"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Teknolojiyi Kullanın! Ama Nasıl?

Emlak profesyonelleri olarak, mütemadiyen teknolojiyi ve dijital evrimi takip etmeli, benimsemeli ve teknolojinin gerek sosyal gerek profesyonel yaşamlarımız için sağladığı kolaylığı anlamalıyız. Artık daha az çalışacak, daha çok kazanacak ve daha fazla verim elde edeceğiz.

Akıllı telefonlar, sosyal medya, anlık mesajlaşma uygulamaları bizi daha ulaşılabilir yaparken, bizim de onlarca sayfalık bir raporu birkaç dakika içinde oluşturmamıza yardımcı oluyor. Buna karşın, yine aynı teknoloji insanlarla aramızdaki iletişimi olumsuz yönde de etkileyebilir. Bu, teknolojiyi nasıl kullandığımıza bağlıdır.

Çoğu emlak ofisleri son teknolojiyi benimserken, müşteri odaklı hareket etmeyi de unutmuyor. Müşterilerimize sunabileceğimiz en büyük değer şüphesiz sürekli etkileşimdir. İnsanların en temel içgüdülerinden biri aidiyet duygusudur. Bu duygu ancak birebir iletişim ile inşa edilebilir. Yani bu noktada teknolojiyi benimserken öte yandan müşterilerimizin birey olduklarını unutmamalı, hizmetlerimizi kişiye özel olarak inşa etmeliyiz. Gayrimenkul profesyonelleri olarak tam anlamıyla insan işindeyiz. Teknoloji, kurduğumuz ilişkilere yardımcı olabilir, bu ilişkileri geliştirebilir ancak onları kökten değiştiremez.

Nüfusumuzun %80’i bir akıllı telefon kullanıyor. Telefonlarımız her an yanımızda. Üstelik onlardan ayrı kalmamak için powerbanklar alıyoruz. Yemekte, ofiste, toplantılarda, buluşmalarda, yatakta; kısacası her yerde onlardan faydalanıyoruz. Ancak bu durumun doğurduğu olumsuz sonuçlar da var.  Bilhassa gençler artık yüzyüze konuşmak yerine birbirlerini ekranın ardından görmeyi tercih ediyorlar. Öyle ki artık insan psikolojisi akıllı telefonlar üzerinden yorumlanıyor. Örneğin, araştırmalar, yüzyüze yapılan bir görüşme sırasında kişiler telefonlarıyla oynamaya başladıklarının nedeni olarak kendilerini önemsiz hissetmelerini belirtiyor.

Şimdiki zaman :)

Dijital dünyaya olan bağımlılığımız sosyal yaşamımızdaki ilişkileri olumsuz yönde etkilese de, gayrimenkul sektöründe akıllı telefonlardan ve internetten uzaklaşmamız mümkün değil. Müşterilerimiz alternatiflere ulaşabilmeyi, listeleri hızlıca keşfetmeyi ve bir danışmanla anında iletişime geçmeyi istiyorlar. Tam da bu nedenle, hizmetlerimizi dijital çağa uydurmakla yükümlüyüz.

Dijital dünyayı dikkate aldığımızda müşterilerimizle nasıl iletişim kuruyoruz? Etkin hizmetleri nasıl sağlıyoruz? Müşterilerimizin nitelikli hizmet beklentisi nedir?

Sosyaloglar, dijital iletişim araçlarının toplumsal etkisine dair bir araştırmada bulundu. Sosyologlara göre, insanlarla etkileşime geçmenin empati kurma gibi çeşitli önemli duyguları tetiklediğini ifade ediliyor.

Gayrimenkul endüstrisinde, ilişki kurmak ve ilişkiyi sürdürmek başarının kritik anahtarlarından biridir. Profesyoneller müşterileri ile derin ilişkiler kurmak için çabalarlar. Sadece müşterileri değil; müşterilerin ailelerini de tanırlar. Bu sayede müşterilerinin beklentilerine tam olarak cevap verebilirler. Sosyologlarda benzer önerilerde bulunuyorlar: Başarı ancak müşterinizi tanımanızla, onun ihtiyaçlarını anlamanızla ve güven inşa etmenizle mümkündür. Müşterilerin bir gayrimenkul danışmanında aradığı özelliklerin başında güvenilirlik, dürüstlük, bilgi, ulaşılabilirlik ve iletişim becerileri geliyor.

