"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Tapu Dairelerinde Zaman Kaybını Önleyen Yeni Bir Proje Hayata Geçti: E-ARŞİV

Türkiye’de tapu dairelerinde yıpranan, kaybolan evraklara, mal sahiplerini kandırmak için şekilden şekile giren dolandırıcılara karşı emlak sektörünü de etkileyerek yeni bir çığıran açan bir proje daha hayata geçirildi: E-Arşiv

Zaman hepimiz için boş yere harcanmasını istemeyeceğimiz en değerli varlığımızdır. Bir gayrimenkul Satış/Devir işleminin gerçekleşmesi için Tapu dairelerinde büyük bir zaman kaybına yol açan işlemler artık tarihe karıştı. Hayata geçirilen bu proje sayesinde zaman tasarrufu yaparak hem yoğunluğumuz hem de karmaşamız engellenmiş olacak. Bundan sonra zaman kaybına neden olan geçmiş kayıtlara ulaşma ve tüm arşivin taranarak depolanmasıyla gereksiz arşiv yığınlarının oluştuğu tapu dairelerinde belge karmaşası yaşanmayacak.

E-Devlet üzerinden yönetilecek

E-devlet üzerinden tapu sahipleri taşınmazlarına, gayrimenkul yatırımlarına ait olan tapularını E-arşiv sistemiyle daha rahat yönetebilecek. Artık devir işlemleri öncesinde başvurularını web tapu aracılığı ile yaparak kuruma gitmeden işlem sürecini başlatabilecekler. 

E-Arşiv sistemi zaman kaybına son verecek

Tapu dairelerinde günler alan onay prosedürlerinin bu sistemle önüne geçileceğini ve çok kısa zamanda işlemlerin E-arşiv sistemiyle halledilebilecek olması gayrimenkul danışmanları için eşisiz bir hizmet.  E-arşivleme sisteminin yayına alınmasıyla ilgili gayrimenkule ait tüm belgelerin depolanması, belgelerin sağlıklı tutulması, bilgilerin korunması ve bilgiye ulaşım anlamında büyük rahatlık sağlayacak.

Tercih tapu sahiplerine bırakılıyor

Tapu sahipleri bu sistem üzerinden yapılan işlemlerin her aşamasında mesajla bilgilendirme sağlanarak dolandırıcılardan kurtulacak olsalar da eğer taşınmazları üzerinden işlem yapılmasını istemezlerse sadece bu konuda başvuru yapmaları yeterli olacak. Yani tercih tapu sahiplerinin…

Sisteme geçmeyi kabul edenler için ise işlemler, bağlı olunan müdürlüklere havale edilecek, gerekli aşamalar tamamlandıktan sonra işlemi gerçekleştirecek kişiye tapu harcı, döner sermaye hizmet bedeli ve işlemin tamamlanması için imza tarihi ve saati de mesajla iletilecek.

Ayrıca tapu sahipleri elektronik ortamda belgelerini göndererek başvuru yapacak. Başvurunun hangi aşamada olduğunu merak ettikleri takdirde işlem sorgulama aracılığıyla çıkan harç ve döner sermaye gibi bedelleri de online ortamda ödeyebilecekler.

Emlakbroker.com olarak bu sistemin emlak sektörü ve gayrimenkul yatırımcılarının işlerini kolaylaştırarak işlemlerin daha hızlı ilerlemesini sağlayacağını düşünüyoruz. Tavsiyemiz eğer bir gayrimenkul yatırımınız varsa en kısa zamanda bu sisteme geçerek belge karmaşasından kurtulun, zamanınız size kalsın ve rahatınıza bakın…

DİĞER HABER
06 Eylül 2017