"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
TheOpenHouse.com: Ev alma Komşu Al Projesi

Ev alım, satım ve kiralama işleri üç taraf içinde (alıcı, satıcı, aracı) yeterince sıkıntılı bir süreç. Evin fiziksel özelliklerini, eksikleri, fazlaları, konumu, durumu vb. gibi bir çok incelenecek ve kararı etkileyecek parametre var. Fiziksel özellikler somut bir şekilde belirlenir, gerekirse düzenlenir ve sorun olmaktan çıkartılabilir. Ancak bu parametreler içerisinde dışarıdan müdahil olamadığımız bir faktör var. Potansiyel komşularımız, beraber yaşayacağımız çevre ve çocuklarımızın iletişim kuracağı aileler.

Gittikçe kalabalıklaşan şehir yaşamında huzurlu ve mutlu bir yaşam sadece yaşanılan mekanların fiziksel özellikleri ile değil, o mekanları bir şekilde paylaştığın kişilerle ya da içerisinde bulunduğun toplum ile ne kadar uyumlu olduğunla da alakalı olduğunu yaşayarak biliyoruz.

Normalde bir emlak yatırımı için araştırma yaptığımızda iletişimde olduğumuz müşterilere hakkında bölgenin genel demografik özellikleri (ortalama maddi durum, eğitim seviyesi vb.) hakkında bilgi verebiliyorduk. Ancak bu, sonradan müşterinin karşılaşacağı iyi yada kötü sürprizler için yeterli veri vermiyor.

Çok basit bir örneğin, bir köpek besliyorsunuz ve beğendiğiniz, işinize yakın bir apartmandan ev almak istiyorsunuz. Apartman yönetimi izin vermiş olsa da üst, alt ya da yan komşunuzun köpeklerden çok korkan biri olduğunu bilmiyorsunuz. Sonuçta taşınıyor ve hiç uğraşmak istemediğiniz sorunlarla yüz yüze kalıyorsunuz. İşte bu nokta da artık farklı bir şeyler yapmak gerektiğini düşünmemiz gerekiyor.

OpenHouse projesi şu an sadece Amerika’nın belli şehirlerinde uygulanan, potansiyel müşterilere benzersiz arama araçları sunan bir emlak ofisi projesi. Şirket, kullanıcılarına sosyal medyadan ve demografik yapıdan derlediği verileri kullanarak evler ve komşular hakkında önerilerde bulunup, emlak satış temsilcilerinin ihtiyaç duyduğu bilgileri de sağlamış oluyor. OpenHouse kullanıcıların bireysel özelliklerini öğrenip arama talebiniz doğrultusunda günlük rapor gönderimi yapabilen bir uygulama.

Şirketin CEO'su ve kurucusu Mazen Fawaz OpenHouse projesini kısaca şöyle tanımlamaktadır: “OpenHouse uygulaması, sosyal medya ve demografik verileri işleme fikri ile kullanıcının talepleri doğrultusunda arama yapabileceği detaylı bir filtreleme sistemine sahip. Muhitin güvenliği, yakındaki okulların başarı dereceleri, yaşayanların yaş ortalamaları, hobileri, katıldıkları etkinlikler, alışkanlıkları vb. tüm istenen özellikleri işleyebilir. Bu sayede bu sektör müşteriler için bugüne kadar olmadığı kadar şeffaflaşmış oldu.”

Kısacası, “Ev alma, Komşu al” devri internet teknolojileri ile sadece bir deyim olmaktan çıkıyor gibi gözüküyor.

DİĞER HABER
19 Nisan 2016