"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Tatil Kiralama Evleri Genç Yatırımcıları Cezbediyor

Pandemi fırsatlarından kazanç sağlamak isteyen genç emlak yatırımcıları kiralık yazlık sahibi olmak için büyük bir istek gösteriyor. WSJ'ye göre, gençlerin ilgisi o kadar güçlü ki, kredi geçmişleri sınırlı ve peşinat için çok az tasarruf edilmiş olsa bile, birçoğu hala çok kazançlı bir yatırım olacağına inandıkları şeyi yapmak için fırsatlar bulabiliyor.

Airbnb, Booking.com ve Vrbo gibi web sitesinde tatil evi rezervasyonu yapılabilen bir tatil kiralama yönetimi ve konaklama şirketi olan Evolve'ye göre, bir tatil mülkü satın alan 30 yaşın altındaki ev sahiplerinin oranı Haziran 2019 ile Haziran 2021 arasında iki katına çıktı. 

Bu yüzde, 31 ile 56 yaş arasındaki ev sahipleri arasındaki o dönemdeki %17'lik büyümeden veya 57 ile 75 yaş arasındakiler arasındaki %11'lik düşüşten önemli ölçüde yüksek olduğunu ve bu talebin giderek ivme kazanacağını açıklıyor Evolve CEO'su Brian Egan.

27 yaşındaki genç bir yatırımcı olan Zack North, Wall Street Journal'a verdiği demeçte kendisinin ve bir arkadaşının, Asheville, Kuzey Karolina dışında 2.000 metrekarelik, dört yatak odalı bir kiralık yazlık evi 200.000 dolardan fazlaya satın aldığını söylüyor.

Bodrum'da bir Airbnb evi.

North, Journal'a “Gayrimenkulün serveti büyütmenin en güvenli ve en sürdürülebilir yolu olduğuna inanıyorum” dedi. Salgının geçen yıl ABD'yi vurduğu ilk hafta herkes tatil bölgesindeki evleri kiralamaya başladı."

Görünüşe göre genç yetişkinler, sıcak konut piyasasına ve özellikle kısa süreli kiralama talebine keskin bir bakış atıyor ve bundan yararlanmak istiyorlar.

Newyork'ta bir emlak şirketi olan Worley & Associates'in yöneticisi Jeramie Worley, “Birlikte çalıştığım gençler normalden bıktı” diyor ve ekliyor: “Y kuşağı çalışma dünyasına geldiğinde iş yoktu. Geçimlerini sağlamanın daha iyi bir yolunu bulmak zorunda kaldılar. Tatil kiralama, insanlara işlerini kaybetme korkusu ve endişesi olmadan kazanç imkanı sağlıyor.”

Kiralama amacıyla ikinci bir eve sahip olma fikri, Airbnb gibi çevrimiçi rezervasyon sitelerinin yükselişiyle daha da çekici hale geldi. Redfin'in baş ekonomisti Taylor Marr, Journal'a geçmişte insanların göl kenarında bir kulübe alıp her yıl belki bir ay kullanacağını ve ardından yılın geri kalanında boş kalacağını söyledi. Günümüzde bu tür mülklerin boş kalması artık imkansız görünüyor.

Marr, "Bu portallar tatil evinin işlevsel maliyetini düşürdü" dedi. “Mülk edinme maliyetinizi dengelemek için tatil evinizi kiralayabilirsiniz.”

Yeni yatırım aracı Airbnb evleri.

Airbnb gibi siteler, bir tane yazlık ev satın almanın ve gelir akışını sürdürmenin mali durumuna yardımcı olmak için ortaya çıkıyor. Örneğin, AirDNA, ev sahiplerinin potansiyel geliri belirlemesine yardımcı olmak için 10 milyondan fazla kısa süreli tatil kiralamayla ilgili verileri işliyor. Evolve gibi diğer şirketler, kiralama listeleme ve fotoğraflama, gecelik rezervasyon fiyatlarını belirleme ve 7/24 misafir desteği sunarak bir evin tüm kiralama yönetimini üstleniyor.

Ülkemizde pandemi sürecinde bu yatırımların genç alıcılar tarafından yapıldığını biliyoruz. Tasarruflarını akıllı yatırım aracına çeviren genç yatırımcıların artık ebeveynlerinden rol çalarak karar verici konumuna geldiklerini gözlemliyoruz. Tatil kiralamaya uygun mülkler için yeni hedef kitle genç alıcılar olmalı. Tasarruflarını emlak yatırımı olarak değerlendirmeyi düşünen gençler için hazırlanan pazarlama kampanyalarının hızlı reaksiyon göstereceğini açıkça söyleyebiliriz.

DİĞER HABER
24 Eylül 2021