"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Ticari Gayrimenkulde Büyük Veriye Ulaşmak İçin Büyük Sorular Sorun

Bugün hangi noktadayız? Ticari gayrimenkul verileri, terk edilmiş karanlık duvarların arkasında ya unutulmuş ya da gizlenmiş hâlde duruyor. Ancak rekabet avantajı yaratmak amacı ile uygulanan bu gizli, saklı kalma yöntemi, artık işe yaramıyor. Bu, günümüzün seçeneklerinden biri değil.

Günümüzde ticari gayrimenkul hakkında toplanan, çıkarılan ve satılan bilgiler ile bulunmuş veya zamanla kazanılmış bilgiler arasında bir gerilim tırmanıyor. Ticari gayrimenkul için gündemde olan soru ise şu: “Verilerimi neden kullanılabilir hâle getireyim?”. Ancak bize göre bu sorunun yerine esas şu sorunun sorulması daha önemlidir: “Verilerimi nasıl kullanılabilir hâle getiririm ve bunu doğru şekilde yapmak için bilmem gereken şeyler nelerdir?

Şu bir gerçek ki konut gayrimenkulde olduğu gibi ticari gayrimenkulde de veriler gittikçe daha kullanılabilir hâle geliyor. Peki, ticari gayrimenkul verileri içinde neler olabilir? Piyasa bilgileri, teknolojik bilgiler, yerel pazar bilgileri, işyeri alanlarının istatistikleri, ticari gayrimenkul fiyatları ve alan ile ilgili aklınıza gelebilecek her türlü veriden bahsediyoruz. Bu verileri elde etmek, işinizi doğru yapmanız ve geleceğe dair doğru tahminlerde bulunarak adım atmanız için son derece önemlidir.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur ki bu verilerin doğruluğunu da kontrol etmelisiniz. Çünkü bu sektörde çok farklı sebepler ile elinize yanlış ve oynanmış veriler geçebilir. Gerek hükümetlerin izledikleri ekonomi politikalarının değişkenliği olsun, gerek eski okulun rekabet üstünlüğünü korumak olsun, farklı sebepler ile ticari gayrimenkul verileri yanlış yansıtılabilir. O zaman ticari gayrimenkul ve büyük veri ilişkisi hakkında merak edilen soruları yanıtlamanın vakti geldi.

Büyük Veri İçin Büyük Sorular

1. Veri kullanılabilirliği ve taşınabilirliği, iyi tanımlanmış bir ticari gayrimenkul markası yaratmaya yardımcı olur mu?

Kesinlikle evet. Ticari gayrimenkul için veri standardı oluşturan her kim olursa olsun bir marka hâline gelecektir. Google’ı düşünün. Oracle’ı düşünün. E-Trade ve NYSE’yi düşünün.

2. Veriler, hangi yeni kitleleri çekecek?

Başlangıç için sadece işinizin etrafındaki tüm belirgin kişileri düşünün. Mühendisler, mimarlar, müteahhitler… Kiracılar, son kullanıcılar…

3. Ticari gayrimenkul verilerine ve tavsiyelerine ihtiyacımız var mı?

Elbette var. Bu durum, geleceğin ticari gayrimenkul kuruluşlarında kilit konuma gelebilir.

4. Veriler günlük, haftalık ve aylık olarak idare edilebilir mi?

Gerçek zamanlı veri yönetimi hakkında bu soruyu yöneltmek artık geri kaldı diyebiliriz. Borsaya bir bakın. Her an değişkenlik gösteren bir sistemden her saniye bilgi akışı sağlanabiliyor. Ticari gayrimenkul için de bu durum söz konusu olacak.

5. Google ve diğerleri tarafından kullanılan “veri madenciliği” ve para kazanma yöntemleri, ticari gayrimenkul için ne anlama geliyor?

Büyük bir bela! Çünkü hepsi ticari gayrimenkul verisinden para kazanmak için daha hızlı, daha ucuz ve etkili yollar bulmak için odaklanan üçüncü taraf satıcılardır. Yani işin içinde biz olmadan ticari gayrimenkul veri pazarını yaratmaya çalışıyorlar.

6. Bu durum ticari gayrimenkulü yerel anlamda mı yoksa bölgesel düzeyde mi etkileyecek?

Siz isterseniz kafanızı kuma gömebilirsiniz ama adı üstünde. Buna “Bulut Veri” de deniyor.

7. Toplanan ve bulut veri içine gönderilen bu ticari gayrimenkul verilerine ne olacak?

Veriler internet âlemindeki bulut sistemlerde büyümeye devam ediyor. Endüstri olarak yapmamız gereken şey, bir ticari gayrimenkul bulutunu kendimiz oluşturmaktır. Başka kaynaklar tarafından yanlış, doğru veriler ile doldurulan bulut, bizim himayemizden çıkmamalı. Kamu malları, vergi kayıtları, mimari ve mühendislik verileri...

8. Verilerin gerçek sahibinin bilgisi ve izni olmaksızın kullanılması ve para kazanılması durumunda ne olur?

Verilerin gerçek sahibi kim? Eğer buluta yeni veriler ekleyecekseniz bu bilgilerin sahipliğini almanız en iyisidir. Hazır olan verilerin kullanılması konusunda ise kesinlikle sahipleri ile bir şekilde anlaşın. Bunun tescilli anlaşmalar, ücretli erişim, üyelik gibi farklı yöntemleri olabilir.

9. Endüstri olarak veri içeriği hakkında nasıl yayılma göstermeliyiz?

Veriler, sayılarının yanı sıra aynı zamanda içeriği olan değerlerdir. Sadece mülkiyet verileri değil, ekonomik kalkınma, vergiler, haritalamalar, yaşam tarzları, demografik veriler olmak üzere pek çok alana yayılabilirsiniz.

10. Bu durum yeni bir veri pazarı oluşmasına neden olabilir mi?

Evet! Tüketicilere ve müşterilere kendi ticari gayrimenkul verilerinizi dikte ederek istediğiniz sonucu almanız mümkün olsaydı nasıl olurdu? Belki de yakında bu mümkün olur.

DİĞER HABER
22 Ağustos 2019