“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Teknoloji, Gayrimenkul Sektöründeki Yatırımları Nasıl Etkiliyor?

Yatırım yapmak çoğu zaman eldeki nakitle doğru orantılıdır. Küçük yatırımcılar en ince ayrıntıları hesaplayarak tek bir noktaya odaklanırken, büyük yatırımcılar bir sektörle yetinmeyip nakitlerini ürün yelpazesine yatırma yoluna giderler. Büyük yatırımcıların gayrimenkul sektöründe izledikleri iki önemli yol bulunuyor.

Birincisi birkaç mülk satın alıp kiralama yoluna gitmek ve mülkleri satın alındığı değerin üzerine çıktığında elinden çıkarmak, diğeri ise gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren gayrimenkul yatırım fonu şirketlerinin hisse senetlerine yatırım yaparak onlarla beraber kazanmak.

Ancak son yıllarda tüm sektörlerdeki dengeleri değiştiren ve değiştirmeye de devam edecek olan teknolojik gelişmeler gayrimenkul sektöründe yatırım yapan yatırımcılarında alışkanlıklarını değiştirmeyi başardı.

Gayrimenkul Teknolojisi Mülkten Kıymetli Hale Gelecek

Gayrimenkul teknolojisinin gelişimi için büyük yatırımlar yapan ve bu sektörün liderliğini yapan VTS, Airbnb ve WeWork gibi firmaların ortaya çıkmasıyla yatırımcılar yeni bir yatırım alanı keşfettiler. Dünyada yatırım yapan girişimcileri izlemek görevini kusursuz şekilde yerine getiren CruncBase firması son zamanlarda gayrimenkul ve gayrimenkul teknolojisine yatırım yapan ticaretin büyük oyuncularının davranışlarını inceleyen bir rapor yayınladı. 53 dev şirketin yatırım eğilimlerini inceleyen uzmanların ulaştığı bilgiler son derece şaşırtıcı. Yatırımcıların gayrimenkul satın almak yerine yeni yatırım olanakları aradıkları ortaya çıktı. Bu noktada durdurulamaz bir hızla gelişen gayrimenkul teknolojisi fırsat arayan yatırımcılar için aranan kan durumunda.

Aynı araştırmanın ortaya koyduğu yatırım verilerine göre gayrimenkul teknolojisine yapılan yatırım 2011 yılında 186 milyon dolar iken 2015 yılında 1,7 milyar dolara ulaştı. Bu araştırma sonucunda anlaşılıyor ki klasik yatırımların yerine, teknolojinin heyecan verici buluşlarına bağlı bir yatırım modeli hızla gelişim gösteriyor.

Gayrimenkul teknolojisi ile sektörün genel verimliliği ve şeffaflığı artacak ve bu sayede gayrimenkul alıcısının üründen beklentilerinin üzerinde bir ürün ortaya çıkarılırken teknolojinin gelişmesi için gereken yatırım dış kaynaklarca sağlanmış olacak. Yani evleri ve binaları teknolojinin nimetleriyle donatmak için önce bir teknolojiye sahip olmanız gerekiyor. İşte bu noktada gayrimenkul teknolojisinin gelişimine yatırım yapanlar kâr elde ederken, sektördeki tüm unsurlar da kendilerine dolaylı yoldan dokunacak fırsatlar ve artılar sayesinde daha fazla kâr etmelerini sağlayacak.

2015 yılında küresel yatırımcıların yaptıkları yatırımlar tam olarak 364 milyar dolar. Bu büyük para okyanusundan gayrimenkul teknolojisinin payına düşen damla ise yalnızca 1,7 milyar dolar. Ancak son 5 yılda gösterdiği gelişimin devam edeceği düşünüldüğünde bu damlanın büyüyerek kısa sürede 20 milyar dolarlık bir göle dönüşeceği kaçınılmaz bir gerçek.

Teknolojik değişim, hızlı adımlarla birçok geleneksel yatırım sektörü üzerinde dramatik bir etki ortaya çıkarsa da öyle görünüyor ki gayrimenkul sektörü bunların dışında kalmayı başaracak. Size düşen, teknolojinin ayak izlerini takip edip hızla büyüyen gölden kendi kovanıza su taşımaktır.

DİĞER HABER
28 Haziran 2016