"Tüm doğru malzemelere sahip olmakla her zaman iyi bir pasta yapılmaz." Emlak Broker
Teknoloji ve Emlak Piyasasının Evrim Geçiren İlişkisi

Dünya genelinde emlak piyasası gittikçe daha akıllı bir hale geliyor. İnşaat teknolojisi son derece hızlı değişiyor ve zamandan kazandıran yöntemler ile gelişiyor. Artık Çin’de gökdelenler 24 saat içerisinde yapılıyor. İnşaat mühendisleri ve mimarlar emlak sektörünü etkileyecek yeni teknoloji harikalarını bekliyorlar.

Üç boyutlu görüntüleme, sanal turlar, inşaat halindeki bir evin bitmiş halini görsel olarak canlandırmaya olanak sağlayan görüntü teknolojileri gibi geliştirimler müşterilere müthiş ve yenilikçi deneyimler yaşatmak için yaratılıyor.

Dilerseniz dikkatimizi çeken bazı teknolojik yeniliklere değinelim;

Üç Boyutlu Yazıcıda Hazırlanmış Ev ve Ofisler

Üç boyutlu yazıcıların popüleritesi her geçen gün daha fazla artıyor. Bugün pek çok sektör tarafından kullanılmaya başlanan üç boyutlu yazıcılar özellikle emlak sektörü için son derece önemli. Bu yazıcılar özellikle emlak profesyonellerinin sunumlarında faydalandıkları, pazarlama konusunda avantaj sağlayan sahip olunması gerekli bir cihazdır. Üç boyutlu yazıcılar kullanılarak yapılan sunumlar müşterilere evin modelini ve iç alanlarını gösterirken oldukça kullanışlıdır. Model evler inşa edilerek müşterilere gösterimi yapılan projelerde kendine daha fazla kullanım alanı bulan üç boyutlu yazıcılar, emlak profesyonelleri ve inşaat firmaları için sundukları evlerin modellerini yaratma imkânı sunar. 

Özellikle portföyünüzde ki imarlı arsalara yapacağınız villa, konut gibi proje çalışmalarına üç boyutlu yazıcılar ile talep oluşturabilirsiniz. Bu yöntemle yatırımcı veya müşterilerinize pazarlamak istediğiniz arsa üzerinde nasıl bir yapı meydana geleceğini göstermeniz arsanızın satışını hızlandıracaktır. Bu kumaştan böyle bir elbise çıkar demek teknolojinin biz emlak profesyonellerine bir armağanı. Bunu kullanmasını iyi bilmeliyiz.

E-Kayıt Tutma

Tüm dokümantasyon yavaş yavaş dijital ortamlara taşınıyor. Zaman içerisinde tapudan tutunda kira sözleşmelerine kadar pek çok kayıtın internet ortamına taşınması planlanıyor. Ülkemizde bu geliştirmenin çalışmalarına başlanmış durumda, ancak takdir edeceğiniz gibi bu zaman alacak bir geliştirme olacak.

Gerçekleştirilen her emlak işlem kaydının dijital ortamlarda tutulması planlanarak süreçlere daha kolay uyum sağlanacağı, hukuki gerekliliklerin ve işlemlerin daha kolay yerine getirileceği düşünülüyor. Şimdiden kira beyannameleri ve diğer beyanname türleri yoğun olarak kullanılmaya başlandı. Sistem, çoğumuzun hiç hoşlanmadığı bekleme ve bürokratik işlemlerden kurtulmamızı sağlayan, zaman kazandırıcı ve hızlı iş akışlarının gerçekleşmesine olanak sağlıyor.

Gayrimenkul Fotoğrafçılığı için Dronların Kullanımı

Dronların fotoğrafçılıkta kullanımı yavaş kabul görmeye başlıyor, emlak piyasası da bu teknolojiyi adapte edebilecek bir endüstri. Dronlar yukarıdan yüksek kaliteli fotoğraflar ve videolar çekebiliyor. Böylece müşteriler tüm projeyi ve evin çevresinin nasıl göründüğünü tek bir fotoğrafta ya da video da görebiliyorlar. Müşterilerin almayı düşündükleri evin içinden daha çok merak ettikleri oturacakları evin çevresi ile birlikte nasıl göründüğünü görme şansları oluyor. Bu görüntüler günümüzde çoğunlukla kullanılan grafikerler tarafından çizilen illüzyon görüntülerden çok daha gerçekçi oluyor.