İşte böyle :)

Teknoloji ve Geleneksel Pazarlama Stratejilerini Harmanlayın

Arayın ya da mektup yazın: Emlak profesyonelleri, her zaman için müşterilerine değer verdiklerini göstermek zorundadılar. Örneğin başarı hikayelerini yayınladığımız bir çok danışman, bazen dijital kanallar aracılığıyla bazen de mektup gibi geleneksel yollarla müşterileri ile iletişime geçiyorlar. Mektup yazmak, müşterinin algısında onun için harcanmış bir zaman anlamına geliyor. Dolayısıyla onu memnun ediyor.

Etkin sosyal medya kullanımı: Sosyal medya, gayrimenkul danışmanları için şüphesiz efektif bir pazarlama imkanı tanır. Müşteri portföyümüzü, gayrimnekul listelerimizi, beceri ve uzmanlıklarımızı sosyal medya aracılığıyla sergiliyoruz. Bunun beraber sosyal medyadaki profilimiz, sosyal yaşamımızdaki etkinlik ve varlıklarımızın bir yansımasıdır. Profesyoneller olarak sosyal medyanın itici gücünü müşterilerimizi ya da potansiyel müşterilerimizi harekete geçirmek için kullanmalıyız. Sosyal medya elbette yeni müşteriler bir araç olsa da, müşterilerimizle geleceğimiz sosyal yaşamımızdaki gerçeklerle şekillenecektir.

Etkin veri analizi: Hedeflediğimiz müşteri kitlesinin demografik özelliklerine hakim olmak ve onlarla iletişime geçebilmek için pazarlama kampanyalarımızı doğru verilere dayanarak inşa etmeliyiz. Potansiyel müşterilerimize ulaştıktan sonra onlardan elde ettiğimiz küçük veriler başarılı işlemlerin temelini oluşturacaktır. Doğum günleri, satın alma sonra etkileşim, müşterilerimizin ilgi alanları hem referans hem birebir pazarlama adına büyük önem taşımaktadır. Bu türden özel günlerde müşterilerinize göndereceğiniz bir kart ya da bir kısa mesajla akılda kalıcılığınızı koruyabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş teknoloji: Müşteri deneyimini mükemmelleştirmek, süreci kolaylaştırmak adına yalnızca yeni teknolojiler sunmakla kalmayın. Bu teknolojileri tanıtın ve müşterilerin bu teknolojilerin ne işe yaradığını anlamaları için çeşitli tanıtımlar ve toplantılar düzenleyin.

Teknolojiyi kısa yol olarak kullanmayın: Gayrimenkul sektörü, panaroma gösterimleri ve sanal gerçekliğe dayalı gezintilerle yepyeni bir çağa adım atıyor. Bu teknolojiler müşteri deneyimini artırıyor ancak birebir ziyaretler, müşterinin evin kokusunu direkt olarak alması teknolojik araçlarla evi gezmesinden çok daha işlevseldir. Teknoloji amacınız değil yalnızca aracınız olmalı.

Nitelikli sohbetler, kişiselleştirilmiş hizmet ve ilk intiba müşterileriniz gözündeki değerinizi şüphesiz artıracaktır. Bunun yanında teknolojik araçları nasıl kullandığınız, bu araçların işiniz için sağladığı yararı dikkate almalısınız. Teknolojiyi işinizi desteklemek için kullanın; onu işiniz haline getirmeyin. Uzun soluklu iletişim inşa etmenin anahtarı sağlam temeller üstüne kurulan ilişkilerde gizlidir. Günümüzün emlak profesyonelleri olarak teknolojinin yanında geleneksel iletişim kanallarını da aktif bir şekilde kullanmayı unutmamalısınız.

DİĞER HABER
16 Temmuz 2020