"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Teknolojiyi Müşteri İlişkileri İçin Kullanmak

Bundan 10 yıl önce gayrimenkul profesyonellerinin çoğu, online müşteri kazanma kavramından bihaberdi. Bugün ise ev alıcılarının yüzde 90’ı online yollardan ev arıyor. Elbette teknoloji, emlak firmalarının müşteriler ile bağlantı kurma biçimindeki bazı büyük değişikliklerin yaşanması için itici güç oldu. Günümüzün gayrimenkul profesyonelleri, artık Twitter’da, Facebook’ta ve blog sitelerinde satılık listeler paylaşabiliyor.

Bu teknolojik ilerlemeleri kabul etmek ve bunlara uyum sağlamak kritik bir öneme sahip olsa da bu sırada unutmamanız gereken önemli bir şey vardır: Müşteriler ile kurduğunuz ilişki. Müşteri ilişkileri, teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, işinizin en önemli parçası olarak kalacaktır. O zaman gelişen teknolojiyi müşteri ilişkilerinizi geliştirmede kullanmak, en akılcı uygulama olacaktır.

Zaman Yönetimi

İnsanlar Facebook gibi sosyal medya platformlarında dolanırken, veriler arasında çok kolaylıkla sıçramalar yaparlar ve 2 saat sonra kendilerini arkadaşlarının hafta sonu yaptığı bir şeyi okurken bulabilirler. Sosyal medya, gerçekten insanın vaktini sömüren bir ortam haline dönüşebilir. Bu yüzden haftalık olarak kendinize bir saat belirlemeniz gerekir. İster hafta içi her günün son 20 dakikası şeklinde olsun ister haftada bir gün 2 saat şeklinde olsun, belirlediğiniz bu plana sadık kalın.

Yeni teknolojileri öğrenmek sizin için güçlü bir özellik değilse, odaklanabilmek için haftada bir zaman belirleyin. Bunun için haftada 1 saat ayırmanız, yazılımlarınızı ve sosyal medyanızı daha verimli kullanmanıza yardımcı olur. Böylece uzun vadeli olarak size zaman kazandırır.

Telefon Açmak

Müşterilerden gelen telefonlara cevap verirken, genel olarak müşterilerin sizinle iletişim kurma şekline göre vereceğiniz yanıtı belirleme yolunu izliyor olabilirsiniz. Ancak ipleri elinize almanız gerekiyor. Bir telefon konuşması, size potansiyel müşterinizin ne aradığı hakkında net bir görüntü verebilir.

Telefonu elinize alın ve müşterilerinizi aramaya başlayın. Sadece aramak da değil, hızlı geri dönüş yapmak çok önemlidir. Araştırmalar gösteriyor ki ilk 30 dakika içerisinde yaptığınız aramaya kıyasla ilk 5 dakika içerisinde yaptığınız arama neticesinde müşteriye ulaşma olasılığınız 100 kat daha fazladır.

Teknolojinin getirdiği bu hızı yakalamak zorundasınız.

Ağ İletişimini Kucaklamak

Ağ kurma konusunda henüz yeniyseniz, eski moda olarak görülen şahsi ağ kurma yöntemleri başlangıç için iyi olabilir. Örneğin gayrimenkul sektörü ile ilgili düzenlenen konferans ve panellere katılmak bunun için harika yerlerdir.

Fakat teknolojinin getirdiği yenilikçi yöntemlere de çok geç olmadan geçiş yapmanız gerekiyor. Facebook grupları, LinkedIn ve Google+ çevreleri gibi sosyal platformlarda, hedef kitleniz ile iletişime geçerek iletişim ağınızı genişletmeye çalışabilirsiniz.

Bu tip ortamlarda danışmanlık yapmaktan çekinmeyin. Özellikle piyasada habersiz olan potansiyel müşterilere tavsiyelerde bulunmanız, birebir ve genel iletişim ağınız açısından büyük bir etki yaratır.

Takip Etmek

Teknoloji her geçen gün ilerlemeye devam ettiğine göre, yumurtalarınızı tek bir sepete koymamanız önemlidir. İşinizin birçok alanında yeni teknolojileri denemeniz gerekir. Tabi neyin işinizde işe yarayıp yaramadığını not etmeniz lazım. Uzun vadeli olarak hangi teknolojinin önünüzdeki iş hayatınızda da işe yarayacağını iyi analiz etmelisiniz.

DİĞER HABER
10 Haziran 2018