Sanal Gerçeklik Turları

Günümüzde apartmanlar genellikle gökdelenlerden oluşuyor. Bir ev sahibinin 15. ya da 16. Katta yaşamanın nasıl bir şey olduğunu zemin katta yapılmış bir dairenin içinde deneyimlemesi mümkün değil. Fakat teknolojinin nimetleri sayesinde dört ya da beş boyutlu bir sanal gerçeklik deneyimi ile 30. katta yer alan bir dairede yaşamanın nasıl bir şey olduğunu deneyimlemek artık mümkün. Bu deneyim müşterileri alım işlemini yapmaları için motive eden önemli bir etkendir.

Beacon Sensörleri

Bu sensörler insanların hayatını oldukça kolaylaştırmaktadır. Bazı kullanıcılar bu sensörleri evlerini akıllı hale getirmek için kullanıyor. Örneğin, geldiğinizde ışıkların yanması ya da siz gelir gelmez ısının ayarlanması gibi faaliyetleri bu sensörlerle yapmak artık mümkün. Garaj kapısının açılmasını beklemek, evin anahtarını bulma, ışığı açma, klimanın ayarlanması, fırında bekleyen pizzanın derecesinin ayarlanması, duş suyunun hazır hale gelmesi gibi bir çok zaman kaybettiren bu rutin davranışlardan bu sensörler sayesinde artık kurtuluyoruz.

Burada önemli olan bluetooh teknolojinizin olması ve lokasyon olarak yerinizin seçilmiş olmasıdır. Bu iki olanağa sahipseniz beacon sensörlerinin avantajlarından bir daha bırakamayacağınız bir biçimde faydalanabilirsiniz. 

Giyilebilir Teknoloji

Giyilebilir teknoloji sadece akıllı ayakkabı, mont, saat gibi  ürünlerden oluşmuyor. Emlak sektöründe  daha fikir aşamasındayken bu teknoloji sayesinde yurt dışında bir çok ev satışı gerçekleşmiştir. Emlak şirketi sahipleri potansiyel müşterilerine akıllı gözlük ve sanal başlık kullandırarak almayı düşündükleri ev ile ilgili interaktif bir ortam yaratıyorlar.

Alıcılar beğendikleri eve dokunarak ve hissederek ev ile etkileşime geçiyorlar. Bu deneyim alım kararını vermelerini olumlu yönde etkiliyor.

Akıllı Evler

İster akıllılığı ister verimliliği nedeni ile olsun akıllı evler müşterilerin talep sıralamasının üstlerinde yer alıyor. Akıllı evler kullanıcılarına pek çok hizmet sunuyor. Güvenlik sistemleri birbiri ile konuşuyor ve bu sayede uzaktan bir kumanda ile evi izlemek ve pek çok uygulamayı yönetmek mümkün oluyor. Bu sistemin faydalarının bazıları hayatı kolaylaştırması, zamandan, enerjiden ve paradan tasarruf sağlamasıdır.

Akıllı evlerin özellikle Y kuşağının ilk tercihleri arasında olacağını düşünerek yeni pazarlama stratejilerini Y kuşağı üzerine yoğunlaştırmak iyi bir seçenek olacaktır.

Bitcoin

Elektronik nakit olarakta adlandırabileceğimiz bu sanal para birimi pek çok sektörü ayağa kaldırabileceği gibi emlak sektörü üzerinde de son derece etkili olabilir. Şimdiden dünya devlerinin ödeme sistemlerine entegre ettiği ve bir çok alışverişin şu anda gerçekleştiği bu yöntem ile emlak alım-satım işlemlerindeki nakit akışının yerini alacağını söyleyebiliriz.

Tüm bu teknolojiler hayata hemen adapte edilmeyebilir, bunun için zamana ihtiyaç olabilir. Ancak bu gelecekte emlak piyasasında daha da fazla teknolojik yenilik olacağı gerçeğini değiştirmeyecektir.

Özellikle gelişmiş ülkelerdeki demografik yapının ülkemizden daha iyi bir durumda olduğunu düşünürsek bu sistemlerin ülkemizde uygulanabilir olması için bayağı bir zamana ihtiyaç duyulacaktır.

Bu örneklerin dışında kalan diğer teknoloji konulu yazılarımızı ziyaret ederek okuyabilirsiniz.

DİĞER HABER
30 Mart 2016