“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Ticari Gayrimenkulde Önemli Konuşmalar Nasıl Oluşturulur

Ticari emlak komisyonculuğunda önemli olan sadece dört konuşma var. Bu konuşmalar sizi yeni portföyler ve işlemlerle ihtiyacınız olan hemen hemen her şeye götürecektir.

Peki, buradaki fikir nedir? Değerlendirmeler ve fikir alışverişleri bilgiye yol açar ve bu, gayrimenkul işinizi kurmanın en iyi yoludur.

Ticari bir danışman olarak gayrimenkul işinizi bilginin arkasında büyütün ve bu bilgiyi etrafınıza almayı günlük bir odak haline getirin.

Konuşmalar Kaldıraç Sağlar

Görüştüğünüz kişilere sohbetlerden sorular sorabilir, alternatifleri tartışabilir ve önerilerde bulunabilirsiniz. Bu kadar basit ve yine de çoğu aracı ve danışman günlük olarak yeterli konuşma oluşturmaz.

İnsanlarla konuşun ve bunu gayrimenkul kariyerinizin temeli ve hatta en temeli yapın. İşte her gün yapabileceğiniz önemli konuşmalar:

  • Mülk Geliştiricileri – Mevcut projeler ve yaklaşan projeler hakkında bilgi alın. Çoğu emlak geliştiricisinin yerel olarak arz ve talebi ve 'paranın maliyetini' bekleyen projeleri vardır. Bulunduğunuz yerdeki bazı bölgeler bir sonraki proje için 'hazırlanacak'. Bazı mülk türleri diğerlerinden daha fazla talep görecektir. İnsanların ne aradıklarını ve ne düşündüklerini öğrenmek için bölgenizdeki bölgeleri değerlendirin. Bu gereksinimden yararlanın ve bölge hakkında derinlemesine çalışın.
  • Yatırımcılar - Yatırımcılarla keşfedilebilecek bazı farklılıklar var. Bu farklılıklar mülk türleri, yerleri, kiraları, fiyatları ve zamanlaması ile olacaktır. Buradaki mesaj, her yatırımcının odak noktası ve zorlukları olacağıdır; bu konuda onlara yardımcı olabilirsiniz. Yatırım amaçlı hangi ticari mülkü aradıklarını ve bunun onlar için ne zaman bir sorun olabileceğini açıklamalarını sağlayın. Her şey piyasa istihbaratını bildiğiniz yatırımcılarla eşleştirmekle ilgili. Bunu yaptığınızda, doğrudan işlemleri bir araya getirebilirsiniz ve bunlardan bazıları 'piyasa dışı' olacaktır.
  • İşletme Sahipleri – İşletme sorunları söz konusu olduğunda, bulunduğunuz yerdeki işletmelerin neye ihtiyacı var? Depolama, tedarik, üretim veya yer değiştirme veya genişleme söz konusu olduğunda baskı altındalar mı? Ticari olarak başarılı olmak isteyen işletme sahipleri ve ticarette veya endüstri segmentinde lider olma eğiliminde olanlar ileriye dönük olmalıdır. Yerel işletme sahipleriyle pazar hakkında konuşun, onları bilgilendirin. Göreceksiniz ki birlikte çalışabileceğiniz çok şey bulacaksınız .
  • Mülk Sahipleri – Mülk sahiplerini sokaklara, binalara ve mülk türlerine göre mantıklı ve tutarlı bir şekilde tanımlayabilirsiniz. Bu şablonu oluşturmak bir dereceye kadar araştırma gerektirir, ancak bu üzerinde çalışılabilir. Mülk sahipleri ile çalışmak için önceliklerinizi belirleyin ve bir mülk sahipliği kontrol sistemi kurun. Bu, mülk haritalarını, tapu kayıtlarını, gazete makalelerini, son 1 yıl içerisinde alım-satım verilerini, demografik değişimleri içerebilir. Bunun gibi basit bir sistem, hizmet edebileceğiniz mülk sahiplerini bulmanıza yardımcı olacaktır. İşte bu bilgiler konuşmaları başlatır ve tanımladığınız bilgileri takip edersiniz.

İşte ticari emlak komisyonculuğunda yapabileceğiniz önemli konuşmalar bunlar. Sohbet yaratmadığınız sürece ticari gayrimenkulde çalışmanın bir anlamı yok.

Meydan okumaya hazır mısın?

DİĞER HABER
21 Temmuz 2022