“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Ticari Gayrimenkul Aracılığında Rekabet Avantajı Nasıl Geliştirilir?

Ticari emlak komisyonculuğunda, emlak piyasanızda ve bölgenizde çok sayıda rekabet baskısı yaşanıyor. İşinizi ve müşterilerinizi takip eden başka emlakçılar uzmanlık bölgenizde olacaktır; müşterileriniz büyük olasılıkla emlak piyasasının ve ekonominin kafa karıştırıcı baskılarından etkilenecektir.

Yardıma ihtiyaçları var

Hizmet, bilgi, müzakere ve iletişimden oluşan stratejik bir yaklaşımla portföyünüzün ve müşterilerinizin kontrolünü elinizde tutun.

Her yıl emlak piyasası yerel fiyatlar, kira, arz, mülk sorgulama ve talep baskıları nedeniyle değişecektir. Tüm faktörlerin izlenmesi ve takip edilmesi gerekir; bu bilgileri herhangi bir portföy sunumunun veya müzakeresinin bir parçası olarak kendi yararınıza kullanabilirsiniz.

Müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize fikir ve konseptler sunarken, tüm bu pazar trendleri ve faktörlerindeki değişiklikleri açıklamak için grafikler ve istatistiklerle görsel bir yaklaşım benimseyin. Müşteriye ne gördüğünüzü, pazarda neler olduğunu (global piyasalarıda dahil edin) ve mülkiyet sorununun nasıl çözülebileceğini gösterin. Müşteri sunumlarında stratejik ve kendinden emin bir yaklaşım en akıllı yöntemdir.

Herhangi bir bölge veya şehirde, hem satış hem de kiralama fırsatları ile öncelikli faaliyet alanları olacaktır. Ayrıca, yatırımcılar için daha çekici olan ve dolayısıyla potansiyel olarak gelen kazancı artıran mülk türleri ve yatırım bölgeleri de olacaktır. Alanında uzman (turistik tesis, fabrikalar, OSB, lojistik, sağlık tesisleri vb.) ticari emlak danışmanı tüm değişkenler ile çalışılabilir. Bölgenizde sunulan fırsatlar için bir mülkün özelliklerine ve mülkün konumuna bakın. Kendinizi bölgenizde fırsatların avcısı olarak konumlayın.

Yerel Rekabet Avantajı

Emlak pazarınızdaki rekabet ortamını anlamak için, izlemeniz ve birlikte çalışmanız gereken bazı göstergeler şunlardır:

  • Uzmanlık bölgenizde veya şehrinizdeki iş dünyasını kapsayan ve haber yapan birçok medya kuruluşunu belirleyin. Bu medya kuruluşlarını her gün izleyin. Gazeteler ve İnternet, iş değişikliği, hedeflenen şirketler ve endüstri yerleşimi söz konusu olduğunda yorumlayabileceğiniz ve üzerinde çalışabileceğiniz birçok bilgi sunacaktır. İşinizi büyütmek, geniş kitlelere markanızı duyurmak, binlerce ticari gayrimenkul danışmanın arasından sıyrılmak ve prestijli bir kariyer inşaa etmek için emlakbroker.com ticari emlak kategorisinde bölgeniz, yenilikçi iş fikirleriniz ve ticari emlak dünyasına ait faydalı bilgilerin yayınlanması için işbirliği yapabilirsiniz.
  • Aylık bir piyasa değerlendirmesi yapın. Bu, bölgenizde faaliyet gösteren uluslararası bir şirket sayımı, bir satılık/kiralık/boş ticari mülk sayımı ve diğer rakip web sitelerinin ve mülk verilerinin İnternet incelemesini içerecektir. Her durumda bu sayıları bildiğinizde, pazar payınızı doğrudan rakiplerinizle ve hedeflenen mülk türleri arasında karşılaştırabilirsiniz.
  • Mülk kullanımı ve doluluk söz konusu olduğunda, belirli endüstri segmentleri diğerlerinden daha aktif olacaktır. Belirli endüstriler ve yerel kaynaklarla ilgili olanlar, özellikle iş gücü değişiklikleri, kârlar ve genişleme söz konusu olduğunda, bu parametrelerin izlenmesi önemli olacaktır. Yerel endüstrilerin nasıl çalıştığını, nerede faaliyet gösterdiklerini ve konu mülk işgali olduğunda neye ihtiyaç duyduklarını öğrenin.
  • Bölgenizdeki veya şehrinizdeki ana endüstrileri tam olarak analiz ettiğinizde, ekonomik faaliyet ve ticarete entegre olan, izlemeniz gereken ikincil işler olacaktır. Birincil ve ikincil işletmelerin yerel olarak birbirleriyle nasıl bütünleştiğini bilin ve bunu raporlayın. İş ve hizmet segmentlerindeki bağlantıları, yönlendirmeleri ve hareketleri keşfedin.
  • Bulunduğunuz yerde aktif olan emlak geliştiricileri ve yatırımcılarla bağlantı kurmayı iş gününüzün bir parçası haline getirin. Yatırımcıların farklı öncelikleri olduğunu ve parayı doğru yere yatırmanın onlarda nasıl endişe yarattığını anlayın. Her ikisiyle de kapsamlı bir şekilde bağlantı kurabilirsiniz. Yatırımcılar ne istiyor? Şu anda onlar için mülkiyet arama durumu nedir?
  • İnternet ve küresel ekonominin fırsatları toplulukları ve tüketicileri etkiliyor; bu daha sonra iş sektörlerine ve yatırımcıların mülk sahibi olma planlarına etki eder. Her şey birbiriyle bağlantılıdır, bu yüzden piyasalardaki değişikliklere ve karmaşaya hazır olun.
  • Rakip emlakçılardan bazıları diğerlerinden daha uzman ve başarılı olacaktır. Yerel emlak piyasasının veya emlak türlerinin en iyi emlakçıları/emlak ofisleri olarak öne çıkan danışmanları arayın. Müşteri arama, pazarlama ve müşteri hizmetleri ile neler yaptıklarını görün. Başkaları tarafından başarılı olduğu kanıtlanmış stratejileri kullanarak planınızı ve yaklaşımınızı oluşturun.

Tüm bu bilgiler ışığında, müşterileriniz, yeni portföyleriniz ve meslektaşlarınızla etkileşim kurmanıza yardımcı olmak için stratejik bir planın ne kadar önemli olduğunu görebilir ve emlak işinize başarılı bir biçimde uygulayabilirsiniz.

DİĞER HABER
25 Temmuz 2022