştirmenin sadece karlı değil, aynı zamanda eğlenceli de olduğunu anlarlar.

- Değişim izin isteyerek yapılmaz!

- İçinde bulunduğunuz sisteme aşkla bağlandığınızda, büyüme yeteneğinizi kaybedersiniz.

- Bir karşılık beklemeden liderlik yaptığınızda, garantiniz olmadan fedakarlık yaptığınızda, inandığınız için riskler aldığınızda, o zaman takımınıza ve misyonunuza olan inancınızı sergilersiniz.

- En kolay şey, tepki vermektir. İkinci en kolay şey karşılık vermektir. Ancak en zor olan başlatmaktır.

- Değişim, çok erken olduğu için neredeyse hiçbir zaman başarısız olamaz. Neredeyse her zaman çok geç olduğu için başarısız olur.

DİĞER HABER
15 Mayıs 2017