Mail listemize abone oldunuz mu?
Ticari Gayrimenkul İçin E-posta Pazarlama Rehberi (Bölüm 3/3)

Ticari gayrimenkulde e-posta pazarlaması ile ilgili önemli stratejiler ve taktikler sunduğumuz yazı dizimizin üçüncü bölümü ile karşınızdayız. Önceki bölümlerde, e-posta hazırlarken ilk düşünmemiz gereken konu başlığının nasıl en doğru şekilde seçileceğine, iş odaklı e-postaların gönderim zamanlarının nasıl doğru yapılacağına, devasa bir kişi listesinin nasıl bölümleneceğine ve takip stratejisinin geri dönüşleri nasıl arttırdığına değinmiştik.

Yazı dizimizin üçüncü ve son bölümü olan bu makalede ise daha spesifik derinliğe sahip konular üzerinde duracağız. Bunlardan ilki “izleme sonuçları” ve diğeri ise “profesyonel ipuçları” üzerine olacak. Keyifli ve bilgi dolu okumalar…

İzleme Sonuçları

E-posta çabalarınızda etkili olabilmek için neyin işe yarayıp yaramadığını bilmeniz çok önemlidir. Bunun için bir e-posta pazarlama raporu oluşturmanız gerekir. Şu sonuç bizi bir şekilde şaşırtıcı geliyor ama ticari gayrimenkul uzmanlarının çoğu, gösterdikleri çabaların işe yarayıp yaramadığına dair bu raporu hazırlamakta ilerleme kaydediyorlar. Bu raporlarda ortaya çıkan sonuç, onları büyük ölçüde yönlendiriyor.

Bu konuda özellikle şunları yapmanız gerekir:

  • E-postalarınız İçin Önemli Ölçütleri Takip Edin

Her bir e-postanız için mesajınızda bulunan bağlantının açılma oranını, yanıtlanma oranını ve tıklanma oranını bilmeniz gerekir.

  • E-posta Türüne Göre Bölümleme Yapın

Otomatik yanıtlayıcı veya CRM gibi sistemlerden faydalanıyorsanız, b unlardan aldığınız sonuçlar daha farklı olacaktır. O nedenle manuel olarak gönderdiğiniz e-postalar ile otomatik gönderdiğiniz e-potaları ayrı analiz edin.

  • Başlıklarınızı Test Edin

Büyük kitlelere giden e-postalar için konu başlığınızın farklı türlerini test etmekten korkmayın. Bir kerede yüzlerce müşteriye otomatik yanıtlayıcı aracılığı ile e-posta gönderiyorsanız, bu e-postalarda hangisinin en iyi performansı verdiğini görmek için farklı başlık kalıplarını deneyin.

  • Zaman İçindeki Değişimi Ölçün

Kampanyalarınızda yaptığınız değişiklikleri baz alarak metriklerinizin zaman içinde nasıl değiştiğini takip edin. Eğer yeni bir şablon uygulayacak olursanız, bu yanıt oranlarınızı nasıl etkiler? Açılma oranınızı yüzdesel olarak düşürecek olan bir görsel değişimi hiç yapmasanız daha iyi olur.

Profesyonel İpuçları

  • Yanıt Oranını Arttırmak İçin CC Alanını Kullanma

İş dünyasında ve özellikle ticari gayrimenkul alanında işe yarayan bir diğer marifet, e-postaları birden fazla kişiye göndermektir. Spesifik olarak e-potanızı bir kişiye doğrudan gönderirken, CC bölümüne de diğer bir ilgili kişiyi ekleyerek, yanıtlanma oranınızı yüzde 12’ye kadar arttırabilirsiniz. Bu nedenle onlarla mülkler hakkında konuşurken e-posta gönderme aşamasına dahil edilebilecek başka müşterilerin olup olmadığını her zaman sorun.

  • Takip Mesajları Gönderme

İyi takip mesajları, üçüncü gönderimden sonra cevap alır. Bunu yaparsanız daha yüksek açılma oranı ve daha hedefi vurucu sonuç alırsınız. İlk gönderdiğiniz e-postanın aynısını tekrar gönderin. Önceki sohbetlerinizden bahsedin ve bahsettiğiniz şeye yönlendirici bir link veya içerik ekleyin.

  • Neyin İşe Yaradığını Test Etme

Kullanmış olduğunuz e-postanın aynısını ufak değişiklikler yaparak yeniden gönderin. Ardından önceki sonuçlarınız ile şimdikilerin arasında karşılaştırma yapın. Bu sayede hedef kitlelerinize hangi tarz e-postaların etki ettiğini daha net görebilirsiniz. Bunu yaparken konu başlıklarınızı, e-posta gönderme zamanınızı ve kişiselleştirme yöntemlerinizi değiştirerek her açıdan değerlendirme yapabilirsiniz.

Sonuç

Açılma, yanıtlanma ve tıklanma oranını arttırıcı stratejilere dikkat ederek yapılandırılmış bir e-posta pazarlaması, işiniz üzerinde son derece olumlu etkiler bırakır. Basit gördüğünüz bir e-postaya ne kadar çok ihtimam gösterirseniz, kurduğunuz iletişim ağı o kadar sağlam olur ve potansiyel müşteriler açısından o kadar ilgi çekici olur. Ve bunların hepsi, neyin iyi işe yarayıp yaramadığının anlaşılması ile başlar. Sonuçlarınızı geliştirmek için akıllıca değişiklikler yapabilir ve işinizi zirveye taşıyabilirsiniz.

DİĞER HABER
02 Şubat 2017