"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Teknoloji ve Fırsatı Kaçırma Korkusunu Yenmek

Günümüzde gayrimenkul profesyonelleri için teknolojinin şart olduğu artık su götürmez bir gerçektir. Yapılan teknoloji anketlerinin sonuçlarına göre, emlak firmalarının yüzde 87’sinin son 12 ay içerisinde teknolojiye 5 bin TL ile 16 bin TL arasında bir meblağ yatırdığı görülüyor. Bu sektördeki çoğu kişi, artık yeni bir teknolojiye yatırım yapmanın önemini biliyor.

Fakat biz biliyoruz ki teknolojiye yapılan bu yatırımlar, yalnızca yeni bir yardımcı cihazı kullanmak ile ilgili değil. Bazıları gerecekten sektördeki rekabetin içinde ayakta durabilmek için teknolojiye bulaşmak zorunda kalıyor. Yani mecburiyetten bunu yapıyor.

Bazıları ise ne sebeple olursa olsun yeni teknolojiye giriş yapmakta tereddüt ediyor ve korkuyor. Sonuçta artık teknoloji deyince önümüzde koca bir deniz söz konusu ve neyin değerli neyin zaman kaybı olacağını bilmek zor olabiliyor. Her şeyin yenisinin ve daha gelişmişinin çıktığı düşünüşdüğünde, insan takip edemeyeceğini düşündüğü bir teknik ordunun önünde afallayabiliyor. İşte literatürde bu durumun bir adı vardır ki o da ‘fırsatı kaçırma korkusu’dur. Her gün teknolojik yenilikleri takip eden ama bir türlü o dünyanın içine girmek için adım atma cesaretini bulamayan ve bu nedenle tüm fırsatları kaçırdığını düşünen insanlar, fırsatı kaçırma korkusunu sürekli hissederler.

Korku Savaşları

Yeni teknolojik araçlar korkusu, nispeten yaygın bir korkudur. Bazı psikologlar, insanların çoğunun yeni bir teknoloji ile karşılaştıklarında sinirli bir hale büründüklerini söylerler. Büyük ihtimalle bunun sebebi, alışmış olduğunuz düzenden vazgeçip yeni bir araca alışmak zorunda olduğunuzu hissetmenin verdiği rahatsızlıktır. Açıkçası günümüzün sürekli değişen dünyasında, böyle hissetmek normal olsa gerek. Ancak şunu da söyleyelim ki teknolojiden kaynaklanan bu korku, aslındaçoğumuzu da geri getiren şey oluyor.

İşte tam da bu nedenle tüm bu korkulara rağmen gayrimenkul profesyonelleri, rekabetçi kalabilmek için teknolojiyi benimsemek zorundalar. Tüketiciler, giderek daha fazla bilgiye sahip oluyorlar ve bu durum gayrimenkul ticareti üzerinde büyük bir etkiye sahip. Online listeleme portalları, müşterilerin emlak profesyonelleri hakkında özel bilgilere kolayca ulaşmalarını sağlıyor. Ev alıcılarının yüzde 89’u, bu konuda ilk olarak internete danışıyor. Buna ek olarak teknolojiye son derece duyarlı olan Y kuşağı gayrimenkul endüstrisine katılarak daha fazla rekabetin oluşmasını sağlıyor. Süper şarjlı telefonlar ve uygulamalar sayesinde, müşteriler hızlı ve daha pürüzsüz bir hizmet edinebiliyor.

Bu yüzde teknoloji, gayrimenkul profesyonellerinin kendilerini rekabet içinde öne çıkarmaları ve daha üretken olabilmeleri için kullanabilecekleri az sayıdaki araçtan biridir. Teknolojiyi benimsemeyenler, yalnızca teknolojiyi benimsemeyen müşterileri kendilerine çekme eğilimi gösterirler. Tüketici profilinin değiştiği günümüzde bunun ne kadar sorun yaratacağını düşünmek gerek. Emlak profesyonelleri, kendilerine bu yetenekleri ve teknolojiyi adapte ettikleri zaman iş yapabilecekleri daha nice müşterilerin olduğunun farkında değiller.

Bu Korkuların Üstesinden Nasıl Gelinir?

İnsanların anlamadığı şeylerden korkmaları normaldir. Yeni teknolojiyi ele geçirmeniz için ona zaman ayırmanız gerekir. Böylece korkmakta olduğunu şeye daha yakınlaşarak onu anlamaya başlarsınız.

Öncelikle, yeni teknolojinin faydalarına odaklanmak önemlidir. Yeni araçların nasıl kullanılacağını öğrenmek elbette bir zorunluluktur, ancak bunu yeni bir bakış açısından yaklaşarak daha kolay hale getirebilirsiniz. Yeni teknolojik araçların size ve müşterilerinize ne gibi faydalar sağlayacağını düşünün. Korkunun, işinize iyi bir yatırım yapmanızı engellemesine izin vermeyin. Geçmişteki kısa vadeli kaygılarını düşünün ve sonra olumlu düşünerek gelecekteki uzun vadeli sonuçlara bakın.

Ardından kendinizi eğitime verin. En azından anladığınız bir yeni teknoloji hakkında dersler alın veya web seminerlerine katılın. Youtube’daki öğretici kanalları takip edin ve birkaç teknoloji bloğu okuyun. İşinizde uygulamak istediğiniz teknoloji hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, vazgeçmeniz o kadar zor olacaktır.

Hangi Teknolojiyi Kullanmanız Gerektiğini Nasıl Bileceksiniz?

Başarılı gayrimenkul uzmanlarının tercih ettiği uygulamalar, genellikle onların daha verimli, organize ve üretken olmalarına yardımcı olan araçlardır. Sorguları daha hızlı yapmalarını sağlayan ve bilgilerini güncel tutmalarını sağlayan araçlar da oldukça popülerdir.

Ancak anahtar nokta, yeni teknolojiyi gayrimenkul işlem sürecinizdeki arızaları gidermek için bir fırsat olarak görmektir. Mobil iletişim, gayrimenkul verilerini depolama, müşteri ilişki yönetimi, listeleme, sunum yapma, sosyal medya yönetimi gibi teknoloji çözümleri bu anlamda düşünülebilir.

Düşünmeniz gereken bir önemli nokta daha vardır. Bu araçları, müşterilerinizin hayatlarını daha kolay hale getirecek şekilde nasıl kullanabileceğinize karar vermeniz gerekir. Bunun için kendinizi müşterilerinizin yerine koyun ve onlara mümkün olan en iyi deneyimi sunmanın yollarını düşünün.

Bu şekilde sürekli değişen çağımızda daima güncel ve rekabetçi kalabilirsiniz. Emlakbroker.com ekibi olarak bizim yaptığımız şey budur. Kendimizi sık sık şirketin ve müşterilerin sorunlarınızı çözmek için teknoloji ile el ele yeni yollar ararken buluyoruz. Bir sorun ile karşılaştığımızda ilk düşündüğümüz şey, “Bununla ilgili mutlaka çözüm yolu sunan bir uygulamalı olmalı” diyerek teknoloji ile kucaklaşmanın püf noktasını yakalıyoruz.

DİĞER HABER
10 Ekim 2019